سازمان مبارزه با تروریسم سازمان ملل از نوآوری ها برای مبارزه با تروریسم دیجیتال حمایت می کند

قبل از جلسه دو روزه، من با رئیس کمیته، سفیر هند روشیرا کامبوج صحبت کردم. اخبار سازمان ملل در مورد چگونگی بهره برداری تروریست ها از رسانه های اجتماعی، سیستم های پرداخت موبایلی، چاپ سه بعدی و سایر پیشرفت های تکنولوژیکی.

او با تاکید بر تأثیر آن بر جامعه، گفت: «دسترسی، مقرون به صرفه بودن و اتصال تقریباً جهانی آن، فرصت فوق‌العاده‌ای را برای بشریت باز کرده است، در حالی که کاربران آسیب‌پذیر را در معرض بازیگرانی با برنامه‌های پلید قرار داده است».

سفیر هند روشیرا کامبوج و رئیس کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گزارش می دهند.

سفیر هند روشیرا کامبوج و رئیس کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گزارش می دهند.

گسترش تبلیغات تروریستی

خانم کامبوج توضیح داد که چگونه “استفاده بی رویه از رسانه های اجتماعی برای اهداف تروریستی برای گسترش تبلیغات تروریستی” به ویژه در طول همه گیری COVID-19 افشا شده است.

گروه های تروریستی از جوانان استثمار می کردند حضور آنلاین خود را افزایش دهید در دوران بحران «برای گسترش تبلیغات و روایت های تحریف شده خود به استخدام و جذب سرمایه برای اهداف تروریستی.”

علاوه بر اینترنت و رسانه های اجتماعی، نوآوری های دیگری که به نفع جامعه است – مانند هوش مصنوعی، رباتیک و زیست شناسی مصنوعی – نیز نگرانی هایی را ایجاد می کند زیرا می توان از آنها برای اهداف تروریستی استفاده کرد.

حملاتی که شامل سامانه‌های هواپیمای بدون سرنشین (UAS) مانند پهپادها می‌شود، اکنون در بسیاری از مناطق درگیری گزارش شده‌اند که استفاده مشروع از آنها را پیچیده‌تر می‌کند.

دو روی یک سکه

در این نشست، خانم کامبوج انتظار دارد که کشورهای عضو سازمان ملل متحد، کارشناسان بخش خصوصی، دانشگاهیان و جامعه مدنی، بهترین شیوه‌ها را برای «به اشتراک گذاشتن اطلاعات برای کشف و پیشگیری از اعمال تروریستی، محاکمه عاملان، و حمایت از قربانیان تروریسم» مورد بحث و بررسی قرار دهند. ”

این مصاحبه برای انتشار ویرایش و فشرده شده است.

«اخبار سازمان ملل»: الهام بخش موضوع این نشست ویژه چه بود؟ آیا ارقامی وجود دارد که نشان دهنده افزایش استفاده از فناوری های جدید توسط گروه های خاص باشد یا حوادث خاصی وجود داشته که زنگ خطر را در مورد اهمیت این روش های جدید به صدا درآورد؟

کمپوگ روسرا: استفاده از فناوری های جدید و نوظهور برای اهداف تروریستی موضوعی است که نگرانی فزاینده ای دارد. کشورهای عضو در حال حاضر با تهدید قابل توجه و فزاینده ای از سوی بهره برداری از اینترنت و بسترهای رسانه های اجتماعی برای تسهیل طیف گسترده ای از فعالیت های تروریستی مواجه هستند.

تروریست ها از فضاهای آنلاین برای ایجاد شبکه ها، تهیه سلاح و بسیج حمایت های لجستیکی و مالی سوء استفاده می کنند.

موضوع نگران کننده دیگر استفاده از روش های پرداخت نوظهور – مانند کارت های پیش پرداخت و پرداخت های تلفن همراه، یا دارایی های مجازی و روش های تامین مالی آنلاین مانند پلت فرم های تامین مالی جمعی – برای اهداف تروریستی است. همچنین پتانسیل استفاده از فناوری های نوظهور شامل سیستم های هواپیمای بدون سرنشین (UAS)، هوش مصنوعی، روباتیک، زیست شناسی مصنوعی، خودروهای خودران و چاپ سه بعدی برای دستیابی به سایر اهداف تروریستی وجود دارد.

البته باید به خاطر داشته باشیم که از فناوری به خوبی استفاده می شود. بسیاری از فناوری هایی که من به آنها اشاره کردم ابزارها و خدمات ارتباطی فوق العاده مفیدی هستند که توسط درصد زیادی از جمعیت جهان استفاده می شوند.

شورای امنیت در تعدادی از قطعنامه های ضد تروریسم که بر اجرای قانون و کنترل مرزها، امنیت هوانوردی و حفاظت از زیرساخت های حیاتی و اهداف آسیب پذیر متمرکز است، توجه خود را بر پرداختن به فناوری های جدید متمرکز کرده است.

آخرین قطعنامه شورای مبارزه با تروریسم، قطعنامه 2617 در دسامبر 2021، به طور خاص به سایر فناوری های نوظهور اشاره می کند، در حالی که به تهدید فزاینده ناشی از استفاده از آنها برای اهداف تروریستی هشدار می دهد. در این قطعنامه، هیئت با نگرانی به سوء استفاده روزافزون از پهپادها توسط تروریست ها برای انجام حملات اشاره می کند و نیاز به ایجاد توازن در ارتقای نوآوری و جلوگیری از سوء استفاده را با گسترش کاربرد آنها تشخیص می دهد.

«اخبار سازمان ملل»: مهمترین نتایجی که این نشست امیدوار است به دست آورد چیست؟

کمپوگ روسرا: این نشست ویژه فرصتی برای بحث در مورد چگونگی بهره برداری از فناوری های جدید در حال حاضر برای اهداف تروریستی و همچنین چگونگی شکل گیری تهدید تروریستی از چنین بهره برداری هایی با توسعه و استفاده از فناوری های جدید توسط همه انواع کاربران فراهم می کند.

بحث‌ها همچنین بر راه‌هایی متمرکز خواهد شد که دولت‌ها و سایر بازیگران مرتبط می‌توانند تعامل و همکاری خود را با یکدیگر در مبارزه با استفاده از فناوری جدید و نوظهور برای اهداف تروریستی، از جمله تأمین مالی تروریسم، افزایش دهند.

مثل همیشه، هنگام بررسی واکنش‌ها به تروریسم و ​​مبارزه با تروریسم، ابعاد حقوق بشر و جنسیت از اجزای مهم گفتگو هستند.

نتیجه اصلی این است که بفهمیم دولت‌ها چگونه به این تهدیدات در حال تحول واکنش نشان می‌دهند به نحوی که با تعهدات حقوق بشری آن‌ها سازگار باشد، و تشویق همه شرکای ما برای اطمینان از رعایت حقوق بشر در حالی که تلاش می‌کنیم با فناوری‌های در حال تکامل همگام شویم. .

«اخبار سازمان ملل»: توصیه های اصلی کمیته به کشورهای عضو برای ارزیابی موضوع فناوری جدید و تروریسم چیست؟

کمپوگ روسرا: استفاده از فناوری‌های جدید و نوظهور برای پیشگیری و مبارزه با فعالیت‌های تروریستی در صورتی می‌تواند ابزاری بسیار مؤثر و قدرتمند باشد که با رعایت کامل قوانین بین‌المللی حقوق بشر مورد استفاده قرار گیرد. هدف از این نشست یادگیری از تجارب کشورهای عضو است که چگونه می توان تعادل درست را ایجاد کرد.

«اخبار سازمان ملل»: آیا این بحث ها همچنین بررسی خواهد کرد که چگونه سایر بخش ها، مانند بازارهای مالی و شرکت های خصوصی، می توانند برای کاهش مشکل اقدام کنند؟

کمپوگ روسرا: پاسخ مثبت است”. این نشست ویژه فرصتی را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کند تا بر روی گام‌هایی که می‌توانند برای توسعه و استفاده بیشتر از مشارکت‌های دولتی-خصوصی بردارند، بررسی ایمنی از طریق طراحی شیوه‌های خوب، و ایجاد مکانیسم‌های نظارت، شفافیت و پاسخگویی تمرکز کنند.

ما به ویژه مشتاقانه منتظر شنیدن بخش خصوصی، دانشگاه و شرکای جامعه مدنی خود در مورد ابتکاراتی هستیم که در این زمینه روی آنها کار می کنند.

بازیگران بخش خصوصی و کشورهای عضو نیز استفاده از فناوری های دیجیتال را برای شناسایی، پیشگیری و توقف تامین مالی تروریسم از طریق ابزارهای آنلاین افزایش داده اند. هنگامی که فناوری به طور مسئولانه و مطابق با قوانین بین‌المللی استفاده شود، می‌تواند جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها را تسهیل کند و به بازیگران کمک کند تا خطرات تأمین مالی تروریسم را به‌طور مؤثرتر و در زمان واقعی شناسایی و مدیریت کنند.

جمع‌آوری داده‌های مشترک و شیوه‌های تحلیلی می‌تواند به مؤسسات مالی کمک کند تا خطرات پولشویی و تأمین مالی تروریسم را بهتر درک کنند و به کاهش آنها کمک کنند. همچنین تعدادی استفاده مثبت از سیستم های پهپاد برای مقابله با حرکت تروریست ها در سراسر مرزها، خنثی کردن عملیات تروریستی و ایمن سازی فضاهای عمومی و رویدادهای مهم وجود دارد.

همچنین تعدادی از فناوری ها برای جلوگیری از استفاده از سیستم های پهپاد برای اهداف تروریستی به کار گرفته شده است.

«اخبار سازمان ملل»: با توجه به ارزیابی‌های کمیسیون، استفاده از این روش‌های جدید، به‌ویژه در ارتباط با رسانه‌های اجتماعی، چه اثرات مخربی بر غیرنظامیان دارد؟

کمپوگ روسرا: سهولت دسترسی، مقرون به صرفه بودن و گسترش تقریباً جهانی فناوری‌های جدید و نوظهور، از یک سو، فرصت‌های عظیمی را برای بشریت باز کرده است، در حالی که از سوی دیگر، آنها را در محیطی منسجم گرد هم آورده است، به‌ویژه در معرض دید کاربران آسیب‌پذیر. به بازیگرانی با برنامه های پلید

به عنوان مثال، در طول همه‌گیری، گروه‌های تروریستی از حضور روزافزون جوانان در اینترنت برای گسترش تبلیغات و روایت‌های تحریف‌شده خود برای جذب نیرو و جمع‌آوری بودجه برای اهداف تروریستی استفاده کرده‌اند.

ما شاهد استفاده بی رویه از رسانه های اجتماعی برای اهداف تروریستی برای گسترش تبلیغات تروریستی بوده ایم. بنابراین، سهولت دسترسی، در دسترس بودن، مقرون به صرفه بودن و جهانی بودن فناوری‌های جدید و نوظهور، هر بخش از جامعه را تحت تأثیر قرار داده است.

از سوی دیگر، اعمال گسترده اقدامات ضد تروریسم نگرانی های جدی را برانگیخته است.

تجربه نشان داده است که استفاده بی رویه از فناوری ها برای مبارزه با تروریسم می تواند مردم را از خود بیگانه کند و تأثیر منفی بر افراط گرایی خشونت آمیز و تلاش های ضد تروریسم بگذارد. سازمان ملل متحد به طور مداوم رویکردی جامع و فراگیر را برای رسیدگی به چالش‌های بسیاری که پیرامون مقابله با تروریسم و ​​افراط‌گرایی خشونت‌آمیز که منجر به تروریسم آنلاین می‌شود، ترویج می‌کند. سازمان های جامعه مدنی، دانشگاه ها و نهادهای بخش خصوصی نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند.

«اخبار سازمان ملل»: در سناریوی کنونی، آیا کمیته به توافق نهایی شورای امنیت خوشبین است؟

کمپوگ روسرا: خوب، در مورد جلوگیری از استفاده از فناوری های جدید و نوظهور برای مقاصد تروریستی، لزوماً هیچ توافق نهایی قابل دستیابی نیست.

با توجه به مسیر توسعه فناوری که توسط علم، کنجکاوی، سود و کاربران هدایت می شود، هیچ پایان روشنی برای آنچه که می توان ایجاد کرد، قابل مشاهده نیست. این بدان معنی است که هیچ مرحله نهایی قابل پیش بینی برای آنچه ما در چشم انداز تروریستی در حال تکامل انجام می دهیم وجود ندارد زیرا هر فناوری پتانسیل سوء استفاده را دارد.

هر یک از اعضای شورای امنیت و کمیته مبارزه با تروریسم آن باید به رویکردی برای مبارزه با تروریسم پایبند باشند که به حاکمیت قانون در انطباق با تعهدات خود تحت قوانین بین المللی احترام بگذارد.

برای این منظور، کمیته و شورا همچنان به این موضوع رسیدگی می کنند و به کار خود برای اجرای وظایف تعیین شده در قطعنامه های مختلف شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما