سه سناریو برای اقتصاد ایران در سال 2023

بعدی- صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد جهانی خود برای سال 2023 را در بحبوحه فشار ناشی از جنگ اوکراین، افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، تورم و افزایش نرخ بهره کاهش داد و هشدار داد که شرایط اقتصادی ممکن است در سال آینده به میزان قابل توجهی ضعیف شود.

به گزارش فردا؛ صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد رشد تولید ناخالص داخلی جهانی در سال آینده به 2.7 درصد کاهش می‌یابد که کمتر از پیش‌بینی 2.9 درصدی در ماه جولای است. البته صندوق پیش بینی رشد سال 2022 خود را با همان نرخ 3.2 درصد حفظ کرد.

صندوق بین المللی پول همچنین پیش بینی کرد که نرخ رشد اقتصاد ایران از 3 درصد در سال جاری به 2 درصد در سال 2023 کاهش یابد و در عین حال، این نهاد بین المللی نرخ تورم ایران در سال جاری و سال آینده را 40 درصد برآورد کرده است. و اینکه نرخ بیکاری در سال آینده با 0.2 واحد درصد افزایش به 9.6 درصد خواهد رسید.

بر اساس این پیش بینی ها، نسبت تراز حساب جاری ایران (شامل تراز تجاری و سرمایه) به تولید ناخالص داخلی کشور از 1.6 درصد در سال 2022 به 1.5 درصد در سال 2023 کاهش می یابد.

جهت گیری اقتصاد ایران در سال آینده

بر اساس یک گزارش وحید چقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه گزارش صندوق بین المللی پول از وضعیت تورم و نرخ رشد اقتصادی سال 2023 جامع نیست، گفت: رشد اقتصادی ایران در دهه 90 عمدتاً صفر یا منفی بوده است، در حالی که میانگین تورم در این سال ها حدود 26 درصد بوده است. اما در چهار سال اخیر به دلیل تشدید تحریم ها، کشور تورم 40 درصدی را تجربه کرده است.

وی با اشاره به اینکه تحریم ها نقش مهمی در کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش بی رویه تورم داشته است، افزود: در چنین شرایطی باید در نظر داشت که اقتصاد ایران در این سال ها بسیار کوچک شده است، در حالی که رقبای منطقه‌ای ایران مانند ترکیه و عربستان شاهد رشد اقتصادی بوده‌اند.» از سوی دیگر می‌توان گفت که اقتصاد ایران دیگر قابلیت انقباض را ندارد.

شیکاکی گفت: اقتصاد 85 میلیونی ایران با رشد جزئی فروش نفت و رشد اقتصادی دو و سه درصدی طبق پیش بینی وزارتخانه شاهد حدود 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 45 میلیارد دلار واردات بوده است. امور خارجه.صندوق بین المللی پول.در ضمن برای سال 2023 اگر شرایط یکسان باشد و تحریم ها اضافه نشود، می توان یک یا دو درصد رشد اقتصادی و تورم 40 درصدی را برای اقتصاد ایران پیش بینی کرد، اما این فقط است. سناریویی که برای اقتصاد ایران در سال آینده وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سناریوی دوم و سوم خوشبینانه و بدبینانه است، ادامه داد: در صورت تشدید تحریم ها و احیای برجام به هیچ عنوان شاهد تورم 50 درصدی خواهیم بود که در این صورت رشد اقتصادی کاهش می یابد. منفی نیز خواهد بود اما از سوی دیگر در سناریوی خوشبینانه در صورت احیای برجام می توان امیدوار بود که از شدت تحریم ها کاسته شود و تورم به میانگین دهه گذشته یعنی حدود 20 درصد کاهش یابد. و رشد اقتصادی 5 درصد محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جدای از بحث برجام و تحریم ها، اجرای یک سری اقدامات دیگر که وابسته به دولت است می تواند وضعیت اقتصادی را تغییر دهد، گفت: انجام اصلاحات اقتصادی در این حوزه و تلاش برای بهبود وضعیت بسیار مهم است. فضای کسب و کار، اعمال قانون، بهبود مستمر فضای کسب و کار، تمرکز بر توسعه بخش خصوصی، توسعه صادرات غیرنفتی و افزایش سرمایه‌گذاری از جمله اقداماتی است که دولت می‌تواند برای تثبیت وضعیت اقتصادی انجام دهد.

از سوی دیگر نظام بانکی، مالیات، یارانه، صندوق های بازنشستگی کشوری و ارتش نیز در این زمینه با مشکلات و معضلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و باید اصلاحات ساختاری عمیقی انجام دهند و حتی اگر مشکلات برطرف نشود. نمی توان انتظار داشت که به رشد اقتصادی بالا به صورت پایدار و پایدار دست یابیم.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما