«سلط» احمدی نژاد وزیر می شود؟

دولت سید سلطان مرتضوی، معاون سیاسی سابق وزارت کشور در دولت احمدی نژاد روز شنبه نامزد پیشنهادی وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی را معرفی کرد.

«دنیا اختوت» در گفت و گو با 9 نماینده مجلس، احتمال رای گیری خود در مجلس را ارزیابی کرد. این نمایندگان بر این باورند که مرتضوی به دلیل روابط حسنه با مجلس خود، پتانسیل بالایی برای کسب رای اعتماد دارد.

ابراهیم رئیسی معاون سیاسی وزارت کشور در دولت دوم روز شنبه طی نامه ای محمود احمدی نژاد را به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شورای اسلامی شهر معرفی کرد. مرتضوی که از شهریور سال گذشته سمت معاونت اجرایی رئیس جمهور را برعهده داشت، توانست تعامل خوبی با نمایندگان مجلس برقرار کند و همین تعامل دلیل بر نگرش مثبت اعضا نسبت به وی است. هرچند برخی از نمایندگان نداشتن تجربه اقتصادی برای وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نقطه ضعف می دانند اما با توجه به اظهارنظر نمایندگان مجلس، به نظر می رسد مرتضوی از مجلس رای اعتماد بگیرد. محمدباقر قالیباف پس از اعلام دریافت نامه معرفی وزیر پیشنهادی، روز چهارشنبه تاریخ احتمالی رای اعتماد مرتضوی را اعلام کرد.

ترجیح ما معرفی یک فرد اقتصادی بود

جعفر قدری نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی. وی با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی وزارت کار در حوزه اقتصاد کار نکرد، گفت: ترجیح دادیم وزارت کار حوزه اقتصادی باشد، یک فرد اقتصادی ایجاد شود. آقای زهدآوا یک قدرت اقتصادی بود اما مشکلشان این بود که تعامل و ارتباط خوبی با مجلس نداشتند. آقای مرتضوی در حوزه اقتصادی کار چندانی نکرد، اما ارتباط خوبی با مجلس دارد. وی ادامه داد: صلاح نیست که وزارت کار دیگر بدون وزیر بماند. اگرچه آقای شمس الدین حسینی مناسب ترین گزینه بود اما به نظر می رسد آقای مرتضوی رای بیاورد. حوزه های کاری وزارت کار و تعاون بیشتر اقتصادی است، اما بحث تعامل با گروه های مختلف در دولت، مجلس و قوه قضاییه باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوانند این تعامل را به خوبی برقرار کنند. اصغر سلیمی نماینده سمیرم و عضو کمیسیون داخلی و شوراها با بیان اینکه نظر مجلس نسبت به گزینه پیشنهادی وزارت کار مثبت است، گفت: پرونده نمک مرتضوی بهتر از گزینه های قبلی است و نظر مجلس نیز بهتر است. نظر نسبت به او مثبت است مرتضوی تجربیات مختلفی در مسئولیت های سیاسی و اجرایی در کشور دارد. وی در معاونت اجرایی رئیس جمهور ارتباط خوبی داشت و با نمایندگان تعامل داشت و از افراد مورد اعتماد رئیس جمهور است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک وزارتخانه بزرگ است و هرکسی که این مسئولیت بر عهده او گذاشته شود باید بتواند این مجموعه بزرگ را به خوبی مدیریت کند.

مرتضوی قطعا اعتماد خواهد کرد

کاظم موسوی نماینده مردم اردبیل و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با ابراز امیدواری نسبت به رای گیری گزینه پیشنهادی وزارت کار در مجلس گفت: مرتضوی گزینه پیشنهادی وزارت کار است. کارگر، مذهبی، فداکار و متعهد به کار است». وی با سیستم مدیریت دولتی آشنا بوده و در وزارتخانه ها و شهرداری های مختلف کار کرده و دارای تجربه کافی است. مرتضوی صلاحیت لازم برای تصدی پست وزارت کار را دارد و مطمئناً رای مجلس را خواهد گرفت. مجلس انقلاب به یک فرد انقلابی رای می دهد. سلمان ذاکر نماینده ارومیه و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز بر لزوم اطلاع از برنامه های پیشنهادی وزیر کار تاکید کرد و گفت: آقای مرتضوی سابقه خوبی در مدیریت سطوح مختلف دارد. دولت اما اداره وزارت کار ویژگی های خاصی از جمله صبر با مردم و زیرمجموعه های مختلف این وزارتخانه را می طلبد. باید از او بپرسید که آیا او این صبر را دارد یا نه؟ همچنین باید شاهد برنامه راهبردی بلندمدت او برای آینده و برنامه های اضطراری او برای حل مشکل فعلی این وزارتخانه باشیم. بنابراین باید منتظر ارائه برنامه های پیشنهادی از سوی وزیر کار بود و سپس در مورد آن اظهار نظر کرد. ولی اسماعیلی نماینده کرمی و نایب رئیس کمیته اجتماعی شورا با بیان اینکه مرتضوی توانایی اداره وزارت کار را دارد، گفت: او یک شخصیت حاکمیتی است. مرتضوی معاون وزیر و شهردار مشهد بود و با حاشیه نشینی آشنا بود. وی با مدیریت کلان و مسائل اقتصادی نیز آشنایی دارد. بعید است وزیر پیشنهادی کار از مجلس نمایندگان رای اعتماد دریافت نکند. نظر نمایندگان به نفع مرتضوی وزیر پیشنهادی کار. مهدی تقیانی نماینده اصفهان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه اظهار نظر درباره وزیر پیشنهادی کار زود است، گفت: هنوز آقای مرتضوی را برای سمت وزیر ارزیابی نکرده ام. . از محل کار. باید دید آنها به بخش‌های مختلف وزارتخانه چگونه نگاه می‌کنند. مرتضوی هیچ تجربه ای در کار وزارتخانه نداشت. اما باید بدانید که آنها چند ایده، اطلاعات، دانش و برنامه دارند. بعد از اینکه در کمیته اقتصادی حضور پیدا کرد و برنامه هایش را ارزیابی کرد، می توانم نظر بدهم.
مجلس استقبال می کند

محمدحسین فرهانی، نماینده تبریز و عضو کمیته ریاست جمهوری با بیان اینکه با پیشنهاد مرتضوی برای تصدی وزارت کار موافق است، گفت: باید ببینیم نتیجه مجلس چه می شود، اما انتظار دارم مجلس استقبال کند. نامزدی او به عنوان وزیر کار». او تجربه کار اقتصادی دارد و با ادارات مختلف دولت در ارتباط است.

مجلس خوب رای می دهد

محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نمایندگان، نقطه قوت وزیر پیشنهادی را بیش از منفی های احتمالی وی دانست و گفت: نظر من مثبت است و او را می شناسم. مرتضوی تجربه زیادی در زمینه های مختلف دارد و در هر جایگاهی موفق بوده و تعامل خوبی با بازیگران دارد. مجلس صدای خوبی به مرتضوی می دهد.

حسین نوش آبادی نماینده رامین و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به معرفی وزیر پیشنهادی کار به مجلس، گفت: مرتضوی دارای تجربه اجرایی و اداری خوبی است و ظرفیت و شایستگی لازم برای این سمت را دارد. . او می تواند مشکلات این وزارتخانه را حل کند و در مجلس رای بیاورد. اکثریت نمایندگان موافق نظر مرتضوی هستند.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما