سرمایه گذاری در اقتصاد داده


در این حجم عظیم از داده ها، رفتار مصرف کننده، روندهای بازارهای نوظهور و حتی بینش های پیش بینی کننده در آینده پنهان است. برای سازمان‌ها، در حالی که به طور کارآمد استفاده از خدمات ابری را مدیریت می‌کنند که از مدیریت و تجزیه و تحلیل داده پشتیبانی می‌کنند، هدف این است که این داده‌ها را به سرعت در حال رشد درک کرده و راه‌های نوآورانه‌ای برای به دست آوردن ارزش پایدار از آن بیابند.

با این حال، طبق یک نظرسنجی از ۲۵۵ رهبر و تصمیم‌گیرنده کسب‌وکار که توسط MIT Technology Review Insights انجام شد، ۴۵ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند که از داده‌ها فقط برای بینش‌های اساسی و تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند. یک فرصت از دست رفته است.

Channa Seneviratne، مدیر اجرایی توسعه فناوری و راه‌حل‌های شرکت مخابراتی استرالیایی Telstra، می‌گوید: «انفجار کاملی از منابع داده در داخل و خارج از شرکت رخ داده است. به‌عنوان شرکت‌های مخابراتی، پایگاه مشتریان ما و داده‌هایی که از آن به دست می‌آیند دارایی فوق‌العاده‌ای است که نمی‌توانیم تا حد امکان از آن استفاده کنیم.»

اما با بهره گیری Telstra از اقتصاد داده امروزی، این در حال تغییر است. اقتصاد داده یک اکوسیستم دیجیتال جهانی است که در آن تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داده – مشاغل و افراد – و سازمان‌های دولتی و شهرداری داده‌های جمع‌آوری‌شده از منابع مختلف را جمع‌آوری، سازماندهی و به اشتراک می‌گذارند. با افزودن داده‌های غیرمرتبط در سراسر مرزهای صنعت، سازمان‌ها می‌توانند بینش تجاری غنی‌تری کسب کنند، به بازارهای غیرمنتظره دست یابند، خدمات برابری را به شهروندان و مصرف‌کنندگان با محصولات و خدمات مبتنی بر داده ارائه کنند، و با به اشتراک گذاشتن داده‌های خود با مشتریان و تامین‌کنندگان کلیدی کسب درآمد کنند.

مزایای مشارکت

بنابراین چگونه سازمان ها می توانند در اقتصاد داده مشارکت کنند؟ حذف سیلوهای داده یکی از راه هایی است که می تواند از دستیابی شرکت ها به بینش جذاب جلوگیری کند. خوشبختانه، بیش از یک سوم (35٪) از پاسخ دهندگان به نظرسنجی با شرکای خود برای تبادل داده همکاری می کنند. این به اشتراک گذاری دارایی های داده به سازمان ها کمک می کند تا ارزش خود را باز کنند و به نتایج تجاری قابل توجهی دست یابند.

به عنوان مثال، 66٪ از دارایی های داده های اشتراک گذاری، همکاری بهبود یافته با شرکا و فروشندگان را تجربه می کنند. درک دلیل آن آسان است. مبادلات داده و بازارها بستری امن و قابل اعتماد برای بسیاری از ذینفعان فراهم می کنند تا اطلاعات را در زمان واقعی جمع آوری و به اشتراک بگذارند.

بیش از نیمی (53٪) از رهبران کسب و کار می گویند که مشارکت در اقتصاد داده آنها را به ایجاد مدل های تجاری جدید سوق داده است. به عنوان مثال، با استفاده از دستگاه‌های نظارتی مجهز به اینترنت اشیا، Telstra برنامه‌هایی را ارائه می‌کند که داده‌های زباله، آب، هوا، خاک و نویز را به بینش‌های عملی تبدیل می‌کند. با ترکیب این داده‌ها با داده‌های ریز آب و هوای جمع‌آوری‌شده از ایستگاه‌های هواشناسی، این شرکت قصد دارد اطلاعاتی را در اختیار صنعت کشاورزی استرالیا قرار دهد که می‌تواند برای فعالیت‌های مختلف، از ارزیابی سلامت محصول تا تعیین میزان مصرف آفت‌کش‌ها، استفاده شود. Seneviratne می‌گوید: «ما در حال گردآوری داده‌های مجزا برای ایجاد ارزش، بینش و برنامه‌های کاربردی بیشتر هستیم. ما اکنون در موقعیت بهتری برای کسب درآمد و افزودن ارزش به این داده ها هستیم.»

Telstra تنها نیست. به گفته کنت گرازیانو، مروج ارشد فناوری در Snowflake، ارائه‌دهنده ابر داده در بوزمن، مونتانا، «با افزایش حجم داده‌ها، بسیاری از سازمان‌ها متوجه می‌شوند که داده‌هایی که دارند می‌توانند برای سایر سازمان‌ها مفید باشند. در صنعت یا صنایع نزدیک.”

گرازیانو یک تولید کننده تجهیزات پزشکی را مثال می زند. دستگاه های پزشکی می توانند اطلاعات حیاتی در مورد فشار خون، ضربان قلب و سطح انسولین بیمار را ردیابی و جمع آوری کنند. اما اکثر تولیدکنندگان نقش حداقلی در تأثیرگذاری و شکل دادن به نتایج بیمار دارند.

با مشارکت با سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی و یکپارچه‌سازی ایمن داده‌های ردیابی با سایر داده‌های بیمار و شخص ثالث، تولیدکنندگان دستگاه‌های پزشکی می‌توانند مدل‌های تجاری جدیدی را به عنوان ارائه‌دهندگان اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی با تأثیر مستقیم بر رفاه بیمار ایجاد کنند.

گرازیانو می‌گوید: «بسیاری از سازمان‌ها داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند، اما تلاش برای کسب درآمد از این داده‌ها از نظر فنی امکان‌پذیر و مقرون به صرفه نبوده است.» با اشتراک گذاری داده ها با سهامداران کلیدی از طریق پلتفرم های مبتنی بر ابر مانند Data Exchange یا Marketplace، کسب و کارها می توانند «جریان درآمد جدیدی ایجاد کنند».

به گفته 52 درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی، یکی دیگر از مزایای اقتصاد داده، نوآوری سریع است. شرکت‌های سنتی با فشار بی‌سابقه‌ای برای نوآوری از طرف همتایان اصلی دیجیتال خود و پاسخ سریع به ترجیحات مشتری و روند بازار مواجه هستند. با استفاده از داده های منابع خارجی مختلف، سازمان ها می توانند رویکردهای نوآورانه ای برای طراحی محصولات، ارائه خدمات و حل مشکلات جهانی پیدا کنند.

به عنوان مثال، شرکت‌های کارت اعتباری می‌توانند با سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی، شرکت‌های مخابراتی تلفن همراه و فعالان تجارت الکترونیک کار کنند و از داده‌های یکپارچه آنها برای ردیابی بیماران کووید-19 و مراقبت از آنها به گونه‌ای استفاده کنند که ممکن نبود. سازمان واحد با مجموعه داده های محافظت شده

“در اقتصاد دیجیتال، یک شرکت 200 ساله چگونه نوآوری می کند؟” سونیل سنان، معاون ارشد و رئیس بازرگانی، برای داده ها و تجزیه و تحلیل در Infosys، یک شرکت خدمات دیجیتال و مشاوره مستقر در بنگلور، هند. ما احساس می‌کنیم که داده‌ها بخش بزرگی از یافتن راه‌های جدید برای خدمت به مشتریان و مرتبط ماندن در دنیایی پر از اختلال است.

علاوه بر ایجاد و نوآوری مدل‌های کسب‌وکار جدید، بیش از نیمی (51%) از پاسخ‌دهندگان می‌گویند که مشارکت در اقتصاد داده می‌تواند نرخ جذب و حفظ مشتری را بهبود بخشد، به دست آوردن مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی، در حالی که 42 درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند افزایش درآمد به عنوان یک مزیت تجاری مهم

دانلود گزارش کامل.

این محتوا توسط Insights، بازوی محتوای سفارشی MIT Technology Review ایجاد شده است. این توسط تحریریه MIT Technology Review نوشته نشده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم