سوچی به اتهام تقلب در انتخابات توسط رژیم نظامی محکوم شد

بانکوکدادگاهی در میانمار روز جمعه آنگ سان سوچی، رهبر مخلوع این کشور را پس از مجرم شناخته شدن تقلب در انتخابات، به سه سال حبس کارگری محکوم کرد و به حکم 17 سال زندانی که او در حال حاضر به دلیل جرایم دیگر از سوی دولت نظامی در حال گذراندن است، افزود.

حکم اخیر همچنین پیامدهای سیاسی بالقوه قابل توجهی برای NLD سوچی با حمایت از تهدیدهای صریح دولت برای انحلال آن قبل از انتخابات جدید وعده داده شده توسط ارتش در سال 2023 دارد.

حزب سوچی در انتخابات عمومی 2020 با پیروزی قاطع پیروز شد، اما ارتش در فوریه بعد قدرت را به دست گرفت و آن را از دور دوم پنج ساله دور نگه داشت. ارتش ادعا می کند که به دلیل تقلب گسترده در صندوق های رای عمل کرده است، اگرچه ناظران مستقل انتخابات هیچ بی نظمی عمده ای پیدا نکردند.

برخی از منتقدان ژنرال مین آنگ هلائینگ، که رهبری قدرت را برعهده داشت و اکنون رهبر ارشد میانمار است، معتقدند که او به این دلیل عمل کرد که این رای جاه طلبی های سیاسی او را خنثی کرد. تسلط ارتش بر ارتش منجر به اعتراضات مسالمت آمیز گسترده ای شد که با نیروی مرگبار سرکوب شد و منجر به بروز مقاومت مسلحانه شد که اکنون برخی کارشناسان سازمان ملل متحد آن را جنگ داخلی توصیف می کنند.

سوچی پیش از این به اتهام واردات و نگهداری غیرقانونی دستگاه های واکی تاکی، نقض محدودیت های کرونا، فتنه انگیزی و 5 فقره فساد به 17 سال زندان محکوم شده است.

بسیاری از اعضای ارشد حزب و دولت او نیز زندانی شده اند، در حالی که برخی دیگر مخفی شده اند یا به خارج از کشور گریخته اند. حامیان سوچی و تحلیلگران مستقل می گویند تمامی اتهامات علیه سوچی با انگیزه های سیاسی و تلاشی برای بدنام کردن او و مشروعیت بخشیدن به تصرف قدرت توسط ارتش و در عین حال ممانعت از بازگشت او به سیاست است.

حکم دادگاه ویژه زندان نایپیتاو در روز جمعه توسط یک مقام حقوقی که به دلیل ترس از قصاص مقامات که محدودیت هایی را برای انتشار اطلاعات در مورد محاکمه های سوچی اعمال کرده اند، بر ناشناس ماندن اصرار داشت. وی گفت: همه متهمان در سلامت کامل ظاهر شدند.

وی گفت وین ماینت رئیس جمهور برکنار شده و مین تو وزیر سابق دفتر رئیس جمهور که هر دو متهم در پرونده تقلب در انتخابات بودند به سه سال زندان محکوم شدند.

هر سه نفر به حبس با اعمال شاقه محکوم شدند، مجازاتی متفاوت از اعمال شاقه که می تواند شامل فعالیت های سبک کارگاهی باشد. وی افزود: وکلا در روزهای آینده درخواست تجدیدنظر خواهند داد.

اتهام تقلب در انتخابات علیه سوچی در ماه نوامبر توسط کمیسیون انتخابات مطرح شد که اعضای آن پس از به دست گرفتن قدرت توسط ارتش جایگزین شدند. سوچی و همکارانش متهم به نقض مفاد قانون اساسی با نفوذ در کمیسیون قدیمی شدند.

کمیته منصوب شده توسط ارتش آنها را به مشارکت در روندهای انتخاباتی، تقلب در انتخابات و فعالیت های غیرقانونی مرتبط با انتخابات متهم کرد. این کمیسیون ادعا کرد که بیش از 11 میلیون بی‌نظمی در فهرست رای‌دهندگان کشف کرده است که می‌توانست به رای‌دهندگان اجازه دهد چندین رأی بیاورند یا مرتکب تقلب دیگری شوند.

تین سویی، رئیس جدید کمیسیون انتخابات، گفت که آژانس او ​​انحلال حزب سوچی را بررسی خواهد کرد و آن را متهم به همکاری غیرقانونی با دولت برای برتری در انتخابات کرد.

و رسانه های دولتی پس از جلسه دو ماه پیش توسط شورای دفاع و امنیت ملی حاکم گزارش دادند که 2417 مقام به دلیل عدم نظارت بر روند انتخابات تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند و کار برای پیگرد قانونی رای دهندگانی که بیش از یک بار رای داده اند در جریان است. .

همچنین بخوانید: بازداشت اویغورها در سین کیانگ: آمریکا از چین به دلیل “نسل کشی مداوم و جنایت علیه بشریت” انتقاد می کند.

کمیسیون انتخابات همچنین هشدار داد که حزب سوچی در صورت عدم ارائه حساب های مالی و هزینه های خود برای بازرسی منحل خواهد شد. این کمیسیون گفت که احزاب سیاسی را بررسی می کند تا ببیند آیا آنها این پول را طبق قانون نگه می دارند و استفاده می کنند.

Khin Maung Oo عضو کمیته گفت که بررسی حزب سوچی به تعویق خواهد افتاد زیرا برخی از افسران آن دستگیر شده و برخی دیگر مخفی شده بودند. مقامات حزبی که سال گذشته از دستگیری جان سالم به در بردند گفتند که کمیته منصوب شده توسط ارتش را به رسمیت نمی شناسند و اظهارات آن غیرقانونی است.

سوچی در دادگاه‌های جداگانه به دلیل نقض قانون اسرار رسمی محاکمه می‌شود که حداکثر مجازات آن ۱۴ سال زندان و ۷ اتهام فساد مالی و حداکثر ۱۵ سال مجازات است.

اگرچه حمایت کمی از قدرت گرفتن ارتش و زیر سوال رفتن ادعاهای آن وجود داشت، آنها حتی قبل از برگزاری رأی گیری تنها در انتقاد از انتخابات نبودند. مشکل اساسی برای دموکراسی میانمار این است که قانون اساسی این کشور در سال 2008 که در دولت قبلی تحت رهبری ارتش تدوین شد، 25 درصد از کرسی های پارلمان را برای مقامات نظامی غیرمنتخب اختصاص داده و کنترل نظامی را بر وزارتخانه های کلیدی دولتی اعطا می کند.

گروه های مستقل حقوق بشر از محرومیت اقلیت مسلمان روهینگیا و لغو رای دادن در مناطق خاصی در دولت اول سوچی انتقاد کرده اند.

کمیسیون انتخابات به خطرات جنگ بین نیروهای دولتی و جنگجویان اقلیت قومی اشاره کرده بود، اما منتقدان خاطرنشان کردند که برخی از ولسوالی‌ها برای لغو علامت‌گذاری شده‌اند، زیرا مشخص بود که نمایندگان احزاب غیر متحد با سوچی انتخاب خواهند شد.

فقدان شفافیت سوالاتی را در مورد بی طرفی این کمیسیون که توسط دولت سوچی منصوب شده است، ایجاد کرده است.

گروه های حقوق بشر و سایر ناظران نیز نگرانی خود را در مورد ادامه سرکوب حقوق آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز از جمله دستگیری و بازداشت خودسرانه بازیگران و فعالان جامعه مدنی ابراز کرده اند.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما