سریلانکایی ها پس از اخراج راجاپاکسا در کاخ ریاست جمهوری پرسه می زنند

یک روز پس از آنکه معترضان به ساختمان حمله کردند و رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا را ​​مجبور کردند با استعفا موافقت کند، مردم سریلانکا روز یکشنبه از کاخ ریاست جمهوری غارت شده بازدید کردند و آرامش به کلمبو بازگشت.

رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر نیز گفته است که استعفا می دهد تا به یک دولت موقت همه حزبی اجازه دهد قدرت را در دست بگیرد و به گفته رئیس پارلمان، راجاپاکسا قرار است در 13 ژوئیه استعفا دهد.

هرج و مرج سیاسی ممکن است تلاش ها برای خروج سریلانکا از بدترین بحران اقتصادی هفت دهه اخیر را پیچیده کند که ناشی از کمبود شدید ارز خارجی است که واردات کالاهای ضروری مانند سوخت، غذا و دارو را متوقف کرده است.

صندوق بین المللی پول که در حال مذاکره با دولت سریلانکا بر سر طرح نجات احتمالی 3 میلیارد دلاری است، روز یکشنبه اعلام کرد که رویدادها را از نزدیک زیر نظر دارد.

بانک جهانی در بیانیه ای اعلام کرد: ما امیدواریم راه حلی برای وضعیت فعلی پیدا کنیم که امکان از سرگیری گفت وگوهای ما در مورد برنامه مورد حمایت صندوق بین المللی پول را فراهم کند.

راجاپاکسا از روز جمعه در انظار عمومی دیده نشده است و هیچ چیزی مستقیماً در مورد استعفای او گفته نشده است. دفتر Wickremesinghe گفته است که او نیز استعفا خواهد داد، اگرچه نه او و نه Prajapaksa با او تماس گرفته نشده است.

سه تن از اعضای کابینه گفتند که نامه استعفای خود را ارسال کرده اند.

مشخص نیست استعفای راجاپاکسا برای آرام کردن “خشم معترضان” کافی باشد.


ناامیدی از بحران اقتصادی روز شنبه زمانی بدتر شد که جمعیت زیادی از معترضان با عبور از نگهبانان مسلح به کاخ ریاست جمهوری و تصرف آن ها. اثاثیه و عتیقه جات شکسته شد و عده ای از فرصت استفاده کردند و در استخر شادی کردند.

یک مقام بیمارستان گفت که حدود 45 نفر روز شنبه به یک بیمارستان بزرگ منتقل شدند، اما هیچ گزارشی مبنی بر تلفات در تسخیر مسالمت آمیز این مرکز گزارش نشده است.

روز یکشنبه، مردم عادی حیرت زده از فرصت استفاده کردند و از ساختمان دوران استعمار بازدید کردند. اعضای نیروهای امنیتی که برخی از آنها تفنگ های تهاجمی حمل می کردند، بیرون محوطه ایستاده بودند اما از ورود مردم جلوگیری نکردند.

در میان کسانی که نگاهی اجمالی به زن 61 ساله دستمال کاغذی P.M. Chandrauthy انداختند که با دختر و نوه هایش در اتاق خواب طبقه اول قدم می زد.

چاندراوتی در حالی که یک مبل مخملی را امتحان می کرد به رویترز گفت: «من هرگز در زندگی ام چنین مکانی را ندیده بودم.

او گفت: «در حالی که ما در رنج بودیم، آنها از تجملات فوق العاده لذت می بردند. ما فریب خوردیم. من می‌خواستم فرزندان و نوه‌هایم سبک زندگی مجللی را ببینند که قبلاً از آن لذت می‌بردند.»

در همان نزدیکی، گروهی از مردان جوان روی تختی با چهار پوستر استراحت کردند و دیگران روی تردمیل مشرف به پیچ‌های جلوی پنجره‌های بزرگ مشرف به چمن‌های آراسته شده، خرخر کردند.

تحویل مسالمت آمیز

بحران اقتصادی پس از اینکه همه‌گیری کووید-19 به اقتصاد وابسته به گردشگری ضربه زد و وجوه ارسالی کارگران به خارج از کشور را کاهش داد، ایجاد شد.

بدهی های بزرگ و رو به رشد دولت، قیمت های بالای نفت و ممنوعیت هفت ماهه واردات کودهای شیمیایی در سال گذشته تشدید شده است و کشاورزی را از بین برده است.

بنزین به شدت جیره بندی شده بود و صف های طولانی در مقابل مغازه هایی که گاز آشپزی می فروختند تشکیل شد. دولت از مردم خواسته است که در خانه کار کنند و مدارس را تعطیل کنند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

چاندراواثی، مانند بسیاری از سریلانکاها، گفت که خانواده اش تحت تاثیر تورم بی سابقه، کاهش ارزش پول، قطعی برق مکرر و کمبود مزمن سوخت، برای تامین مخارج زندگی اش با مشکل مواجه شده اند.

نرخ تورم عمومی در کشور 22 میلیون نفری در ماه گذشته به 54.6 درصد رسید و بانک مرکزی هشدار داد که ممکن است در ماه های آینده به 70 درصد برسد.

تظاهرکنندگان ضد دولتی در سریلانکا در حالی که خشم او را خشمگین می کند به اقامتگاه رئیس جمهور یورش بردند.

پلیس در 9 ژوئیه 2022 به سمت معترضان در نزدیکی اقامتگاه رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا در کلمبو، سریلانکا گاز اشک آور شلیک کرد.
پلیس در 9 ژوئیه 2022 به سمت معترضان در نزدیکی اقامتگاه رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا در کلمبو، سریلانکا گاز اشک آور شلیک کرد. © دینوکا لیاناواتد، رویترز

واسانتا کومارا که روی یک مبل چوبی حکاکی شده با تزئینات کشیده شده است، گفت که شب را در خانه رئیس جمهور گذرانده است، جایی که بخشی از راه پله اصلی آسیب دیده است.

در همان نزدیکی، پوستری دست نویس ظاهر شد که روی آن نوشته شده بود: “هرچه می خواهی ببین. ویران و غارت نکن.” یک گلدان شکسته کنارش گذاشته بودند.

آب استخر تا یکشنبه مه آلود شد و کسی شنا نکرد.

کومارا، یک کارمند 33 ساله، گفت که مشتاق است راجاپاکسا به وعده خود مبنی بر کناره گیری در روز چهارشنبه عمل کند.

او گفت: “اگر او نرود، من به اینجا می آیم و تا زمانی که او نرود همین جا می خوابم.”

رئیس پارلمان، ماهیندا یاپا آبیواردنا، روز شنبه گفت که تصمیم راجاپاکسا برای کناره گیری “برای اطمینان از واگذاری مسالمت آمیز قدرت” گرفته شده است.

دفتر ویکرمسینگه که توسط معترضان به عنوان بخشی از نخبگان حاکم تلقی می شود، نیز با کناره گیری موافقت کرد. بخشی از خانه شخصی وی در حومه ثروتمند کلمبو پس از حمله معترضان و آتش زدن آن در اواخر روز شنبه تخریب شد.

نالین تدوا، سخنگوی پلیس به رویترز گفت که پلیس سه نفر مظنون به ارتباط با آتش زدن خانه ویکرمسینگه در روز یکشنبه را دستگیر کرده است.

نه راجاپاکسا و نه ویکرمسینگه در محل سکونت خود در هنگام حمله به ساختمان ها نبودند.

معترضان پس از ورود به کاخ ریاست جمهوری در کلمبو در 9 ژوئیه 2022 جشن گرفتند.
معترضان پس از ورود به کاخ ریاست جمهوری در کلمبو در 9 ژوئیه 2022 جشن گرفتند. © دینوکا لیاناوات، رویترز

ویکرمسینگه، شش بار نخست وزیر، در ماه مه پس از استعفای برادر راجاپاکسا، ماهیندا راجاپاکسا، از سمت نخست وزیری در تلاش برای آرام کردن معترضانی که بحران اقتصادی را به دو برادر و متحدانشان متهم می کردند، منصوب شد.

جزئیات انتقال قدرت مشخص نیست. رئیس مجلس طرح‌هایی را از نشست احزاب سیاسی در روز شنبه تشریح کرده بود که شامل انتخاب سرپرست سرپرست مجلس ظرف یک هفته می‌شود.

در گوشه ای از سالن تاریک در اقامتگاه رسمی راجاپاکسا، مهندس صدا سمیرا کاروناراتنه با دو دوست خود نشسته بودند و آهنگ های پاپ سریلانکا را روی یک پیانوی بزرگ می نوازند.

این جوان 26 ساله گفت: آمدن به چنین مکانی یک رویا است. فقط اومدیم ببینیم چی میشه.»

با وجود هرج و مرج، دفتر رئیس جمهور همچنان کار می کرد. این دفتر در بیانیه ای اعلام کرد که رئیس جمهور به افسران دستور داد محموله 3700 تنی گاز پخت و پز را از یک کشتی که روز یکشنبه وارد شد، تخلیه کنند.

(رویترز)

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما