سوریه: شورای امنیت ارسال کمک های مرزی را به مدت شش ماه تمدید کرد

ایرلند و نروژ این قطعنامه را ارائه کردند که تحویل کمک های بشردوستانه از طریق گذرگاه مرزی باب الحوا را تا ژانویه تمدید می کند و خواستار تمدید شش ماهه اضافی است که به قطعنامه جداگانه دیگری نیاز دارد.

12 کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند و سه کشور فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

نیازهای سطح ضبط

نیازهای بشردوستانه در سوریه از زمان آغاز درگیری بیش از یک دهه پیش در بالاترین سطح خود قرار دارد.

این مکانیسم از سال 2014 در سراسر مرزها برقرار است و آخرین مجوز، که در جولای 2021 اجرا می شود، روز یکشنبه منقضی شده است.

ماه گذشته، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از شورا درخواست کرد تا عملیات 12 ماهه خود را تجدید کند و بر “ضرورت اخلاقی” برای رسیدگی به رنج بیش از چهار میلیون نفر در منطقه تاکید کرد.

مذاکرات سخت

این تمدید پس از آن صورت می گیرد که سفرا دو قطعنامه رقیب را در روز جمعه رد کردند.

اولین پیش نویس ارائه شده توسط ایرلند و نروژ توسط روسیه رد شد. دومی که توسط روسیه ارائه شد، تنها توسط دولت و چین حمایت شد.

جرالدین برن ناسون، سفیر ایرلند، قبل از رای گیری روز سه شنبه گفت: «این راز نیست که این مذاکرات دشوار بوده است.

ما می دانیم که تمدید شش ماهه زمانی کوتاه تر از آن چیزی است که به عنوان صاحب قلم در آغاز این مذاکرات در نظر داشتیم. همچنین می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورا با این دیدگاه و دیدگاه بازیگران بشردوستانه در مورد بر این اساس، یک مأموریت 12 ماهه مورد نیاز است.

مونا جوول، سفیر نروژ، پس از تصویب آن، گفت که قطعنامه 2642 مکانیسم فرامرزی را باز نگه می دارد.

برای کسانی که به کمک های بشردوستانه در شمال غرب سوریه نیاز دارند و در شرایط نامشخصی قرار دارند و مذاکرات اضافه انجام می شود، می توانیم به آنها اطمینان دهیم – این چیزی است که مهم است. عملیات برون مرزی راه نجات آنها و امروز عملیات فرامرزی است. هنوز سر جایش است.»


در شمال غرب سوریه، 1.7 میلیون آواره در 1414 اردوگاه در ادلب و شمال حلب زندگی می کنند.

دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه / احمد علیتو

در شمال غرب سوریه، 1.7 میلیون آواره در 1414 اردوگاه در ادلب و شمال حلب زندگی می کنند.

نوسازی پرخطر

سفیر فرانسه نیکلاس دی ریویر از تلاش های ایرلند و نروژ برای دستیابی به سازش قدردانی کرد. با این حال، کشور او از حمایت از “این تجدید ناپایدار” خودداری کرده است، زیرا این شش ماه در زمستان، زمانی که کمک‌ها بیشتر مورد نیاز است، و بدون ضمانت تداوم مطمئن به پایان می‌رسد.

وی گفت: درخواست دبیرکل و کل جامعه بشردوستانه برای تجدید این مکانیسم برای یک دوره 12 ماهه واضح بود و نادیده گرفته شد.

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا، به نیازهای بشردوستانه عظیم در سوریه اشاره کرد. از 4.1 میلیون نفر در شمال غرب که به کمک نیاز دارند، تنها 2.4 میلیون به مکانیزم فرامرزی متکی هستند.

و او هشدار داد که بدون اعتماد حداقل به مدت 12 ماه، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی در معرض خطر قرار گرفتن در چرخه دائمی از پیش موقعیت‌یابی و برنامه‌ریزی احتمالی هستند.

او به شورا گفت: «بریتانیا به حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای ارائه طرح واکنش بشردوستانه خود ادامه خواهد داد، اما ما هیچ گونه کمکی را برای بازسازی بدون یک فرآیند سیاسی معتبر، عینی و واقعی که به‌طور محکم در جریان است، در نظر نخواهیم گرفت.»


کامیون های حامل کمک های غذایی از مرز ترکیه به سوریه می گذرند.  (فایل تصویری)

OCHA / دیوید سوانسون

کامیون های حامل کمک های غذایی از مرز ترکیه به سوریه می گذرند. (فایل تصویری)

تحویل سریع در سراسر خطوط

دای بینگ سفیر چین از این تصمیم استقبال کرد و خاطرنشان کرد که طبیعی است که اعضای شورا نظرات متفاوتی داشته باشند و این اختلافات گاهی اوقات “ممکن است شدید باشد”.

وی تاکید کرد که کمک های بشردوستانه به سوریه باید به حاکمیت دولت و مالکیت دولت سوریه بر عملیات احترام بگذارد.

آقای دای، معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل گفت: “تحویل از طریق خطوط باید به کانال اصلی کمک های بشردوستانه به سوریه تبدیل شود.”

“تحویل فرامرزی یک ترتیب موقت است که تحت شرایط خاص انجام می شود. تسریع در انتقال به امداد فرامرزی و ایجاد یک جدول زمانی مشخص برای تعیین نهایی امداد فرامرزی ضروری است.”

سفیر دیمیتری پولیانسکی به شورا گفت که روسیه به نظارت بر پیشرفت در اجرای قطعنامه به عنوان بخشی از تلاش ها برای تعیین سرنوشت نهایی سازوکار فرامرزی ادامه خواهد داد.

وی گفت: «ما متقاعد شده‌ایم که تنها از طریق گفت‌وگوی صریح و عینی درباره موضوعات در مسیر بشردوستانه سوریه، در حالی که همه طرف‌های درگیر درگیر هستند، می‌توانیم ظرف شش ماه به یک تصمیم سنجیده برسیم.»

آقای پولیانسکی افزود که شورا اکنون باید در چندین زمینه مهم از جمله افزایش ارسال کمک های متقابل در تمام مناطق سوریه و لغو تحریم های یکجانبه علیه این کشور در زمینه همه گیر کووید-19 اقدام کند.

برای سفیر ریچارد میلز از ایالات متحده، رای گیری نشان داد که “وقتی یکی از اعضای شورا کل شورای امنیت را گروگان می گیرد” چه اتفاقی می افتد.

وی خاطرنشان کرد که این تصمیم منجر به کاهش کمک های بشردوستانه شد که تنها به مردم سوریه آسیب می رساند.

وی گفت: “برخی از نیازهای شدید اخیر در سوریه نتیجه مستقیم حمله روسیه به اوکراین و آسیب های ناشی از تهاجم وحشیانه این کشور به سیستم های غذایی در سوریه و سراسر جهان است. حقیقت ساده این است که روسیه اهمیتی نمی دهد.” میلز، معاون نماینده دائم کشورش.

روسیه در بی اعتنایی به جان سوری ها آنقدر گستاخ است که حتی به خود زحمت نداده است موضع خود را در زمینه های بشردوستانه توجیه کند. این رویکردی غیراخلاقی و بدبینانه به نیازهای بشردوستانه است.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما