ستاره جوان والیبال ایران در چالش نظامی

اگرچه ورزشکاران ایرانی روزهای بسیار سختی را برای آماده سازی و رسیدن به قهرمانی سپری می کنند. اما آنها به خوبی می دانند که اگر بتوانند در بازی های المپیک یا یکی از مسابقات جهانی مدال گرانبهایی کسب کنند، می توانند از آن سود ببرند. این علاوه بر افتخارات ورزشی و جوایز بالقوه ای است که برای آنها به ارمغان می آورد. در یک مورد خاص، برای ورزشکاران ایرانی نیز مهم است: خدمت سربازی. طبق قانون ورزشکاران ایرانی در صورت کسب یکی از دو مدال مذکور از خدمت سربازی معاف می شوند. بنابراین می توانند دو سال دیگر به زندگی ورزشی خود اضافه کنند. البته این مشکلی برای ورزشکاران حرفه ای نیست. چرا که با فعالیت باشگاه های نظامی، ستاره های دنیای ورزش ایران می توانند به جای رفتن به پادگان، دو سال را در یکی از تیم های نظامی سپری کنند. اگرچه این بخش نیز با اعتراضات نصفه و نیمه برخی دیگر همراه بوده و آن را نوعی تبعیض می دانند; با این حال، این امکان برای نخبگان ورزشی باز است.

تا به امروز بیشترین بحث در مورد سربازی و ورزشکاران مربوط به بازیکنان فوتبال است. همین فصل گذشته اعزام سیاوش یزدانی و محمد حسین مرادمند به خدمت جنجال زیادی به پا کرد. پیش از آن ماجرای جعلی بودن کارت های پایان خدمت سر و صدای زیادی به پا کرد. این موارد در کنار اعزام تیم های فوتبال به مسابقات بین المللی و البته ازدحام بازیکنان همیشه مطرح بوده است. آخرین اقدام سازمان نظام وظیفه برای حل مشکل فوتبالیست ها معافیت بازیکنان ملی از خدمت سربازی تا سن سی سالگی و اجازه حضور بهترین بازیکنان لیگ تا 28 سالگی است.

موضوع جدیدی که اخیراً چالش ارتش را در عرصه ورزش ایران مطرح کرده است، فوتبال نیست، والیبال است. این بار کمپینی در میان ستارگان ورزش ایران راه اندازی شده است که خواستار آزادی امین اسماعیل نژاد، ستاره فعلی والیبال ایران هستند. امین اسماعیل نژاد چهره لیگ ملت های والیبال ایران شد. اولین جوان تیم بهروز آتای تنها در چند بازی درخشش زیادی داشته و مهارت خود را در سرویس نشان داده است زیرا مشتریان زیادی از لیگ های معتبر ایتالیا و لهستان دارد. وی همچنان در اردوی تیم والیبال ایران به سر می برد تا با این تیم در جمع 8 تیم برتر رقابت کند. با وجود مشتریانش و آینده درخشانی که به دلیل عضویت در لژیون در انتظار اوست، یک مشکل نظامی مانع از رفتن او به لیگ خارجی شد. اسماعیل نژاد هنوز یک سال دیگر خدمت سربازی دارد و باید آن را بگذراند. اما در همان زمان عادل غلام ستاره سابق تیم ملی والیبال ایران کمپینی به راه انداخت و خواستار معافیت این بازیکن جوان شد.

عادل غلامی دونده اسبق تیم ملی با انتشار تصویری از اسماعیل نژاد خواستار معافیت ستاره جوان والیبال ایران شد و نوشت: درباره این پسر پدیده فوق طبیعی والیبال ایران باید گفت. موضوع سربازی او با درخشش داور عزیز حل می شود و او را در باشگاه ها خواهیم دید به نظر من کاری که الان امین انجام می دهد جز خدمت به ایران عزیز نیست و هیچ تفاوتی با سربازی ندارد. به نظر من بیشتر از خدمت سربازی به این کشور خدمات می دهد و عادل غلامی از بقیه تیم های والیبال و به طور کلی ورزش خواسته بود از این کمپین حمایت کنند و بعدها شخصیت های سرشناسی مانند شجاع خلیل زاد، حسین کنعانی زادجان، جواد کاظمیان، رحمان داودی، علی شفیعی، فرهاد ظریف و بسیاری از شخصیت های مهم دیگر خواستار معافیت اسماعیل نژاد از خدمت سربازی شدند و این استوری ها را در صفحه اینستاگرام خود بازنشر کردند.

امین اسماعیل نژاد مدافع کناری تیم ملی ایران در روزهای اول سعی کرد پاسخی به این موضوع ندهد. وی اخیرا در حاشیه تمرینات ملی پوشان گفت: بعد از چهار بازی که در هفته سوم در لهستان انجام دادیم، چند روزی است که اینجا هستیم و خدا را شکر می کنم که در این چند روز اردوی خوبی در لهستان داشتیم. تمرینات بدنی و توپ خوبی داشتیم تا با آمادگی بیشتری نسبت به قبل به مرحله نهایی لیگ ملت ها برویم. انشاالله بتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم و مردم را خوشحال کنیم. خدا را شکر بعد از نتایج خوبی که در این چند هفته از لیگ ملت ها گرفتیم، بچه ها انگیزه خوبی داشتند و با جان و دل تلاش می کنند تا به آنجا بروند و انشاالله بهترین نتیجه را بگیرند. بالاخره همه کسانی که پیراهن تیم ملی را می پوشند تلاش می کنند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. مثل بچه ها سعی می کنم تمام تلاشم را بکنم تا بتوانیم با هم پرچم ایران را بالا ببریم.»

اسماعیل نژاد در مورد کمپینی که برای معافیتش راه اندازی شد گفت: در این چند هفته همه ورزشکاران و بازیکنان و دوستانم خوب بودند اما بالاخره من یک سرباز این مملکت هستم و یک سال از عمر من می گذرد. خدمت سربازی و یک سال دیگر باقی مانده است اما به دلیل پیشنهادات خوبی که دریافت کردم، امیدوارم مردم از من حمایت کنند تا بتوانم در معتبرترین لیگ ها شرکت کنم و نام ایران را بیش از پیش به زبان بیاورم.»

درخواست های محمدرضا داورزنی داور برای عفو اسماعیل نژاد آنقدر زیاد بود که مجبور به پاسخگویی به این پرونده شد. واکنشی که البته چندان امیدوارکننده نبود. محمدرضا دوزانی در برنامه ورزشگاه به این سوال پاسخ داد و تاکید کرد که فقط فرمانده معظم کل قوا رهبر معظم انقلاب باید این دستور را صادر کنند. این داور همچنین اعلام کرد که سکو در مسابقات جهانی یا المپیک هم می تواند مشکل اسماعیل نژاد را حل کند. البته داور تائید کرد که فدراسیون تمام تلاش خود را برای حل این موضوع انجام خواهد داد.

این چالش جدید در شرایطی رخ داد که اسماعیل نژاد در جدیدترین پست اینستاگرامی خود در پاسخ به این سوال نوشت: درود بر بزرگواران سرزمینم ایران؛ امیدوارم با نتایجی که تاکنون در مسابقات کسب کرده ایم با دعای خیر شما عزیزان. توانسته ایم دلهای پر مهر شما را حتی اندکی خشنود کنیم و از تمامی عزیزانی که کمپین خدمت مقدس سربازی را راه اندازی کردند تقدیر و تشکر می نمایم. این موضوع به بهترین شکل مدیریت می شود و این فرصت را برای من فراهم می کند تا در بالاترین سطح والیبال جهان بازی کنم و در مسابقات مختلف برای کشورم افتخارآفرینی کنم. بدانید که هر کجا هستیم قلب ما با شماست و ضربات برای ایران و تیم ملی.

سرباز کوچولوی شما امین اسماعیل نژاد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما