سلمان رشدی بعد از حمله بینایی یک چشم خود را از دست می دهد و از یکی از دستان خود استفاده می کند

صادر شده در:

عامل او گفت که سلمان رشدی پس از حمله به صحنه در یک رویداد ادبی در غرب نیویورک در ماه اوت، بینایی یک چشم خود را از دست داد و از یک دست استفاده کرد.

اندرو ویلی که نماینده غول های ادبی مانند سول بلو و روبرتو بولانو است، در مصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی ال پاییس، میزان جراحات رشدی در این حمله “وحشیانه” را توصیف کرد.

ویلی زخم های نویسنده را “عمیق” توصیف کرد و به از دست دادن یکی از چشمان او اشاره کرد. وی افزود: “او سه زخم شدید در ناحیه گردن داشت که یکی از دستانش به دلیل بریدگی عصب بازویش از کار افتاده بود و حدود 15 زخم دیگر در ناحیه سینه و تنه خود دارد.”

این مامور از گفتن اینکه آیا نویسنده 75 ساله “آیات شیطانی” بیش از دو ماه در بیمارستان است یا نه پس از اینکه پلیس گفت یک مرد 24 ساله از نیوجرسی قبل از سخنرانی برای رشدی با چاقو به گردن و نیم تنه نویسنده ضربه زده است یا خیر، خودداری کرد. در یک موسسه Chautauqua، خلوتگاهی در حدود 12 مایلی (19 کیلومتری) از دریاچه ایری.

ویلی در آن زمان گفت که رمان نویس با جراحات جدی در این حمله، از جمله آسیب عصبی به بازو، آسیب های کبدی و احتمال از دست دادن یکی از چشمانش در بیمارستان بستری شد.

این حمله 33 سال پس از آن صورت گرفت که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، فتوا یا فتوایی صادر کرد که چند ماه پس از انتشار «آیات شیطانی» از مسلمانان خواست تا رشدی را ترور کنند. برخی از مسلمانان پاراگراف هایی در روایت درباره حضرت محمد را کفر می دانستند.

رشدی که در هند و در یک خانواده مسلمان کشمیری به دنیا آمد، با انعام بر سر خود زندگی کرد و نه سال را تحت حمایت پلیس بریتانیا پنهان کرد.

با فاصله گرفتن دولت اصلاح طلب محمد خاتمی از فتوا در اواخر دهه 1990، انعام چند میلیون دلاری بر سر رشدی همچنان افزایش یافت و فتوا هرگز برداشته نشد.

جانشین خمینی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در سال ۲۰۱۹ به دلیل اینکه فتوای علیه رشدی «غیرقابل انکار» است، از توئیتر تعلیق شد.

مردی که متهم به حمله به رمان نویس است، به اتهامات سوء قصد به قتل و ضرب و جرح درجه دوم اعتراف کرده است. او بدون وثیقه در زندان غربی نیویورک نگهداری می شود.

(رویترز)

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما