سوریه: کارشناسان حقوق بشر می گویند مرگ نوجوان استرالیایی در زندان “کاملا قابل پیشگیری” بود.

بر اساس گزارش های رسانه های مختلف، یوسف دهب، 17 ساله، در 11 سالگی توسط اقوام بزرگترش که رادیکال شده بودند، به سوریه برده شد.

گمان می رود که وی بر اثر جراحات وارده در حین و پس از محاصره اردوگاه الحسکه توسط داعش در ماه ژانویه و همچنین عدم درمان مناسب پزشکی جان خود را از دست داده است.

نباید این اتفاق می افتاد

این گروه افراطی در تلاشی برای آزادی جنگجویان خود که در آنجا نگهداری می شدند به این زندان حمله کرد که جرقه نبرد خونین یک هفته ای با نیروهای دفاع سوریه به رهبری کردها را که این مرکز را کنترل می کنند، آغاز کرد.

«مرگ ذهاب بود کاملاً قابل پیشگیری استکارشناسان سازمان ملل در بیانیه ای گفتند: «او هرگز نباید در این زندان نگه داشته می شد.

او باید به وطن و خانواده اش بازگردانده می شد با امکان زندگی کامل و با عزت و حق داشتن کودکی محافظت شده و ایمن.»

کارشناسان در سه نوبت قبلی به دولت استرالیا نامه نوشته بودند تا نگرانی های خود را در مورد بازداشت کودکان و پسران در شمال شرق سوریه از جمله در زندان الحکاسه بیان کنند.

آنها شرایط سخت در این تاسیسات را برجسته کرده و از مقامات خواستند تا شهروندان خود را به کشورشان بازگردانند.

قربانیان تروریسم

علاوه بر این، کارشناسان بارها خواستار «راه حلی سازگار با حقوق بشر» برای رسیدگی به وضعیت پسران و نوجوانان بازداشت شده در الحسکه و دیگر بازداشتگاه های خودسرانه در منطقه شده اند.

هیچ یک از این پسران، از جمله یوسف ذهاب، تحت هیچ گونه روند قضایی برای توجیه بازداشت خود قرار نگرفته اند و همه آنها در شرایطی نگهداری می شوند که ممکن است به شکنجه یا سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز بر اساس قوانین بین المللی و شامل جسمی و جسمی آنها باشد. سلامت روان.»

پسران قربانی تروریسم هستند و آنها سزاوار این هستند که با شفقت، وقار و کمی نجابت انسانی با آنها رفتار شود. آزادی آنها از این زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها هم ضروری و هم دیر شده است.»

محافظت از کودکان در معرض خطر

در همین حال، سایر کودکان آسیب دیده و آسیب دیده در این حمله، جسمی یا روحی، باید فوراً از زندان آزاد شوند و به کمک های پزشکی، مراقبت، توانبخشی و حمایت روانی دسترسی داشته باشند.

دولت‌هایی که شهروندان آن‌ها هنوز «پسران» در بازداشت هستند نیز تحت فشار قرار می‌گیرند تا آنها را به کشور بازگردانند، مطابق با تعهدات پذیرفته‌شده حقوق بشر بین‌المللی برای حفاظت از جان جوانان.

کشورها همچنین باید به تعهدات خود تحت کنوانسیون حقوق کودک عمل کنند و از کمک و حمایت از کودکانی که ممکن است قربانی قاچاق شوند اطمینان حاصل کنند.

بازگرداندن اتباع استرالیایی

کارشناسان عمیقا از شکست استرالیا در بازگرداندن اتباع خود از کمپ ها و مراکز بازداشت در شمال شرق سوریه که بیشتر آنها زن و کودک هستند، ابراز تاسف می کنند.

از مسئولان بخواهیم برای جلوگیری از مرگ و میر بیشتر سریع اقدام کنید و حفاظت از سلامت و رفاه کودکان شهروند تا آنها را به وطن خود بازگردانند.

آنها گفتند: “بازگرداندن زنان و کودکان آسیب پذیر کاملاً ممکن و امکان پذیر است. دولت استرالیا ظرفیت انجام این کار را دارد. بسیاری از دولت های دیگر در حال حاضر این کار را انجام می دهند.”

“استرالیا دارای یک سیستم مراقبت از کودکان، آموزش، عدالت کیفری و بهداشت پیشرفته است که می تواند نیازهای این کودکان و مادران آنها را برآورده کند. عدم بازگشت به کشور به منزله چشم پوشی از تعهدات و تعهدات معاهده استرالیا است. عمیق ترین تعهدات اخلاقی برای محافظت از آسیب پذیرترین کودکان استرالیا.”

18 کارشناس که این بیانیه را صادر کردند توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو منصوب شدند.

آنها وظیفه نظارت و گزارش در مورد موضوعات خاص مانند ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در زمینه مقابله با تروریسم و ​​حق بر سلامت را دارند.

آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان دستمزد دریافت نمی کنند.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما