سیر تا پیاز کد ریال

بعدی- یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: مزیت نماد ریال این است که امکان کاهش ارزش آن وجود ندارد و اگر بانک مرکزی درست و حساب شده عمل کند به راحتی می تواند ارزش پول دیجیتال ملی را حفظ کند.

سیر تا پیاز کد ریالمهدی بیات مانیش کارشناس بازار سرمایه گفتگو با فرارو وی در خصوص رمز ریالی که از پایان شهریور ماه فعال می شود، گفت: حدود یک سال است که بحث ارز رمزنگاری شده در بازار پول و سرمایه و مسئولان بورس و سازمان مرکزی مطرح شده است. به فکر ایجاد زیرساخت های مناسب برای ایجاد بازار و استفاده از ابزارهای مناسب است و در حال ظهور در این بازار است که از عوامل محرک ایجاد این بازارها می توان به موارد متعددی اشاره کرد که یکی از این عوامل، تقاضای بسیار بالا در اقتصاد کشورهای جهان، برای تجارت در بازارهای مالی تکنولوژیک و جدید که مشکلات و مسائلی از جمله مشروعیت در بازار را حل می کند پول برای مردم البته این مشروعیت اضافی گاهی اوقات خود دولت ها را آزار می دهد و آنها را با آنها روبرو می کند. مجازات های مالی و پولی دولت های متخاصم و قدرتمند.

وی تصریح کرد: در برنامه فعلی شاید به دلیل شناخت و حضور رئیس کل بانک مرکزی از بازار سرمایه و آشنایی وی با بازار پول، این زیرساخت بازار با اهدافی که بخشی از آن را برآورده می کند، شکل گرفته و دنبال می شود. حضور در بازارهای ارزهای رمزپایه پوشش خواهد داد؛ البته همه نیازها در محدوده خاص و نه کاملاً جهانی نیستند. شایعات و اخبار به ایجاد صرافی بین‌المللی در چارچوب بازار سرمایه به منظور ارز دیجیتال اشاره دارد. معاملاتی که اخیرا به تصویب شورای عالی بورس رسیده است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: یکی از اهداف دولت برای ایجاد این بازار یعنی صرافی بین المللی، با استفاده از ابزار پولی، مالی و فناوری ارز رمزنگاری شده، می توان به تامین مالی بین المللی از طریق ارز دیجیتال اشاره کرد که البته تاثیر آن بر آن است. این منابع بر اقتصاد و همچنین برای جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار حائز اهمیت است، بنابراین نیاز به ارز دیجیتال ریالی جدید در وهله اول پاسخی به برخی تقاضاهایی است که باید در بازار گسترده بین المللی وجود داشته باشد و باید دید که چگونه سرمایه گذاران خارجی آن را دریافت خواهند کرد و احتمال مثمر ثمر بودن آن وجود دارد. از سوی دیگر تامین منابع مالی به صورت ارزی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی در حدود معینی که می تواند به تدریج توسعه یابد از دیگر اهداف و ضروریات است. شکل گیری این بازار

وی افزود: همچنین با این زیرساخت می‌توان موانع تحریم‌ها را با سهولت بیشتری از بین برد و از مدل‌های جدیدتر برای کاهش موانع تحریم‌ها استفاده می‌شود و اگر دولتی با رویکرد دولت قبل روی کار باشد، با توجه به رویکرد آن دولت، ایجاد چنین بازاری با این اهداف تا حد زیادی برای آن دولت آسان و قابل قبول نیست. به نظر من احتمال موفقیت این امر در وسعت و گستره اهداف واقع بینانه تعیین شده بسیار زیاد است و با در نظر گرفتن موفقیت های مالی بین المللی دولت فعلی در رفع نوآورانه و دور زدن موانع تحریم ها، امری خواهد بود. طرح موفق

بیات منیش درباره تفاوت ارز رمزنگاری شده با ریال گفت: در حال حاضر برای پرداخت ها و دریافتی ها از ریال نقدی، کارت اعتباری یا کارت بانکی استفاده می شود که بر اساس ارز ریالی، تراز تجاری، نرخ ارز و غیره است. انتشار ارز ریال، وابسته به دارایی های پولی برای افزایش یا کاهش ارزش ریال توسط مردم، روش تسویه با بانک های تجاری، گاهی اوقات تسویه فوری انجام نمی شود، تسویه چندین ساعت طول می کشد سیستم و اتاق پایاپای بانک ها برای اعلام تسویه نهایی و دریافت پیامک یا پرداخت بعداً. یعنی عملاً همان بانک مرکزی است که با فروش ژتون ریالی به مردم و بازکردن به اصطلاح ودیعه کد ریالی به خریدار. در بانک مرکزی نه در بانک تجاری.

وی تصریح کرد: مزیت این نماد ریالی این است که امکان کاهش ارزش آن وجود ندارد و اگر بانک مرکزی درست و حساب شده عمل کند به راحتی می تواند ارزش پول دیجیتال ملی را حفظ کند. اما بانک مرکزی محدودیتی برای فروش توکن ریالی تعیین نکرد و به همین دلیل برخلاف بیت کوین که محدودیت تعداد توکن ها در سفارشات بعدی و بالاتر باعث افزایش قیمت می شد، بانک مرکزی ایران اخباری را منتشر کرد. از افزایش ارزش ریالی، تامین صحیح و دقیق ریال، ابزار بسیار مهمی در اجرای سیاست های پولی انقباضی و انبساطی و از همه مهمتر ثبات مالی کشور خواهد بود.

پیات مانیش تاکید کرد: نکته اصلی اهمیت حرکت بانک مرکزی برای جایگزینی پول ملی فناورانه جدید به جای ریال سنتی است که متاثر از تورم، نقدینگی، عرضه و تقاضای ارز و ارزش سایر ارزها است. ” اگر هدف اصلی بانک مرکزی از ارائه این طرح حفظ و افزایش ارزش پول ملی در میان مدت و بلندمدت با جایگزینی ریال سنتی به جای ریال جدید باشد، تمرکز بانک مرکزی بر درمان بیماری های مختلف خواهد بود. اقتصاد ایران . امیدوارم این هدف اصلی در ذهن او باشد.”

وی افزود: به نظر می رسد مدیریت بازار و توسعه بازار برای نماد ریالی به بورس سپرده شده است. هماهنگی بین بازار سرمایه و بازار پول می‌تواند ارزش ریال را به اوج یا به پایین‌ترین سطح برساند. که بدون مدیریت بانک مرکزی موفق نخواهد بود. توکن ریال در واقع یک ارز دیجیتال سپرده گذاری شده در بانک مرکزی است که احتمال کاهش ارزش آن نسبت به قیمت پیشنهادی اولیه کمتر از ریال نقدی است. از نظر حفظ ارزش در ابتدای عرضه بسیار قابل اعتمادتر از اسکناس‌های رایج هستند، اما پس از عرضه به دلیل احتمال بیشتر افزایش قیمت، احتمال استهلاک و متعاقب آن نوسانات ارزشی با قیمت‌های بالاتر را خواهند داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: توکن ریالی توسط ماینر استخراج نمی شود، اما با تعریف توکن ها توسط بانک مرکزی، مالکیت توکن ها توسط بانک مرکزی به یک خریدار خاص منتقل می شود. یک کد QR یا هر ابزار مشابهی که داده می‌شود و سپس در بازار ثانویه معامله می‌شود. ناظر بانک مرکزی ایران بوده و به منظور نظارت، تحت حمایت کامل قانونی دولت و دولت ایران خواهد بود. جایگزینی برای علاقه مندان به معامله ارزهای رایج خواهد بود و باعث خروج ارز از کشور نمی شود، مگر اینکه مجوز خاصی از سوی صرافی صادر شود.

بیات منش در خاتمه تاکید کرد: با توجه به محرمانه بودن و امکان حفظ ارزش آن برای عدم وابستگی به دلار و یورو و همچنین امکان استقلال آن از ارزش کاغذ و ریال واحد، این امکان وجود دارد. جذب سرمایه خارجی با این ابزار مالی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، بانک مرکزی باید قدرت و قدرت حفظ ارزش این نماد ریالی را در بازار به جهانیان نشان دهد تا اعتمادسازی برای جذب سرمایه های ارزی از سوی دولت های دوست ایجاد کند. همچنین امکان جذب اعتماد و سرمایه از ایرانیان خارج از کشور و امکان جذب منابع خارجی برای ایرانیان داخل کشور قویتر از ارزهای دیجیتالی که مشمول قانون حاکمیتی دولت ها نیستند اما مشمول حفظ ارزش هستند، ساختن مردمی است. اعتماد، کسب اعتبار و سپس ارزش گذاری برای رشد.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما