سودان: عدالت برای معترضان ضد کودتا کلیدی برای پایان دادن به چرخه خشونت است

برای شکستن چرخه ناآرامی در کشور، آنها همچنین خواستار سازوکاری مستقل برای پاسخگویی و عدالت انتقالی با مأموریت رسیدگی به نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات شدند.

این همچنین شامل تمرکز بر ماهیت جنسیتی خشونت و ارائه غرامت کافی به قربانیان خواهد بود.

حمله مداوم

کارشناسان در بیانیه ای گفتند: «در طول یک سال گذشته، ما گزارش های مداومی از قتل معترضان، ناپدید شدن اجباری، جراحات، شکنجه، و خشونت جنسی و جنسیتی دریافت کرده ایم.

پیگرد قانونی عاملان، از جمله رهبران سطح بالای مسئول این تخلفات، برای تضمین انتقال پایدار سودان به یک دولت غیرنظامی دموکراتیک و معتبر بسیار مهم است.»

کارشناسان خواستار یک “مکانیسم پاسخگویی مستقل، موثر، با منابع کافی و قربانی محور” شدند که به سوء استفاده های جدی گزارش شده در ارتباط با کودتای نظامی رسیدگی کند.

آنها گفتند که باید برای پایان دادن به تحقیقات توسط کمیسیون تحقیق ملی که قبلاً تشکیل شده بود، و برای اجرای عدالت برای قربانیان جنایات جدی حل نشده مرتکب شده در تظاهرات تاریخی 2019، که منجر به سقوط رئیس جمهور عمر البشیر شد، اقدام کرد. .

نفی عدالت

آنها افزودند: “اگر به این جنایات رسیدگی نشود، قربانیان بار دیگر از عدالت و غرامت محروم می شوند و اگر صدای معترضان شنیده نشود، چرخه ناآرامی های سیاسی و سرکوب وحشیانه در سودان ادامه خواهد یافت و بحران انسانی بدتر خواهد شد.” گفت.

کارشناسان سازمان ملل بارها زنگ خطر را در مورد گزارش های استفاده غیرقانونی و بیش از حد از زور و دستگیری به صدا در آورده اند. دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر گفت که تاکتیک های غیرقانونی حداقل 117 معترض را کشته و حدود 7700 معترض از جمله هزاران کودک بر اساس موارد مستند شده توسط پزشکان سودانی به شدت مجروح شده اند.

تیراندازی و گاز اشک آور

بیشتر جراحات ناشی از استفاده از سلاح گرم یا گاز اشک آور بوده است.

ما عمیقا نگران هستیم که در نتیجه برخی از معترضان دچار فلج دائمی یا طولانی مدت، قطع عضو، نابینایی و بریدگی چشم شده اند. نشانه های نگران کننده ای وجود دارد که بسیاری از کشته شدگان و مجروحان در جریان اعتراضات قربانی شده اند. این کارشناسان مستقل گفتند.

آنها نگرانی جدی از دستگیری صدها نفر از جمله زنان و کودکان را به دلیل استفاده از حق خود برای تجمع مسالمت آمیز و بدون پیروی از مراحل قانونی مناسب ایجاد کردند.

شکنجه در زندان

گزارش شده است که بسیاری از بازداشت شدگان در بازداشتگاه مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته اند، در حالی که برخی به زور ناپدید شده یا مخفیانه نگهداری می شوند. کارشناسان گفتند که این موارد باید به طور کامل و مستقل بررسی شود و مقامات باید بلافاصله سرنوشت و محل نگهداری معترضان مفقود شده را افشا کنند.

کارشناسان گفتند همچنین گزارش‌هایی از خشونت جنسی و جنسیتی زنان از جمله تجاوز جنسی و تجاوز گروهی در مکان‌های نزدیک به تظاهرات یا در حین بازداشت وجود دارد.

این سوء استفاده ها تحت اقدامات اضطراری طولانی مدت انجام شده است که به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده و مصونیت از تعقیب قضایی می دهد.

عدم پاسخگویی آشکار

کارشناسان گفتند: «عدم پاسخگویی در مورد جنایات ادعایی تأثیر وحشتناکی بر حق مردم برای آزادی اجتماعات مسالمت آمیز و مشارکت در امور عمومی دارد.

کارشناسان گفتند که مقامات سودانی موظف هستند به معافیت از مجازات پایان دهند و برای قربانیان و در صورت اقتضا، خانواده‌های آن‌ها چاره‌جویی کنند و از جامعه بین‌المللی خواستند اطمینان حاصل کنند که پاسخگویی در مذاکرات سیاسی جاری و روند انتقالی کشور نقش محوری دارد.

آنها از مقامات خواستند در واکنش به اعتراضات جاری علیه کودتا، خویشتن داری کرده و از اعمال زور بیش از حد خودداری کنند.

گزارشگران ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد موضوعی خاص مرتبط با حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما