سراب عثمانی: حقایق پنهان در مورد مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به این سادگی نیست که زندگی خود را جمع کنید و به کشور دیگری بروید که مایل ها از شما فاصله دارد از نظر موقعیت مکانی، زبان و فرهنگ. دغدغه اصلی اکثر افراد قبل و بعد از مهاجرت، مسئله اشتغال در کشوری است که در آن زندگی می کنند.

به گزارش شهروند، این معضل اشتغال باعث شده بسیاری از افرادی که به امید زندگی بهتر از ایران مهاجرت کرده اند، چمدان های خود را ببندند و به کشور بازگردند. پیدا کردن کار به آن راحتی که در تبلیغات مختلف قبل از سفر به نظر می رسد نیست.

در سال های اخیر و با تغییر شرایط اقتصادی، بسیاری از مردم چمدان های خود را بسته و برای کار به ترکیه رفتند. شاید برخی تصور کنند که ترکیه از نظر وضعیت اقتصادی تفاوت چندانی با ایران ندارد. اما کسانی که ترکیه را برای زندگی انتخاب کردند دلایل مختلفی دارند. اولا ترکیه همسایه ایران است و هرکسی که بخواهد می تواند به ایران بازگردد و از طرفی تعداد ایرانیانی که به این کشور مهاجرت کرده اند کم نیست و این باعث دلتنگی آنها نسبت به سایر کشورها می شود.

کار سیاه

یکی از افرادی که به ترکیه مهاجرت کرده و در حال حاضر در یک فروشگاه اینترنتی مشغول به کار است، می گوید: اکثر افرادی که در ترکیه زندگی می کنند اقامت توریستی دارند و اقامت خود را سالانه یا به مدت دو سال تمدید می کنند، به غیر از کسانی که خانه های 400 هزار دلاری خریداری می کنند، حدود 12 میلیارد دلار است. تومان و گرفتن پاسپورت در سفر به آن کشور، بسیاری از افراد مجبورند اقامت خود را چندین بار تمدید کنند.

آمارها حاکی از آن است که در سال 2021، ایرانی ها 1056 واحد مسکونی خریدند و قیمت خرید خانه در ترکیه با پول ایران از یک میلیارد تومان شروع می شود. این مقدار پول برای خرید خانه ای به طول 50 متر است. به عنوان مثال در غرب استانبول یک خانه 70 متری و یک خوابه قیمتی در حدود 900 هزار لیر معادل 2 میلیارد تومان دارد.

قیمت در شهرهای دیگر مثلا در شهر سیمسون متری حدود 8 هزار لیر (45 میلیون و 600 هزار تومان) و در اسکی شهیر حدود 9 هزار و 500 لیر است. در شهر توریستی آنتالیا این قیمت حدود 11 هزار لیر است.

و در یکی دیگر از شهرهای ترکیه، ازمیر، قیمت هر متر مربع خانه در سال 2022 9500 لیر برآورد شده است.

در طول اقامت توریستی خود اجازه کار ندارید

این مهاجر ایرانی به ترکیه ادامه می دهد: در اقامتگاه توریستی افراد مجاز به کار رسمی نیستند یعنی امکان کار در شرکت و دریافت حقوق و بیمه ماهیانه وجود دارد. مگر اینکه برای راه اندازی تجارت به ترکیه آمده باشد که نادر است. به همین دلیل عده ای در مغازه ها و رستوران ها کار می کنند که معمولاً مشاغل سیاه پوست محسوب می شوند و در مقایسه با شهروندان ترکیه حقوق کمتری دارند. تعداد کمی از کارفرمایان وجود دارند که از بیمه یا مجوز کار برای ایرانیان امتناع کنند، زیرا این یک مشکل است. شرایط این است که کارفرما باید 10 ترک را استخدام کند و قبل از استخدام یک ایرانی از بیمه آنها خودداری کند.

این مهاجر تصریح می کند: به همین دلیل اکثر ایرانیان اینجا تصمیم می گیرند برای خود کسب و کاری راه بیندازند، این می تواند یک فروشگاه اینترنتی یا هر شغل دیگری باشد که هرکسی بتواند از عهده آن برآید، مانند املاک و مستغلات و تعداد ایرانیانی که در این شغل مشغول به کار هستند، می باشد. نه کوچک.ایرانی ها ترجیح می دهند شرکت ثبت کنند و خودشان کار کنند یا صفحه ای در اینستاگرام راه اندازی کنند.

اعتقاد بر این است که برخی از افراد با سابقه حضور بیشتر با برخی شرکت ها کار می کنند، هرچند همکاری با این شرکت ها آسان نیست. کلاس ها و امتحاناتی دارد که برای ایرانی ها سخت است و ترجیح می دهند کمتر این پروسه را طی کنند.

او می‌گوید که درآمدها در آنجا هم متفاوت است، چون مثلاً شخصی که در ملک کار می‌کند، از هر خرید یا فروش 2 درصد می‌گیرد و اگر ملکی را اجاره کند، باید به او اجاره بدهد. اما سبک ایرانی ها منظم و منظم نیست، گاهی یک نفر می تواند 10 هزار لیر یعنی 17 میلیون تومان درآمد داشته باشد یا یک نفر دیگر 5000 لیر یعنی تقریباً 8 میلیون و 500 هزار تومان در همان کار درآمد داشته باشد.

اپراتور فروشگاه اینترنتی اشاره می کند که درآمد باید متناسب با خانه های اجاره ای باشد، زیرا اجاره بها از 6000 تا 15000 لیر است. به همین دلیل افراد برای اجاره خانه باید درآمد بیشتری داشته باشند. کسانی که در مغازه ها و هتل ها کار می کنند 5-6 هزار لیر (حدود 10 میلیون تومان) درآمد دارند و معمولاً به عنوان زن و شوهر کار می کنند. اگر فردی مجرد است، اغلب او مجبور است هم اتاقی داشته باشد.

وی تاکید می‌کند که علاوه بر این موارد، برخی از خبرنگاران مشاغلی را انتخاب می‌کنند که فقط به ایرانیان مقیم ترکیه خدمات ارائه می‌کنند و نحوه ارتقای آن‌ها به این صورت است که کانال‌هایی را تشکیل می‌دهند که ایرانیان در آن عضویت دارند و افرادی که به این خدمات نیاز دارند. . به عنوان مثال، ما نمونه هایی از افرادی داریم که تاکسی دارند و فقط ایرانی ها را جابجا می کنند یا خشکشویی یا باربری منحصرا برای ایرانیان.

هزینه های بالای زندگی در ترکیه

مهاجر دیگری که در ترکیه سوپرمارکت دارد به شهروند می گوید: بسیاری از هزینه های زندگی در ترکیه بالاست و اگر فردی حمایت مالی نداشته باشد شرایط و زندگی برایش دردناک خواهد بود. باید بتواند شغل مناسبی پیدا کند تا از عهده شکستگی برآید.”

او توضیح می دهد: «زندگی در یک کشور خارجی آسان نیست. بعضی ها فکر می کنند اگر به کشور دیگری مهاجرت کنند همه چیز برایشان خوب می شود، اما این فقط ظاهر ماجراست و وقتی وارد بطن ماجرا می شوید، می بینید که خیلی ها همه چیزشان را به این امید از دست می دهند. داشتن زندگی بهتر اما گاهی اوقات قصد بازگشت به ایران را ندارند و مجبورند برای تامین زندگی خود کارهای بسیار پستی انجام دهند. نکته مهم در مورد هزینه ها این است که شهر محل سکونت نیز تاثیر بسزایی در کم یا زیاد بودن هزینه های زندگی دارد. در شهرهای کوچکتر، هزینه زندگی نسبتاً کمتر از شهرهای بزرگ مانند استانبول است.

توضیح می دهد که وقتی مردم می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، باید آن کشور را از نظر شرایط اقتصادی، سیاسی، تحصیلی و کاری بررسی کنند. بررسی بی طرفانه به مردم اجازه می دهد تا تصمیم درستی برای آینده خود بگیرند، بنابراین شرایط کار و زندگی در ترکیه برای ایرانیان مهم است.

بیشترین تعداد مهاجران

بر اساس آخرین آمار موجود، تنها در سال 2019 بیش از 42 هزار ایرانی به ترکیه مهاجرت کرده اند در حالی که این تعداد در آن سال حدود 32 هزار نفر بوده است.

این مهاجر به ترکیه که سال هاست در این کشور زندگی می کند، ادامه می دهد: یکی از راه های مهاجرت به ترکیه این است که افراد بتوانند اقامت کاری در این کشور بگیرند و برای این کار باید زبان رسمی را یاد بگیرند. مردم ترکیه که استانبولی هستند ترک هستند یادگیری زبان ترکی شرط اصلی استخدام کارفرمایان ترک است. شرایط.”

به گفته این مهاجر ایرانی، کار در ترکیه الزامات خاص خود را دارد که مهم ترین آن یادگیری زبان ترکی در استانبول است. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در این کشور حدود 11 درصد است، این نشان می دهد که وضعیت کار در ترکیه نسبتا خوب است و افراد می توانند از طریق اقامت مشغول به کار شوند. اما این تمام ماجرا نیست، افراد زیادی با اقامت کاری آمدند، اما نتوانستند در این کشور زندگی کنند و مجبور شدند به کشور خود برگردند.

او توضیح می دهد که طبق قوانین ترکیه، اگر افراد دارای اقامتگاه توریستی باشند، نمی توانند در این مدت کار دائمی دریافت کنند. اما وقتی ویزا گرفتید می توانید به عنوان نیروی کار مشغول به کار شوید، اعتبار آن یک سال است و باید آن را برای دو سال، سه سال و دفعه بعد شش سال تمدید کنید. اما با این همه تجارت، یک مهاجر خارجی نمی تواند در مشاغل قانونی، پزشکی و معدنی در ترکیه کار کند. اما اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، می توانید در زمینه گردشگری فعالیت کنید یا زبان انگلیسی تدریس کنید.

بیان می کند که می توان در مشاغلی مانند نجاری، آشپزی، پیشخدمت، آرایشگری، بسته بندی، حسابداری، نقشه کشی، مشاغل ساختمانی و ساختمانی و پیمانکاری مشغول به کار شد. البته کار تخصصی نیز در این کشور طرفداران خود را دارد. بسته بندی، چرم دوزی، تعمیر خودرو و ساخت پلاستیک از جمله مشاغلی است که ایرانیان با آن درآمد کسب می کنند.

یک نفر دیگر برای کار به ترکیه رفت و برگشت و گفت: “آنها مدام می گویند آرایشگری در این کشور رایج است، اما اینها همه تبلیغات است. من با سختی به ترکیه رفتم و برای زندگی اشیاء فروختم. دوره های کار حرفه ای را در این کشور گذراندم. من و ایران فکر می‌کردم خیلی راحت می‌توانم کار پیدا کنم، اما اتفاقی که برایم افتاد این بود که علی‌رغم تجربه‌ای که داشتم، کارهایی مانند جارو کردن آرایشگاه یا نظافت را به من محول کردند و بعد برای مدتی به ایران برگشتم چون شرایطم در این کشور بهتر است. ایران و درآمد من بالاتر است.»

ترکیه ایرانی ها را در پروژه های بزرگ به کار نمی گیرد

مهدی موسی دبیر اتاق مشترک ایران و ترکیه شهروند گفت: ترکیه یک کشور بدهکار است و بیش از 482 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و با اولین پرداختی که ترکیه مجبور شد شاهد افزایش شدید تورم هستیم. پرداخت. این اتفاق در آوریل امسال افتاد.”

الموسی معتقد است تورم افسارگسیخته در این سال ها در مقایسه با افرادی که در سال جاری به این کشور مهاجرت کرده اند، تأثیرات متفاوتی بر مهاجران پیش از این به این کشور داشته است.

دبیر اتاق بازرگانی ایران و ترکیه تصریح می کند که ایرانی ها اصولاً نمی توانند در هیچ شغل و سمتی در این کشور کار کنند و حتی نمی توانند در تاکسی های آنلاین مشغول به کار شوند و اگر بخواهند در این شغل فعال باشند می توانند یک نفر را استخدام کنند. تاکسی حضوری و تبلیغ در حمل و نقل کانال های مختلف ایرانی.

اعتقاد بر این است که ترکیه برای پروژه‌های بزرگ تعصب خاصی دارد و از استفاده از نیروهای ایرانی امتناع می‌کند، حتی پروژه‌هایی که ترک‌ها به تنهایی قادر به انجام آن‌ها نبودند، به ایرانی‌ها و اروپایی‌ها واگذار نشد. به عنوان مثال ما نیروهایی داریم که در زمینه نرم افزار بسیار تخصصی هستند اما این افراد هنوز موفق به مهاجرت به ترکیه نشده اند و تعدادی از آنها مجبور به بازگشت به کشور شدند.

قیمت انرژی در ترکیه بسیار بالاست

او توضیح می دهد که قیمت انرژی در این کشور بسیار بالا است و مردم باید بیش از نیمی از حقوق خود را صرف خرید انرژی کنند. از طرفی بحث حمل و نقل هم در این کشور زیاد است و قابل مقایسه با کشور ما نیست، چرا که بنزین در ترکیه گران است و حتی برای مسافت های کوتاه، فرد باید معادل 180 هزار تومان پول ما را بپردازد. . در واقع با وجود هزینه های بالای زندگی، حتی اگر فردی سه برابر ایران درآمد داشته باشد، باز هم نمی تواند در آنجا زندگی خوبی داشته باشد.

او می بیند کسانی هستند که موفق می شوند، اما نکته اینجاست که این موضوع رایج نیست و ادامه می دهد و نکته بارز در این کشور در سال های اخیر این است که مهاجرت از کشورهای دیگر به ترکیه نیز افزایش یافته است و این باعث شده است افزایش رقابت برای کار کنار هم قرار دادن این موارد باعث می شود ترکیه کشور مناسبی برای تجارت نباشد.

به گفته این مقام، افرادی که به تجارت مشغول هستند، از آنجایی که ترکیه یک کشور کریدور است و در واقع دروازه ورود به اروپا محسوب می شود، می توان آن را یک تجارت سودآور دانست.

موسایی توضیح می دهد که در سال های اخیر بخشی از مهاجرت به ترکیه به دلیل دانشگاه های این کشور بوده است، علی رغم اینکه نه تنها تحصیلات عالی در کشور ما، بلکه بسیاری از کشورهای جهان این مدرک را قبول ندارند.

وی درباره مشاغل پرطرفدار در ترکیه برای ایرانیان می گوید: برخی از مشاغل مانند شیرینی پزی و جوشکاری در برخی از فصول سال درآمد خوبی دارند اما باید توجه داشت که این مشاغل درآمد دوره ای دارند و نمی توانند درآمد زیادی برای فرد به همراه داشته باشند. برای مدت طولانی

گزارش: ملیحه محمودخا

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما