سریلانکا: دبیر کل سازمان ملل خواستار گفتگو برای تضمین “انتقال آرام” قدرت شد

رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا هنوز علناً در مورد اشغال اقامتگاه خود و خانه نخست وزیر رانیل ویکرمسینگه اظهار نظر نکرده است، اما دفتر نخست وزیر گزارش داده است که به اطلاع رسیده است که رئیس جمهور قصد دارد روز چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کند.

رئیس‌جمهور راجاپاکسا در ماه‌های اخیر به کانون اعتراضات گسترده به دلیل کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو، همراه با یک بحران مالی و انسانی که این کشور را قادر به پرداخت بدهی‌های خود، تورم بی‌سابقه، و بیش از شش میلیون نفر در رنج بوده است، تبدیل شده است. ناامنی غذایی

همبستگی با مردم

در بیانیه ای که به نمایندگی از دبیرکل سازمان ملل منتشر شد، آمده است: «دبیر کل به پیگیری تحولات سریلانکا از نزدیک ادامه می دهد». آنتونیو گوترش، فرهان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد.

او در همبستگی با مردم سریلانکا می‌ایستد و از همه طرف‌های ذی‌نفع می‌خواهد در گفت‌وگو شرکت کنند. اطمینان از انتقال آرام دولت و یافتن راه حل های پایدار برای بحران اقتصادی. “

رئیس جمهور قبل از ورود معترضان به خانه به محل امن منتقل شد و اشغال همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش ها، استعفای وی تنها پس از استعفا با نامه ای به رئیس پارلمان سریلانکا پذیرفته می شود که این امر هنوز محقق نشده است.

نخست وزیر همچنین گفته است که پس از آتش زدن خانه اش در آخر هفته، از سمت خود کناره گیری می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «دبیر کل همه اعمال خشونت‌آمیز را محکوم می‌کند و خواهان پاسخگویی مسئولین است و بر اهمیت حفظ صلح تأکید می‌کند.»

سازمان ملل آماده حمایت از سریلانکا و مردم آن است.

حمایت های بشردوستانه باید در اولویت باشد

بحران‌های متعدد سریلانکا با همه‌گیری کووید-19 تشدید شده است که شاهد فروپاشی صنعت گردشگری مهم است که ارز خارجی را برای سوخت وارداتی و تجهیزات پزشکی تامین می‌کند و با بحران زنجیره تامین ناشی از جنگ اوکراین متزلزل شده است.

هانا سینگر، هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد و افسر ارشد کمک‌های بشردوستانه در سریلانکا، روز یکشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که پایان دادن به بحران سیاسی فوری از طریق گفت‌وگو ضروری است تا این کشور بتواند “با بدترین بحران اقتصادی پس از استقلال مقابله کند”.

او گفت: «بررسی همه حوادث خشونت آمیز علیه خبرنگاران، معترضان مسالمت آمیز، و خسارات اموال، و پاسخگویی مسئولین امر مهم است.

سازمان ملل به نظارت دقیق اوضاع ادامه می دهد و آماده کمک است در دیالوگ، در صورت لزوم.

همانطور که ما در سراسر جهان انجام می دهیم، سازمان ملل متحد خواستار احترام به حقوق بشر، حاکمیت قانون و حکومت دموکراتیک در سریلانکا است.


تظاهرکنندگان شکایات خود را از دولت سریلانکا در تظاهراتی در لندن در ماه می 2022 بیان کردند.

© Unsplash / Ehimetalor Akhere Unuabona

تظاهرکنندگان شکایات خود را از دولت سریلانکا در تظاهراتی در لندن در ماه می 2022 بیان کردند.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما