سازمان ملل مبارزات نلسون ماندلا برای جهانی بهتر را گرامی می دارد

اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک آفریقای جنوبی و اولین رهبر سیاه پوست این کشور در دسامبر 2013 در سن 95 سالگی درگذشت. جشن سالانه در 18 ژوئیه، روز تولد او، سهم او در فرهنگ صلح و آزادی را به رسمیت می شناسد.

آقای ماندلا – معروف به “مادیبا”، نام خاندان خوسا – علیه آپارتاید در سرزمین خود و برای برابری و آزادی برای همه مردم مبارزه کرد.

مبارزه برای دنیای بهتر

عبدالله شهید، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که او همچنین خواستار دموکراسی، برابری جنسیتی، حقوق کودکان و جوانان و حفاظت از محیط زیست شد.

مبارزه مادیبا علیه آپارتاید در واقع مبارزه ای برای جهانی بهتر بود که در آن آزادی، عدالت و کرامت برای همه محترم شمرده می شود.. او در طول زندگی خود طرفدار صلح، عدالت اجتماعی، برابری و تفاهم انسانی بود.

شاهزاده هری: میراث ماندلا را هر روز جشن بگیرید

شاهزاده هری، دوک ساسکس، در سخنرانی اصلی گفت که زندگی و میراث آقای ماندلا باید هر روز جشن گرفته شود، به خصوص که نسل های جوان ممکن است از رهبری او آگاه نباشند.

بیایید با بچه هایمان در مورد آنچه او بود صحبت کنیم. بیایید نقاط مشترک خود را پیدا کنیم، به همه مردم قدرت دهیم تا دموکراسی های ما را پس بگیرند و از نور خاطره ماندلا بهره ببریم. برای روشن کردن راه پیش رو.

شاهزاده هری در کنار همسرش مگان، دوشس ساسکس در این مراسم شرکت کرد.

به اشتراک بگذارید پرتره گنجینه مادر مرحومش، دایانا، شاهزاده خانم ولز، و آقای ماندلا، که توسط اسقف اعظم دزموند توتو به او داده شده است.، رهبر ضد آپارتاید که در ماه دسامبر درگذشت.

در آن، آقای ماندلا با وجود تحمل “بدترین نوع بشریت، نژادپرستی شریرانه و وحشیگری دولتی” شادمان بود و 27 سال را در زندان گذراند.

الهام در میان عدم قطعیت

شاهزاده هری گفت که ماندلا هنوز هم می‌توانست خوبی‌های بشریت را ببیند، نه به این دلیل که نسبت به زشتی و بی‌عدالتی جهان کور بود، بلکه به این دلیل که می‌دانست ما می‌توانیم بر آنها غلبه کنیم.

«در زمانه ما، زمان عدم قطعیت و شکاف جهانی، زمانی که نگاه کردن به اطراف و احساس خشم یا ناامیدی بسیار آسان است، به من انگیزه داد که به نوشته‌های ماندلا برگردم تا یاد بگیرم که چگونه این اتفاق افتاد – چگونه او می‌توانست این همه تاریکی و تاریکی را تجربه کند. همیشه موفق به یافتن نور می شوم.»

شاهزاده هری با برشمردن برخی از چالش‌های کنونی جهانی، از جمله همه‌گیری کووید-۱۹، تغییرات آب‌وهوایی، سلاح‌سازی دروغ‌ها و اطلاعات نادرست، و جنگ «هولناک» در اوکراین، گفت: «ما شاهد حمله جهانی به دموکراسی و آزادی هستیم. دلیل زندگی ماندلا.”

او با استناد به سازمان غیرانتفاعی Freedom House گفت که جهان بیش از یک و نیم دهه است که کمتر آزاد شده است و عواقب آن عمیق تر در آفریقا احساس می شود.

همه‌گیری، جنگ و تورم این قاره را در بحران سوخت و غذا فرو برده است و در زمانی که شاخ آفریقا طولانی‌ترین خشکسالی خود را در نزدیک به نیم قرن گذشته تجربه می‌کند.

یافتن معنا در مبارزه

او این را یک “لحظه محوری” توصیف کرد که در آن چندین بحران همگرا باعث بی‌عدالتی بی‌پایان شده است و بنابراین مردم در همه جا باید انتخاب کنند.

ما می‌توانیم احساس بی‌تفاوتی کنیم، یا تسلیم خشم شویم، یا تسلیم ناامیدی شویم، و تسلیم سنگینی چیزی که با آن روبرو هستیم. سلول در جزیره رابن – و هر روز بیرون از آن نیز.» شاهزاده هری.

ما می‌توانیم در مبارزه معنا و هدف پیدا کنیم. می‌توانیم اصول خود را به عنوان زره بپوشیم. به توصیه‌ای که ماندلا زمانی به پسرش داد توجه کنید: «هرگز از نبرد تسلیم نشو حتی در تاریک‌ترین ساعت‌ها». شما امید را در جایی پیدا می کنید که ما شجاعت جستجوی آن را داشته باشیم. ”

بنا بر پیشرفت

شاهزاده هری همچنین در مورد رابطه خاص خود با آفریقا صحبت کرد و گفت که همیشه در آنجا امید پیدا کرده است.

در واقع، در بیشتر عمرم، این راه نجات من بود، جایی که بارها و بارها آرامش و شفا یافتماو گفت: “این جایی است که من به مادرم نزدیک تر شدم و پس از مرگ او به دنبال آرامش بودم و می دانستم که در همسرم همسرم پیدا کرده ام.”

او گفت که بسیاری از کارهای او مبتنی بر قاره است، “زیرا علیرغم مشکلات مداوم، افرادی در سراسر آفریقا هستند که روح و آرمان های ماندلا را تجسم می بخشند – بر اساس پیشرفت هایی که او به آنها کمک کرد.”

برندگان جایزه ماندلا

در این مراسم، یک نیکوکار یونانی که برای پایان دادن به سرطان دوران کودکی مبارزه می‌کند، و یک مقام ارشد گینه که برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در آفریقا تلاش می‌کند، به‌خاطر خدماتشان به بشریت تجلیل شد.

ماریانا واردینویانیس و دکتر موریساندا کویاته برندگان جایزه نلسون رولیهلاهلا ماندلا سازمان ملل متحد در سال 2020 هستند.

این جایزه هر پنج سال یکبار به یک مرد و یک زن اعطا می‌شود، اما به دلیل همه‌گیری کووید-19 ارسال آن به تعویق افتاده است.

خانم واردینویانیس بنیانگذار و رئیس بنیاد همنام خود است که به کودکان، انجمن دوستان کودکان مبتلا به سرطان ELPIDA اختصاص دارد. او از سال 1999 سفیر حسن نیت سازمان آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو است.

دکتر کویاته، وزیر امور خارجه گینه، مدیر اجرایی کمیته بین آفریقایی رویه‌های سنتی مضر (IAC) است. او یکی از چهره های برجسته در تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان، از جمله ختنه زنان است.

درس هایی از ماندلا

آمنه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل متحد این جایزه را به برگزیدگان اهدا کرد. خانم واردینویانیس تقریباً در مراسم شرکت کرد و ماریا تئوفیلی، سفیر یونان در سازمان ملل متحد، جایزه را از طرف او پذیرفت.

خانم محمد همچنین از طرف دبیر کل سازمان ملل متحد سخنانی را بیان کرد که در پیام خود به مناسبت روز جهانی، مردم را تشویق کرد تا با سخنرانی علیه نفرت و دفاع از حقوق بشر به میراث آقای ماندلا احترام بگذارند.

خانم محمد که در مقام خودش صحبت می کرد، گفت که آقای ماندلا از دوران جوانی الهام بخش بوده و راه خود را پیدا کرده است.

من عمیق ترین درس او را آموختم که همه ما توانایی – و مسئولیت – داریم تا اقدام کنیم. اینکه «ما» و «آنها» وجود ندارد. در این با هم، ما مسئولیت مشترک داریم تا خانه مشترک و همبستگی خود را با یکدیگر حفظ کنیم.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما