سازگاری و زنده ماندن: 5 راه برای کمک به کشورها برای مقابله با بحران آب و هوا

همه کشورها باید کاهش عمیقی در انتشار سوخت‌های فسیلی و گذار به اقتصاد کم کربن ایجاد کنند، اگر می‌خواهیم به هدف کاهش دمای جهانی تا 1.5 درجه بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن دست پیدا کنیم.

این همچنان پیام سازمان ملل است، اما با توجه به اینکه بسیاری از کشورها در نتیجه افزایش رویدادهای شدید آب و هوایی مکرر، که امنیت غذایی و ثبات جهانی را تهدید می‌کند، رنج می‌برند، باید اقدامات فوری‌تری برای کمک به کشورها برای سازگاری با شرایط آب و هوایی شدید اتخاذ شود. سیاره ای که به طور فزاینده ای متخاصم می شود.

در اینجا پنج روش آزمایش شده و آزمایش شده ارائه شده است که کشورها می توانند در برابر تغییرات آب و هوایی انعطاف پذیرتر شوند.

1 سیستم های هشدار اولیه

تحقیقات نشان می دهد که هشدار 24 ساعته موج گرما یا طوفان ورودی می تواند خسارت را تا 30 درصد کاهش دهد.. سیستم‌های هشدار اولیه که پیش‌بینی‌های آب و هوایی را ارائه می‌کنند، یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین اقدامات سازگاری هستند که به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری شده، حدود ۹ دلار در مجموع سود به همراه دارد.

با هشدارهای به موقع، مردم می‌توانند با بستن درها با کیسه‌های شن برای پیش‌بینی سیل، احتکار منابع یا در برخی موارد شدید تخلیه خانه‌های خود، اقدامات اولیه را انجام دهند.

برای مثال، در بنگلادش، حتی با تشدید تغییرات اقلیمی، تعداد مرگ و میر ناشی از طوفان‌ها در 40 سال گذشته 100 برابر کاهش یافته است که عمدتاً به دلیل هشدارهای اولیه بهبود یافته است.

اما امروز، یک سوم از جمعیت جهان هنوز به اندازه کافی تحت پوشش سیستم های هشدار اولیه قرار ندارند. در حالی که تلاش‌ها عمدتاً بر طوفان، سیل و خشکسالی متمرکز شده‌اند، اما خطرات دیگر مانند امواج گرما و آتش‌سوزی‌های جنگلی باید با رایج‌تر شدن و شدیدتر شدن آنها بهتر ادغام شوند.

در اوایل سال جاری، دبیرکل سازمان ملل متحد، سازمان جهانی هواشناسی را مأمور کرد تا روند توسعه یک برنامه اقدام را رهبری کند تا اطمینان حاصل شود که همه افراد در جهان طی پنج سال آینده با هشدارهای اولیه پوشش داده می شوند. این طرح ماه آینده در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP 27) ارائه خواهد شد.

2 بازیابی اکوسیستم

دهه سازمان ملل برای احیای اکوسیستم که در سال 2021 توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و شرکای آن راه اندازی شد، یک جنبش جهانی برای احیای اکوسیستم های جهان راه اندازی کرد. این تلاش‌های جهانی بازسازی نه تنها کربن را جذب می‌کند، بلکه «خدمات اکوسیستم» را برای دفاع از جهان در برابر مخرب‌ترین تأثیرات آن افزایش می‌دهد.

در شهرها، احیای جنگل های شهری باعث خنک شدن هوا و کاهش امواج گرما می شود. در یک روز آفتابی معمولی، a یک درخت اثر خنک کننده ای معادل دو دستگاه تهویه مطبوع خانگی به مدت 24 ساعت دارد.

در سواحل، جنگل های حرا با کاهش ارتفاع و قدرت امواج دریا، دفاع طبیعی برای دریا در برابر موج های طوفان ایجاد می کنند. علاوه بر این، حفاظت از حرا در هر کیلومتر 1000 برابر کمتر از ساخت دیوارهای دریایی است.

در ارتفاعات بالاتر، سرسبز شدن دامنه‌های کوهستان، جوامع را از رانش زمین و بهمن ناشی از آب و هوا محافظت می‌کند. به عنوان مثال، در جزیره آنژوان در کومور، جنگل زدایی زمین را خشک کرده و جنگل ها را به بیابان تبدیل کرده است. با حمایت برنامه محیط زیست سازمان ملل، پروژه ای برای کاشت 1.4 میلیون درخت در طول چهار سال برای جلوگیری از فرسایش و حفظ آب و مواد مغذی در خاک آغاز شده است.

3 زیرساخت مقاوم در برابر آب و هوا

زیرساخت های مقاوم در برابر آب و هوا به دارایی ها و سیستم هایی مانند جاده ها، پل ها و خطوط برق اشاره دارد که می توانند در برابر شوک های ناشی از اثرات شدید آب و هوا مقاومت کنند. زیرساخت مسئول 88 درصد از هزینه های پیش بینی شده سازگاری با تغییرات اقلیمی است.

گزارش بانک جهانی به این نتیجه رسید که سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی مقاوم در برابر آب و هوا در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​می‌تواند نزدیک به 4.2 تریلیون دلار در مجموع سود داشته باشد، یعنی حدود چهار دلار برای هر دلار سرمایه‌گذاری شده. منطق ساده است. دارایی‌های زیرساخت انعطاف‌پذیرتر هزینه خود را پرداخت می‌کنند، زیرا چرخه عمر آن‌ها افزایش یافته و خدمات آن‌ها قابل اعتمادتر است.

ابزارهایی برای تشویق سرمایه گذاری در زیرساخت های مقاوم در برابر آب و هوا شامل استانداردهای نظارتی مانند کدهای ساختمان، چارچوب های برنامه ریزی فضایی مانند نقشه های آسیب پذیری و یک کمپین ارتباطی قوی برای اطمینان از آگاهی بخش خصوصی از خطرات، انتظارات و عدم قطعیت های آب و هوایی است.

4 تامین آب و امنیت

داستان تغییرات اقلیمی، از بسیاری جهات، داستانی درباره آب استخواه سیل، خشکسالی، بالا آمدن سطح دریا و یا حتی آتش سوزی. پیش بینی می شود تا سال 2030 از هر دو نفر یک نفر با کمبود شدید آب مواجه شود.

سرمایه گذاری در آبیاری کارآمدتر بسیار مهم خواهد بود، زیرا کشاورزی 70 درصد از کل برداشت جهانی آب شیرین را تشکیل می دهد. در مراکز شهری، تقریباً 100 تا 120 میلیارد متر مکعب آب می تواند تا سال 2030 با کاهش نشت آب در سطح جهان صرفه جویی شود. دولت‌ها تشویق می‌شوند تا برنامه‌های مدیریت جامع آب را که به عنوان مدیریت یکپارچه منابع آب شناخته می‌شود، تهیه کنند که کل چرخه آب را در نظر بگیرد: از منبع تا توزیع، تصفیه، استفاده مجدد و بازگشت به محیط زیست.

تحقیقات نشان می دهد که سرمایه گذاری در سیستم های جمع آوری آب باران باید پایدار باشد تا آنها را به طور گسترده در دسترس قرار دهد. به عنوان مثال، در شهر باگامویو، تانزانیا، افزایش سطح آب دریاها و خشکسالی ناشی از کاهش بارندگی باعث خشک شدن چاه ها و شور شدن آنها شده است. بدون هیچ گزینه دیگری، کودکان مدرسه محلی Kingani مجبور به نوشیدن آب نمک شدند که منجر به سردرد، زخم و کاهش حضور در مدرسه شد.

با حمایت برنامه محیط زیست سازمان ملل، دولت شروع به ساخت یک سیستم جمع آوری آب باران کرده است که شامل ناودان های پشت بام و مجموعه ای از مخازن بزرگ ذخیره آب است. به زودی بیماری ها شروع به کاهش کردند و بچه ها به مدرسه بازگشتند.

5 برنامه ریزی بلند مدت

راه‌حل‌های سازگاری با آب و هوا در صورتی مؤثرتر هستند که در استراتژی‌ها و سیاست‌های بلندمدت ادغام شوند. برنامه های انطباق ملی یک مکانیسم حاکمیتی حیاتی برای کشورها برای برنامه ریزی از قبل و اولویت بندی استراتژیک نیازهای سازگاری است.

بخش کلیدی این برنامه ها مطالعه سناریوهای اقلیمی برای دهه ها در آینده و ترکیب آنها با ارزیابی آسیب پذیری برای بخش های مختلف است. اینها می توانند به برنامه ریزی و هدایت تصمیمات سرمایه گذاری دولت، تغییرات در چارچوب نظارتی و مالی و افزایش آگاهی عمومی کمک کنند.

حدود 70 کشور برنامه ملی سازگاری را تدوین کرده اند، اما این تعداد به سرعت در حال افزایش است. UNEP در حال حاضر از 20 کشور عضو در توسعه طرح های خود حمایت می کند، که می تواند برای بهبود عناصر انطباق مشارکت های تعیین شده ملی آنها – بخشی ضروری از توافقنامه پاریس – استفاده شود.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما