سرنوشت متفاوت 8 نفر آنها را به انتقام محکوم کرد. 3 از چوبه دار به زندان بازگشت

سحرگاه روز گذشته 8 نفر از محکومان قصاص در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفتند که 5 نفر از آنها به دار مجازات آویخته شدند و 3 محکوم دیگر نیز در آخرین لحظات موفق به رهایی از پدر و مادر شدند و به زندان بازگردند.

به گزارش الهمشری، یکی از محکومان به دار آویخته شده نویسنده ای است که در 7 بهمن 95 مردی را به ضرب گلوله کشت و پس از دستگیری درباره انگیزه خود گفت: همسر مقتول را می شناختم. وقتی مرا آزار داد و از رفتار بد شوهرش با او گفت، ناراحت شدم. قرار بود شوهرش را بکشم که اسلحه گرفتم و روز حادثه به سراغ شوهرش رفتم و او را کشتم اما واقعاً قصد کشتن او را نداشتم و فقط می خواستم او را مجازات کنم.

حتی فروشنده ای که اسلحه را به من فروخت گفت این تفنگ یک تفنگ شکاری و مانند تیرکمان است و کبک را نمی کشد اما او دروغ می گفت و من قاتل غیرعمد شدم. عامل این جنایت در دادگاه به قصاص محکوم شد و قضات دیوان عالی کشور نیز با این حکم موافقت کردند. پس از صدور حکم، مرد اعدام شده روز گذشته پای چوبه دار رفت و پرونده زندگی خود را بست.

قاتل پدر و برادر

دومین مردی که دیروز پرونده زندگیش بسته شد در سال 91 پدر و برادرش را کشت.در ششم مهریه همان سال زنی به کلانتری برند رفت و راز جنایتی هولناک را فاش کرد. وی گفت: چند روز پیش همسرم با برادرش در خانه پدری اش دعوا کرد و او را با ضربات متعدد چاقو در حضور من کشت. آن شب جنازه در خانه ماند و به خانه مادرم رفتیم. فردای آن روز یک کیف بزرگ خریدیم و جسد را داخل آن گذاشتیم و با اجاره یک کامیون اسپند، کیف را داخل آن گذاشتیم و به سمت شمال کشور حرکت کردیم.

در آنجا ویلا اجاره کردیم و ابتدا قرار بود همسرم جسد را در ویلا دفن کند اما چون به انتهای کوچه تا دریا رسیدیم شبانه جسد را به ساحل بردیم و جسد را زیر سنگ دفن کردیم و به تهران برگشتیم. آن شب. با اعترافات این زن، شوهرش دستگیر شد و علاوه بر کشتن برادرش، به قتل پدرش نیز اعتراف کرد. وی گفت: مادرم در 17 مرداد 1388 به دلیل اختلافات خانوادگی خودکشی کرد. من پدرم را عامل مرگ مادرم می دانستم و به همین دلیل قرص های خواب آور را در آب نبات ریختم و بعد از بیهوشی پدرم را کشتم. پس از مدتی برادرم به راز این جنایت پی برد و تهدید به افشای آن کرد.

به همین دلیل او را کشتم. این مرد با دو اتهام کیفری به دو مجازات کیفری محکوم و با تایید حکم و اصرار اولیای دم دیروز به دار مجازات آویخته شد.

مبارزه فانی

سومین قاتل که دیروز به دار آویخته شد، جوانی بود که با مرد جوانی درگیر شد و با قمه و چاقو او را کشت. در تحقیقات مشخص شد مقتول با حمایت یکی از دوستانش در درگیری شرکت کرده و توسط قاتل کشته شده است. عامل این جنایت پس از محاکمه در دادگاه کیفری دستگیر و به قصاص محکوم شد. او صبح دیروز پای چوبه دار رفت و در حالی که تلاش های یگان صلح و سازش برای دلجویی از خانواده مقتول بی نتیجه بود، وی به دار مجازات آویخته شد.

یک جواهر فروش را بکش

چهارمین نفری که در لیست اعدام شدگان دیروز نام برده می شود مردی است که در 6 دی 1393 صاحب طلافروشی را به قتل رساند. این پرونده از زمانی آغاز شد که جسدی در سطل زباله پیدا شد. جسد مردی 60 ساله و صاحب طلافروشی بود که دو روز قبل ناپدید شده بودند. بعداً مشخص شد که صاحب یک بنگاه املاک عامل این جنایت است. وی دستگیر و در بازرسی از خودروی وی یک قطعه طلای سرقتی از مغازه مقتول کشف شد.

در چنین شرایطی چاره ای جز اعتراف به حقیقت ندید و گفت: 3 ماه است که قرض جمع کرده ام; مبلغ حدود 300 میلیون تومان است. به همین دلیل قصد سرقت از طلافروشی را داشت و در روز حادثه وقتی مقتول مغازه اش را بست و سوار ماشینش شد، به تعقیب او رفتم. در راه تصادف ساختگی کردم و مقتول را به بهانه پرداخت غرامت و کشتن به مغازه ام کشاندم. بعد از آن کلیدها را برداشتم و به طلافروشی رفتم و سرقت را انجام دادم.

با اعترافات این مرد در دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شد و صبح چهارشنبه پای چوبه دار رفت. قبل از اجرای حکم، واحد آشتی تلاش کرد تا رضایت خانواده مقتول را جلب کند که با اصرار آنها حکم اجرا شد. اما پنجمین و آخرین مردی که صبح دیروز با اجرای قصاص پرونده زندگی اش بسته شد، در سال 89 به دلیل اختلافات خانوادگی همسرش را کشته بود.

این مرد پس از دستگیری به قتل همسرش به دلیل اختلافات خانوادگی، ابراز پشیمانی از جنایتی که مرتکب شده، صدور حکم تعزیری و تایید آن در دیوان عالی کشور اعتراف کرد، دیروز پس از گذشت 12 سال از جنایت، پای چوبه دار رفت. و مجازات شد.

بازگشت به زندگی

از هشت نفر محکوم به اعدام که دیروز پای چوبه دار رفتند، 5 نفر مجازات شدند، اما سه نفر دیگر به زندان بازگشتند و پدران قاتلان اولتیماتوم دیگری دادند تا با تلاش صلح و آرامش از مرگ نجات پیدا کنند. تیم مصالحه دادسرای جنایی تهران. یکی از آن سه نفری که توانست از پدر و مادرش فرصت زندگی پیدا کند، نامزد اسیدپاشی بود که در 11 آگوست 2009 به سمت دختر مورد علاقه اش اسید پرتاب کرد.

او انگیزه خود را برای شنیدن پاسخ منفی از دختر مورد علاقه اش ابراز کرد. این دختر در جریان اسیدپاشی جان باخت و مسئول اسیدپاشی نیز دستگیر شد. او مدعی شد که با شنیدن پاسخ منفی به سمت دختر مورد علاقه اش اسید پرتاب کرده اما قصد کشتن او را نداشته است. او به قصاص محکوم شد و نامش در لیست محکومان دیروز قرار داشت اما از آنجایی که اولیای دم در زندان حضور نداشتند، مرد جوان محکوم به قصاص به حبس ابد محکوم شد.

دومین فردی که دیروز پای چوبه دار رفت و مجازات نشد مردی است که در 25 مرداد 92 مردی را کشت که باعث ناراحتی همسر برادرش شد و پس از خفه کردن مقتول جسدش را در کویر اسلامشهر رها کرد. او دیروز موفق شد از پدر و مادرش مهلت بگیرد و به زندان بازگردد. اما سومین و آخرین نفری که قرار بود به دار آویخته شود در 28 نوامبر 2014 در جریان درگیری مرتکب جنایت شد.

وی انگیزه خود را اختلاف با مقتول و سرقت مواد مخدر عنوان کرد و حکم وی در دادگاه تایید شد. با وجود اینکه این مرد محکوم به انتقام روز گذشته پای چوبه دار رفت اما در آخرین لحظات با التماس و گریه توانست از پدر و مادرش آسوده خاطر شود تا حکم قصاص اجرا نشود.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما