سالگرد تولد مینا کوماری: کودک رها شده، اقدام اجباری، عشق دردناک..

دهلی نو: امروز تولد مینا کوماری بازیگر فقید بالیوود است. او به عنوان “ملکه تراژدی” برای بالیوود شناخته می شد. او تا پایان عمرش رنج های زیادی کشید اما یکی از بزرگترین بازیگران زن بالیوود باقی ماند. مینا کوماری بیش از دو دهه است که بر صنعت بالیوود حکومت کرده است، اما در این مدت به تنهایی به مبارزه ادامه داده است.

مینا کوماری در 1 آگوست 1933 در بمبئی به دنیا آمد. پدرش علی پکس نیز هنرمند تئاتر پارسی و مادرش بازیگر و رقصنده مشهور تئاتر و از خانواده رابیندرانات تاگور بود. اباعلی بخش به محض اینکه به دنیا آمد، از ترس کمبود پول و بار دو دختر، او را در یتیم خانه مسلمانان رها کرد.

مینا کوماری تمایلی به بازیگری نداشت، از چهار سالگی شروع به کار در فیلم کرد و همیشه در حین فیلمبرداری گریه می کرد. هر بار از مادر و پدرش می‌خواست که مثل بچه‌های دیگر درس بخوانند، اما کسی نشنید.

در حین فیلمبرداری «تماشا» توسط دادا مونی یعنی آشوک کومار توسط کمال امروهی کارگردان معرفی شد. پس از آن کمال برای فیلم «انارکالی» با مینا قرارداد بست. این بازیگر تنها 5 روز پس از امضای قرارداد در مه 1951 در یک تصادف به شدت مجروح شد. در این هنگام یکی از انگشتان او به شدت له شد.

علم پزشکی در آن زمان چندان پیشرفته نبود، بنابراین امکان درمان مناسب وجود نداشت. به همین دلیل به محض روشن شدن دوربین، انگشت خود را با دوپاتا یا ساری پنهان می کرد.

پس از این اتفاق، مینا کوماری چندین ماه در بیمارستان بستری بود که در این مدت کمال امرو و او اغلب برای ملاقات با او به بیمارستان می رفتند. در حین مراقبت از این بازیگر، کمال به طور عاشقانه ای به او وابسته شد.

در 14 فوریه 1952، تنها مینا کوماری 18 ساله با کمال امروهی که تقریباً دو برابر او سن داشت و همچنین پدر سه فرزند بود، ازدواج کرد. اگرچه این ازدواج دیری نپایید اما در سال 1964 رابطه مینا کوماری و کمال امروهی به هم خورد و هر دو از هم جدا نشدند بلکه زندگی جداگانه ای را آغاز کردند.

مینا کوماری نام کمال امروهی را برگزید، پس از اینکه به کما رفت، چند روز بعد فوت کرد، مینا مریض بود، اما به فیلمبرداری «باکیزا» ادامه داد. او چند روز پس از اکران این فیلم درگذشت.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما