سازمان جهانی هواشناسی: پیش بینی می شود برای پنجمین سال خشکسالی در شاخ آفریقا ادامه یابد

پیش‌بینی اکتبر-دسامبر که در انجمن چشم‌انداز آب و هوای فصلی شاخ بزرگ آفریقا منتشر شد، شانس بالایی برای شرایط خشک‌تر از حد متوسط ​​در بیشتر منطقه را نشان می‌دهد که منجر به این بحران بحران را برای میلیون ها نفر تشدید کرده است.

گلید آرتان، مدیر مرکز بین‌دولتی توسعه (IGAD) مرکز پیش‌بینی آب و هوا و کاربردها (ICPAC) – مرکز آب و هوای آفریقای شرقی WMO، گفت: «این برای من دردناک است که حامل خبرهای بد باشم.

وارد پنجمین فصل باران های ناموفق متوالی می شویم. مسئول IGAD

متأسفانه مدل‌های ما با اطمینان بالایی نشان می‌دهند که در حال ورود به پنجمین فصل متوالی باران‌های ناموفق در شاخ آفریقا هستیم.»

صدای زنگ

ماه گذشته، IGAD و آژانس های بشردوستانه زنگ خطر را به صدا درآوردند بیش از 50 میلیون نفر در این منطقه به شدت در ناامنی غذایی قرار دارند امسال.

آقای آرتان ادامه داد: «در اتیوپی، کنیا و سومالی، ما در آستانه یک فاجعه انسانی بی‌سابقه هستیم.

شدت وضعیت توسط ورکنه گبیهو، دبیر اجرایی IGAD، تکرار شد، که درخواست رسمی از دولت‌های ملی، کمک‌کنندگان، بازیگران بشردوستانه و توسعه داد تا “استراتژی بدون پشیمانی را اتخاذ کنند و به ما کمک کنند تا از بدترین بحران عبور کنیم”.

کمبود بارش

بارندگی از اکتبر تا دسامبر تا 70 درصد از کل سالانه در بخش‌های گرمسیری شاخ آفریقا، به ویژه در شرق کنیا را تشکیل می‌دهد.


جوامع دام های خود را به دلیل خشکسالی در جنوب اومو، اتیوپی از دست می دهند.

© WFP/Michael Toldy

جوامع دام های خود را به دلیل خشکسالی در جنوب اومو، اتیوپی از دست می دهند.

با این حال شروع فصل بارندگی در بیشتر مناطق شرقی منطقه احتمالا با تأخیر همراه است، منجر به کمبود بارندگی می شود.

خشکسالی استثنایی بر آسیب پذیری منطقه در برابر خطرات مرتبط با آب و هوا تأکید می کند که انتظار می رود با تغییرات آب و هوایی تشدید شود.

ابتکار هشدار اولیه

در شرایطی که خدمات هیدرومتری و هشدار اولیه (EWS) می توانند اثرات منفی را کاهش دهند، سازمان جهانی هواشناسی از راه اندازی پروژه جدیدی به ارزش 5.2 میلیون دلار خبر داد برای توانمندسازی بهتر نهادهای منطقه ای و ملی برای تولید و استفاده از این خدمات.

فعالیت های پروژه حول محور حمایت از خدمات منطقه ای برای سیستم های هشدار اولیه و تقویت هماهنگی و همکاری منطقه ای برای این خدمات و آب و هوا خواهد بود.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی، حمایت از مراکز منطقه ای برای ارائه محصولات و خدمات هیدرومتری به نوبه خود به تقویت قابلیت های NMHS ها کمک می کند.

اتیوپی، سومالی و سودان

علاوه بر این، این پروژه همچنین با بهره‌گیری و بهره‌مندی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری مستمر و خطی که توسط سازمان جهانی هواشناسی، دفتر کاهش خطر بلایای سازمان ملل متحد و بانک جهانی اجرا یا تامین می‌شوند، پشتیبانی فنی را به اتیوپی، سومالی و سودان ارائه خواهد کرد.

در اتیوپی، این فعالیت‌ها از تأمین برق برای خانوارهای فقیر در «آخرین مایل» در مناطق روستایی از طریق یارانه‌ای مبتنی بر عملکرد به شرکت آب و برق دولتی حمایت می‌کند.

همچنین به جوامع سیستم‌های هشدار زودهنگام عملی ارائه می‌کند، اقدامات اولیه را تضمین می‌کند و اطلاعات آب و هوای مبتنی بر تقاضا و خدمات هشدار اولیه را توسعه می‌دهد.

در سومالی، فعالیت ها بر توسعه و ارائه خدمات هیدرومتری عمومی اولویت دار متمرکز خواهند شد. در سودان، آنها بر افزایش مشارکت جامعه در سیستم های هشدار اولیه و تقویت خدمات هشدار زودهنگام سیل تمرکز خواهند کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم