سفر قیمت برنج در سال 1401

قیمت برنج در چهار ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل چگونه بوده است؟ آمارهای اعلام شده حاکی از افزایش بیش از 200 درصدی قیمت برنج داخلی در دوره مورد بررسی است که این رشد برنج خارجی 61.2 درصد بوده است.

به گزارش اکو ایران؛ افزایش بیش از 200 درصدی قیمت برنج ایرانی در بازه زمانی مورد بررسی به ثبت رسید، در حالی که برنج در فروردین و اردیبهشت کاشت می‌شود و برداشت آن در شهریور ماه به پایان می‌رسد، به گفته فعالان بازار، این محصول نقش خود را در این دوره ایفا نکرده است. رشد قیمت، از سوی دیگر، برنج پس از سال وارد این بازار نشد، قیمت برنج امسال هنوز نامشخص است. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که سال گذشته رشد قیمت برنج کشت شده در بازار در حالی در بازار اتفاق افتاد که به گفته دبیر انجمن برنج ایران بهترین برنج در سال گذشته با سود به عمده فروشان فروخته شد. 35 هزار تومان. به گفته علیزاده شایق، به نظر می رسد مشکل گرانی ها مربوط به قسمت اول نیست و قسمت دوم (واسطه ها) باعث شده تا شاهد گرانی در بازار باشیم و به دلیل نامشخص بودن قیمت ایمپلنت سال باید منتظر برنامه نهادهای نظارتی برای کنترل بازار برنج باشیم.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در دوره مورد بررسی، «برنج ترام علی»، «برنج محلی هاشمی»، «برنج محلی خزری»، «برنج باسماتی پاکستانی» و «برنج تایلندی (غیر همالی)» اعلام شده است. «برنج هندی» در بازار با 206.9 درصد رشد به 12.1 درصد رسید.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، قیمت برنج «ترام علی» در مدت زمان مورد بررسی به ازای هر کیلوگرم ۱۱۲ هزار و ۷۸۶ تومان بوده و نسبت به مدت مشابه پارسال مشابه سال قبل ۲۰۶.۹ درصد رشد را به ثبت رساند. ، قیمت آن در بازار 36745 تومان بود.

آمارهای اعلام شده همچنین نشان می دهد که «برنج بومی آل هاشمی» در بازه زمانی مورد بررسی بیش از 200 درصد رشد داشته و قیمت آن 107 هزار و 249 تومان بوده است، این در حالی است که برنج بومی الهاشمی در مدت مشابه گذشته به 35 هزار و 685 تومان رسیده است. سال بالا از سوی دیگر، «برنج داخلی کاسپین» نیز در این مدت شاهد رشد 194.2 درصدی بود و قیمت آن در بازار به 71 هزار و 821 تومان رسید. قیمت «برنج خزری داخلی» پارسال در بازار به 24 هزار و 414 تومان رسید.

وضعیت برنج های خارجی نیز مشابه برنج های داخلی در دوره مورد بررسی است، زیرا برنج های وارداتی در بازه زمانی 61.2 درصد تا 12.1 درصد رشد داشته اند. بر اساس آمار اعلام شده، قیمت «برنج پاکستانی باسماتی» با افزایش بیش از 61 درصدی در بازه زمانی مورد بررسی 39 هزار و 749 تومان و قیمت این برنج معمولی در سال گذشته 24 هزار و 693 تومان بوده است. روند رشد قیمت برنج هندی در این مدت به 59.4 درصد رسید و قیمت آن از 23 هزار و 517 تومان به 37 هزار و 492 تومان رسید. اما «برنج تایلندی (به غیر از هومالی)» کمترین افزایش قیمت را در این مدت داشته است. بر اساس آمار اعلام شده رشد قیمت برنج تایلندی (بدون احتساب هومالی) 12 درصد و قیمت آن از 15 هزار و 913 تومان به 17 هزار و 838 تومان رسید.

سفر قیمت برنج در سال 1401

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما