سرنوشت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1401 ه

بعدی- پس از نوسانات متعدد در یک ماه گذشته، دولت سیزدهم حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را 57 درصد و بازنشستگان سایر رده ها را 10 درصد افزایش داد. این تصمیم از همان زمان با اعتراض و انتقاد بازنشستگان مواجه شد.

به گزارش فردا؛ پس از انتقادها، ابراهیم رئیسی دستور رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را صادر کرد اما طولی نکشید که وزیر کار از سمت خود استعفا داد و رسیدگی به این موضوع را به سرپرست جدید واگذار کرد. در نهایت با به تعویق افتادن موضوع در وزارت کار؛ مجلس دولت را تایید کرد.

در همین راستا، کمیسیون اجتماعی مجلس نمایندگان افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان در جلسه شورای اجرای مقررات را مغایر با ماده 96 قانون کار تشخیص داد. رئیس این کمیته همچنین گفت که بر اساس اصل 138 این مصوبه را لغو و موضوع را به دولت گزارش کردند.

اما مصوبه این مجلس با دولت همخوانی نداشت و دبیرخانه شورای رسانه ای دولت اعلام کرد که کمیته تطبیق مجلس نمایندگان موضعی برای لغو مصوبات هیئت وزیران ندارد. میرکاظمی به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: شورای دولت طبق ضوابط باید حقوق بازنشستگان را تصویب کند که این کار را هم کرد و شورای تطبیق نیز باید به مجلس نظر کارشناسی بدهد.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه شد؟

سرانجام محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که در جلسه ای که اواخر خرداد ماه گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، برخی از اعضای دولت و نمایندگان بازنشستگان مقرر شد در صورتی که سازمان تامین در حیطه اختیارات خود باشد، جامعه نسبت به پرداخت غرامت متناسب با حقوق اقدام کند.

اما وی به حدود اختیارات این سازمان، میزان غرامت و اینکه چه فرمولی برای تعدیل حقوق بازنشستگان استفاده می شود، اشاره ای نکرد.

اما به نظر می رسد وعده پرداخت جبرانی به عنوان تعدیل حقوق از طریق تامین اجتماعی، وعده اجرایی زودهنگام نیست و بازنشستگان همچنان حقوق تیرماه خود را بر اساس فرمول خردادماه دریافت خواهند کرد.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما