سریلانکا: برنامه جهانی غذا در میان افزایش قیمت مواد غذایی به کاهش استرس بارداری کمک می کند

بحران اقتصادی و آشفتگی سیاسی ادامه دار تورم قیمت مواد غذایی را به بیش از 90 درصد رسانده است و کمبود سوخت دسترسی، معیشت و برنامه های ایمنی غذایی را مختل کرده و میلیون ها نفر را در معرض ناامنی غذایی آسیب پذیر کرده است.

باردار و نگران

با شروع توزیع کوپن های غذا، زنان از طریق پلکانی باز به سالن طبقه اول می روند و منتظر نوبت خود هستند. بسیاری از آنها جوان هستند و در اولین بارداری خود هستند. زمین شلوغ است، اما همه برای محافظت از عفونت COVID-19 نقاب زده اند.

اگرچه بیشتر صورت ها پوشیده شده اند، اما اضطراب و نگرانی در چشمانشان مشهود بود.

دوشانتی 32 ساله، مادر یک کودک سه ساله و خانه دار در سه ماهه سوم بارداری، یکی از زنانی است که کوپنی دریافت کرده است که می تواند با مواد غذایی به ارزش 15000 روپیه سریلانکا، کمی بیش از 40 دلار، مبادله شود.

دوسانتی در یک کلینیک تحت حمایت WFP در کلمبو، سریلانکا در صف منتظر می ماند.

© WFP/Parvinder Singh

دوسانتی در یک کلینیک تحت حمایت WFP در کلمبو، سریلانکا در صف منتظر می ماند.

انعطاف پذیری قابل توجه

زندگی ما این روزها سخت تر شده است. همه با مشکلات اقتصادی بدون سوخت و گرانی مواجه هستند، اما ما (زنان باردار) با آن مواجه هستیم به نظرت سخت ترهاو می گوید، با زنان دیگر روی یک سکوی سیمانی نشسته است.

انعطاف پذیری او عالی است زیرا او صبورانه توضیح می دهد که کوپن برای او چه معنایی دارد.

این یک حمایت عالی برای زنان باردار مانند من است. نه تنها به من، بلکه به فرزند متولد نشده ام نیز کمک خواهد کرد. دوست دارم این کوپن را برای خرید غذای سالم مانند عدس و میوه برای خود و کودکم خرج کنم.

اگرچه این کوپن ها به طور خاص برای حمایت از زنان باردار در نظر گرفته شده است که با شکاف تغذیه ای بحرانی روبرو هستند، اما بدیهی است که برای حمایت از کل خانواده استفاده می شود، زیرا نیاز بسیار زیاد است.

در مورد دوشانته، فرزند او، هر دو والدین و شوهر، خواهد بود مدتی است که دستمزد روزانه دریافت نکرده اید.


کوپن ها بین زنان توزیع می شود تا بتوانند از تغذیه اولیه برخوردار شوند.

© WFP/Parvinder Singh

کوپن ها بین زنان توزیع می شود تا بتوانند از تغذیه اولیه برخوردار شوند.

پشتیبانی قطع شد

از هر 10 سریلانکا، سه نفر در میان بدترین بحران اقتصادی این کشور از زمان استقلال در سال 1948، از نظر غذایی ناامن هستند. زنان باردار و شیرده، کودکان زیر پنج سال و افراد دارای معلولیت از بدترین آسیب ها هستند.

تلاش های دولت برای حفظ برنامه های کمک های حیاتی به دلیل بحران اقتصادی با محدودیت های جدی مواجه است. زنان و کودکانی که از برنامه‌های شبکه امنیت اجتماعی ملی بهره‌مند شده‌اند، بدون این راه نجات باقی می‌مانند و در معرض خطرات جدی سلامتی و تغذیه‌ای قرار دارند.

افزایش خطر سوء تغذیه

این برنامه پیشرو حمایت تغذیه ای Tribucha برای مادران باردار و شیرده و کودکان خردسال متوقف شده است. همراه با کاهش درآمد و تورم، این می تواند منجر به نرخ بالاتر سوء تغذیه در زنان و فرزندان آنها شود.

Udini Dimatapaksha، پرستار ارشد خصوصی در کلینیک سلامت مادران Kupiyawata، به شدت از رنجی که این مادران متحمل می شوند آگاه است و می توان ناامیدی خاصی را در صدای او احساس کرد.

در گذشته ما از تریپوشا برای مادران باردار و شیرده حمایت می کردیم از ژانویه آنها آن را دریافت نکرده اند. سرپرستار می گوید امروز کوپن ها را بین مادران باردار توزیع می کنیم و این بسیار ارزشمند است.


پرستار Udeni Dematapaksh برای کمک به مردم Kuppiyawatta آماده است.

© WFP/Parvinder Singh

پرستار Udeni Dematapaksh برای کمک به مردم Kuppiyawatta آماده است.

کنایه بی رحمانه

یک ماما جوان، تارنی، به سرعت به کنایه‌ای که با آن برخورد می‌کند اضافه می‌کند، زیرا باید غذاهای مغذی و میوه‌هایی را که یک زن باردار باید برای سلامتی خود و فرزند متولد نشده‌اش بخورد، بنویسد، علی‌رغم اینکه می‌داند اکثر آنها از این میوه خارج شده‌اند. رسیدن.

بسیاری از خانواده ها دیگر آشپزی نمی کنند و به چیدن وعده های غذایی بی کیفیت متوسل می شوند از جاهای مختلف، این تمام چیزی است که می توانند بپردازند. این روزهای سختی است و ما نگران مادران هستیم.”

حتی قبل از بحران جاری و همه‌گیری کووید-19، زنان و کودکان سریلانکا به طور قابل‌توجهی نسبت به سایر کشورهای با درآمد متوسط، نرخ سوء تغذیه بالاتری داشتند: 17 درصد از کودکان زیر پنج سال برای سن خود خیلی کوتاه‌تر از حد کوتاه‌قد بودند (کوتاه قدی) و 15 درصد او بیش از حد لاغر برای قد او (از دست داده)، عددی که در طبقه بندی WHO “خیلی بالا” در نظر گرفته می شود.


زنان باردار منتظر دریافت کوپن های غذایی هستند که از طریق برنامه کمک های غذایی اضطراری برنامه جهانی غذا توزیع شده است.

© WFP/Parvinder Singh

زنان باردار منتظر دریافت کوپن های غذایی هستند که از طریق برنامه کمک های غذایی اضطراری برنامه جهانی غذا توزیع شده است.

امید غذا

تمرکز بر جمعیت ها و جوامع آسیب پذیر یک اولویت برای جلوگیری از یک بحران انسانی استایندو آبیراتنه، مدیر فعالیت برنامه جهانی غذا در سریلانکا، که از نزدیک در راه اندازی واکنش اضطراری مشارکت دارد، می گوید.

هر زنی که در این فروشگاه ملاقات می کنیم، ایده بسیار خوبی از این دارد که می خواهند از کوپن ها برای چه استفاده کنند. برخی از آنها ممکن است در زمان های عادی اساسی و ضروری بوده باشند، اما در حال حاضر دور از دسترس هستند – مانند زن جوان باردار که پاپایا را به عنوان اولین خرید خود ذکر کرد، زیرا هوس آن را داشت.
کوپن غذا اولین مورد از بسیاری از مداخلات حمایتی تغذیه ای است که این زنان ممکن است به آن نیاز داشته باشند آنها پر از امید هستند که کوپن هایی در دست دارندAbiratne می افزاید.

برنامه جهانی غذا به حدود 1.5 میلیون نفر نیاز به کمک های غذایی اضطراری از طریق غذا، پول نقد یا کوپن ها خواهد رساند.

با تقویت شبکه امنیت اجتماعی موجود برای کمک به یک میلیون کودک از طریق برنامه ملی وعده های غذایی مدارس، یک میلیون ذینفع هدفمند به عنوان بخشی از یک طرح دولتی وجود خواهد داشت. غذای غنی شده برای مادران و کودکان.

نزدیک به 6.3 میلیون نفر در ناامنی غذایی هستند و به کمک نیاز دارند. بررسی های اخیر انجام شده توسط برنامه جهانی غذا نشان می دهد که 61 درصد خانواده ها حداقل به یک مکانیسم مقابله متوسل می شوند، از جمله خوردن غذای کمتر، خوردن غذاهای مغذی کمتر و حتی حذف کامل وعده های غذایی..

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما