سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که زمان آن فرا رسیده است که از روی مبل بلند شوند و 500 میلیون نفر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن هستند.

سازمان بهداشت جهانی گفت که بهای بی عملی و ماندن روی کاناپه بالا خواهد بود 27 میلیارد دلار سالانه هزینه اضافی مراقبت های بهداشتی.

گزارش وضعیت جهانی فعالیت بدنی 2022 میزان اجرای توصیه‌هایی را که دولت‌ها برای افزایش فعالیت بدنی در تمام سنین و توانایی‌ها دارند، اندازه‌گیری می‌کند.

داده های 194 کشور نشان می دهد که به طور کلی، پیشرفت کند است و کشورها باید توسعه و اجرای سیاست ها را سرعت بخشند برای افزایش ضربان قلب، کمک به پیشگیری از بیماری، و کاهش بار خدمات بهداشتی که قبلاً بیش از حد بار شده اند.

آمار، بزرگی چالش‌های پیش روی کشورهای جهان را نشان می‌دهد:

  • کمتر از 50 درصد از کشورهایی که سیاست ملی فعالیت بدنی دارند، کمتر از 40 درصد عملیاتی هستند.
  • فقط 30 درصد کشورها دارند دستورالعمل ملی فعالیت بدنی برای تمام سنین
  • در حالی که تقریباً همه کشورها گزارش می دهند که یک سیستم نظارت بر ورزش بزرگسالان وجود دارد، تنها 75 درصد کشورها بر فعالیت نوجوانان نظارت می کنند. کمتر از 30 درصد بر فعالیت بدنی کودکان زیر پنج سال نظارت می کنند.
  • از نظر سیاست حمل و نقل، کمی بیش از 40 درصد کشورها دارای استانداردهای طراحی جاده هستند که پیاده روی و دوچرخه سواری را ایمن تر می کند.

زمان پیاده روی: تدروس

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: «ما به کشورهای بیشتری نیاز داریم تا اجرای سیاست‌ها را برای حمایت از مردم برای فعال‌تر شدن از طریق پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی افزایش دهند.

این مزایا نه تنها برای سلامت جسمی و روانی افراد، بلکه برای جوامع، محیط‌ها و اقتصادها بسیار زیاد است.ما امیدواریم که کشورها و شرکا از این گزارش برای ساختن جوامع پر جنب و جوش، سالم و عادلانه تر برای همه استفاده کنند.»

گزارش WHO می گوید که بار اقتصادی مقابله با آن بسیار آسان است و هزینه درمان موارد جدید بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری تا سال 2030 به نزدیک به 300 میلیارد دلار خواهد رسید.

در حالی که سیاست های ملی برای مقابله با بیماری های غیر واگیر و کم تحرکی در سال های اخیر افزایش یافته است، در حال حاضر 28 درصد از سیاست ها تامین مالی نمی شود یا آن را اجرا کنید.

سازمان بهداشت جهانی گفت که برای کشورهایی که یک کمپین ملی روابط عمومی یا رویدادهای مشارکت گسترده را اجرا می کنند و از مزایای ورزش بیشتر ستایش می کنند، حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد.

همه‌گیری COVID-19 نه تنها این ابتکارات را مختل کرده است، بلکه بر اجرای سیاست‌های دیگر نیز تأثیر گذاشته و نابرابری را در مورد افزایش ضربان قلب در بسیاری از جوامع افزایش داده است.

بیش از 80 درصد از نوجوانان در جهان از کمبود فعالیت بدنی رنج می برند

بیش از 80 درصد از نوجوانان در جهان از کمبود فعالیت بدنی رنج می برند

طرح تناسب اندام

برای کمک به کشورها برای افزایش فعالیت بدنی، برنامه اقدام جهانی WHO در مورد فعالیت بدنی 2018-2030 (GAPPA) به طور خلاصه بیان شده است. 20 توصیه سیاستی.

اینها شامل راه های ایمن تر برای تشویق است دوچرخه سواری و پیاده روی بیشترو برنامه‌ها و فرصت‌های بیشتری برای فعالیت بدنی در محیط‌های کلیدی مانند مراقبت از کودکان، مدارس، مراقبت‌های بهداشتی اولیه و محل کار فراهم کنید.

فیونا بال، رئیس واحد فعالیت بدنی سازمان جهانی بهداشت گفت: «ما شاخص‌های معتبر جهانی را برای اندازه‌گیری دسترسی به پارک‌ها، مسیرهای دوچرخه‌سواری و مسیرهای پیاده‌روی از دست داده‌ایم – اگرچه می‌دانیم که داده‌ها برای برخی کشورها وجود دارد.

بنابراین، ما نمی توانیم ارائه جهانی زیرساخت هایی را که افزایش فعالیت بدنی را تسهیل می کند، گزارش یا ردیابی کنیم.

این می تواند یک چرخه معیوب باشد، بدون شاخص و داده ای که منجر به عدم قابلیت ردیابی و عدم پاسخگویی شود، و سپس اغلب، بدون سیاست و بدون سرمایه گذاری. آنچه اندازه‌گیری می‌شود، انجام می‌شود و ما راهی برای پیگیری جامع و قوی اقدامات ملی در زمینه فعالیت بدنی داریم.»

تمرین ملی

این گزارش از کشورها می‌خواهد که ارتقای تناسب اندام را به عنوان کلیدی برای بهبود سلامت و درمان بیماری‌های غیرواگیر، ادغام فعالیت بدنی در تمام سیاست‌های مربوطه، و توسعه ابزار، راهنمایی و آموزش، در اولویت قرار دهند.

دکتر رودیگر کرچ، مدیر دپارتمان ارتقای سلامت سازمان جهانی بهداشت گفت: تشویق به فعالیت بدنی بیشتر برای همه برای سلامت عمومی خوب است و منطقی اقتصادی است.

“ما باید تسهیل کنیم برنامه های جامع فعالیت بدنی برای همهl مطمئن شوید که افراد می توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. این گزارش از همه کشورها درخواست می‌کند تا اقدامات قوی‌تر و سریع‌تر را از سوی همه ذینفعان مرتبط با همکاری بهتر برای دستیابی به هدف جهانی کاهش ۱۵ درصدی شیوع عدم تحرک تا سال ۲۰۳۰ انجام دهند.

فعالیت بدنی علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

فعالیت بدنی علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما