سیرالئون: ختنه جنسی «شکنجه است» و معافیت از مجازات باید پایان یابد

در پی رسیدگی کیفری مربوط به مرگ یک دانشجوی 21 ساله که در شهرستان پونته مورد وحشیانه قرار گرفت، سه گزارشگر ویژه بیانیه ای صادر کردند که در آن ختنه زنان به عنوان «شکل جدی خشونت علیه زنان و دختران که به منزله شکنجه است» را محکوم کردند. “.

آنها گفتند: «این اقدام حقوق اولیه قربانیان خود، از جمله تمامیت جسمانی، حقوق آنها برای عدم شکنجه یا سایر رفتارهای ظالمانه، و زندگی و سلامت جنسی و باروری را نقض می کند.

تمرین ریشه دار

کارشناسان گفته اند که آداب و رسوم تبعیض آمیز ریشه در هنجارهای اجتماعی و تشکیلات قدرت دارد و ناگزیر با موقعیت و موقعیت فرد در جوامع مرتبط است.

مانند سایر اعمال مضر با ماهیت مشابه، ختنه زنان نشان دهنده و تداوم روند گسترده تری از نابرابری جنسیتی است.“.

هر سه نفر تاکید کردند که ختنه زنان را نمی توان عادی کرد یا به عنوان توجیهی برای استناد به آداب و رسوم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی به بهای سعادت زنان و دختران استفاده کرد.

گزارشگران ویژه توضیح دادند که این “باید مطابق با روند گسترده تر خشونت مبتنی بر جنسیت تفسیر شود، که به سادگی نمی تواند بدون مجازات ادامه یابد.”

عدالت قضایی لازم است

بر اساس گزارش ها، رسیدگی های کیفری علیه یک عامل متهم به ختنه زنان که منجر به مرگ قربانی شد، به دلیل عدم حمایت سیستماتیک از زنان و دختران با مشکل مواجه شد.

کارشناسان گفتند: «فقدان قانون مشخص و قابل اجرا که به صراحت ختنه جنسی را جرم و مجازات کند، مانع از تحقیقات قضایی یا دیگر و پیگرد قانونی این اقدامات مضر و قتل های غیرقانونی می شود.

قوانین و سیاست ها باید پاسخگویی روشنی را ارائه دهند آنها گفتند چارچوب های انضباطی و مجازات برای ختنه زنان.

حمایت از زنان

کارشناسان سازمان ملل از دولت سیرالئون خواسته اند تا مجموعه ای جامع از ممنوعیت های قانونی را اعمال کند، از جمله با تقویت یادداشت تفاهم با پزشکان محلی و اصلاح قانون حقوق کودک برای ممنوع کردن عمل ختنه زنان برای دختران زیر 18 سال. .

در همین حال، آنها از اعلام رئیس جمهور مبنی بر قصد وی برای حمایت از لایحه مادری بدون خطر، که به بهبود دسترسی زنان و دختران به خدمات سلامت جنسی و باروری کمک می کند، استقبال کردند.

کارشناسان گفتند: سیرالئون در حال برداشتن گام‌های ملموس و معنادار در جهت پیشبرد حقوق بشر، از جمله از طریق لغو اخیر مجازات اعدام است.

پاسخ دولت به ختنه زنان گواهی بر این خواهد بود که آیا این تعهد می تواند به حقوق زنان نیز تعمیم یابد.

در مورد کارشناسان

کارشناسانی که بیانیه را امضا کردند ریم السالم، گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان و دختران، علل و پیامدهای آن هستند. موریس تیدبال بینز، گزارشگر ویژه اعدام های فراقضایی، اجمالی یا خودسرانه؛ تلانگ موفوکنگ، گزارشگر ویژه در مورد حق همه افراد برای برخورداری از بالاترین استانداردهای قابل دستیابی سلامت جسمی و روانی.

گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد یک موضوع خاص حقوق بشر یا وضعیت دولتی منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما