سهام دوباره رکورد زد. اما آیا ترامپ دلیل آن است؟

ریاست فدرال رزرو ترامپ به چه معناست؟

Dow، S&P 500، Nasdaq و Russell 2000 همگی در روز دوشنبه به بالاترین سطح خود رسیدند.

سرمایه‌گذاران از هیجان سرگیجه دارند و به وضوح معتقدند که هم شرکت‌های بزرگ چند ملیتی و هم شرکت‌های کوچک‌تری که بیشتر تجارت خود را در ایالات متحده انجام می‌دهند به پیشرفت خود ادامه خواهند داد.

آیا این شغل دونالد ترامپ است؟ یا حرفه جانت یلن؟

برخی از استراتژیست ها بر این باورند که برنامه های محرک ترامپ و صحبت در مورد حذف بسیاری از مقررات سنگین، دلایل رشد سهام هستند.

یا بهتر است این را ادامه راهپیمایی باراک اوباما توصیف کنیم؟

می توانید استدلال کنید که POTUS 44 به خوبی از POTUS 45 استفاده می کند.

بازار کار قوی و اقتصاد عمومی که ترامپ به ارث برده است ممکن است دلیل اعتماد مصرف کنندگان و مشاغل باشد.

اما سرمایه‌گذاران (و روزنامه‌نگاران مالی) اغلب به رئیس‌جمهور اعتبار و سرزنش بیشتری نسبت به عملکرد بازار سهام می‌دهند.

جاناتان گلوب، استراتژیست RBC در گزارش روز دوشنبه با عنوان “نامه ای به بازار: همه چیز درباره دونالد نیست” به این موضوع اشاره کرد.

مطالب مرتبط: ترامپ بازار گاو نر را نمی کشد

گولوپ خاطرنشان کرد که S&P 500 از اواخر ژوئن تا روز انتخابات حدود 7 درصد افزایش یافت – زمانی که اکثر نظرسنجی ها پیش بینی می کردند هیلاری کلینتون رئیس جمهور بعدی خواهد بود.

اما سهام از آن زمان به رشد خود ادامه داده و از زمان پیروزی ترامپ 8 درصد افزایش یافته است (حداقل برای رسانه های اصلی وال استریت).

از هر دو روش نمی توان استفاده کرد. منطقی نیست که به این موضوع اشاره کنیم که سهام در حال افزایش هستند زیرا سرمایه گذاران فکر می کردند ترامپ در حال ضرر دادن است و به دلیل اینکه ترامپ ضرر نکرد به صعود ادامه دادند.

بازده اوراق قرضه نیز از زمان پیروزی ترامپ افزایش یافته است، پدیده ای که بسیاری از سرمایه گذاران آن را به چشم انداز تحریک رئیس جمهور و کنگره جمهوری خواه نسبت می دهند.

با این حال، Golub خاطرنشان می کند که بازدهی اوراق خزانه 10 ساله ایالات متحده در اواخر تابستان نیز در حال افزایش بود.

البته بسیاری از سرمایه گذاران نیز از کلینتون انتظار محرکی داشتند.

باز هم، بسیاری از سرمایه گذاران ادعا می کنند که ترامپ کاتالیزور چیزی است که نه تنها قبل از انتخاب او اتفاق افتاده است، بلکه در حال وقوع است زیرا بسیاری فکر می کردند که او شکست خواهد خورد.

مطالب مرتبط: سهام از غواصی 1% برای یک دوره زمانی طولانی غیرمعمول اجتناب کردند

بنابراین عجیب است که از ترامپ به عنوان دلیل اصلی افزایش بازار نام برده می شود که ماه ها قبل از اینکه کسی احساس کند می تواند برنده شود آغاز شد.

واقعا چه خبر است؟ تنها ثابت در چند ماه گذشته فدرال رزرو بوده است.

آره. بازارها با واشنگتن تعامل دارند. اما آنها بیشتر به جانت یلن توجه دارند تا به کاخ سفید.

فدرال رزرو قبل از انتخابات به صراحت اعلام کرد که احتمالاً در ماه دسامبر نرخ بهره را افزایش خواهد داد و این کار را چندین بار در سال 2017 بدون توجه به اینکه چه کسی در رقابت برای ریاست جمهوری پیروز شده است، افزایش خواهد داد.

خبر خوب برای سرمایه گذاران این است که به نظر می رسد اقتصاد ایالات متحده به طور پیوسته در حال رشد است، اما به نظر نمی رسد که در خطر گرم شدن بیش از حد باشد.

مرتبط: در اینجا دلیل نگرانی بزرگترین مدیر مالی جهان است

آخرین گزارش مشاغل نشان می دهد که دستمزدها با نرخ مناسب 2.5 درصد در سال افزایش یافته است. اما این به اندازه کافی بالا نیست که ترس از تورم را افزایش دهد و فدرال رزرو را وادار کند تا نرخ های بهره را به شدت افزایش دهد.

حتی اگر یلن و فدرال رزرو امسال سه بار نرخ بهره را افزایش دهند، احتمالاً هر بار فقط یک چهارم واحد این کار را انجام خواهند داد. این امر نرخ بهره کوتاه مدت فدرال رزرو را به محدوده 1.25 تا 1.5 درصد می رساند.

این هنوز خیلی کم است. در این سطوح، سهام همچنان جذاب تر از اوراق قرضه خواهد بود. سود شرکت باید بتواند با یک کلیپ سالم به افزایش خود ادامه دهد. مصرف کنندگان احتمالاً به خرج کردن ادامه خواهند داد.

بنابراین عاقلانه است که سرمایه گذاران یلن را زیر نظر داشته باشند و فقط روی رئیس جمهور نزدیک بین تمرکز نکنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، یلن قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقابل کنگره شهادت دهد. و آنچه در مورد زمان‌بندی و میزان افزایش قیمت‌ها در آینده می‌گوید، می‌تواند منجر به حفظ روند صعودی قیمت شود – یا آن را در مسیر متوقف کند.

CNN Money (نیویورک) اولین بار در 13 فوریه 2017 منتشر شد: 12:30 PM ET

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما