سیمبه کاریکاتوریست فرانسوی که به خاطر کاورهای عجیب و غریبش در نیویورکر مشهور بود، در 89 سالگی درگذشت

صادر شده در:

ژان ژاک سیمبه، کاریکاتوریست فرانسوی که با مجموعه ای متشکل از 100 طراحی برای جلد نیویورکر به شهرت جهانی دست یافت، در سن 89 سالگی درگذشت.

کارتون‌های او اغلب شخصیت‌های کوچکی را در مناظر شهری بزرگ نشان می‌دهند که با خطوط ظریف کشیده شده‌اند و تفسیر اجتماعی دلپذیری از زندگی مدرن ارائه می‌دهند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در توییتر نوشت: کنایه ظریف، ظرافت شوخ طبعی، جاز: ما نمی‌توانیم سیمبه را فراموش کنیم.

سیمپ، یکی از مشهورترین هنرمندان هنرهای تجسمی فرانسه، صحنه هایی از زندگی روزمره را با جزییات بسیار جزئی، معمولاً از یک چشم انداز بالای سر یا دور و با رنگ های پاستلی نقاشی کرد.

سیمبه در 17 آگوست 1932 در روستایی در نزدیکی بوردو به دنیا آمد، دبیرستان را به پایان نرساند، از شغلی به شغل دیگر رفت و برای مدت کوتاهی به ارتش پیوست و سپس در دهه 1950 به پاریس رفت و شروع به کسب درآمد از طریق نقاشی‌هایش کرد.

او اولین موفقیت خود را در اواخر دهه 1950 با مجموعه کتاب های کودکان “Le Petit Nicholas” درباره یک پسر مدرسه ای همراه با نویسنده آستریکس، رنه گوسینی به دست آورد.

پیشرفت بین المللی او در اواخر دهه 1970 اتفاق افتاد، زمانی که او شروع به نقاشی روی جلدهای نیویورکر کرد و زندگی شهری را به گونه ای ترسیم کرد که یک فرد بیرونی به درون می نگرد، شخصیت هایش اغلب در جمعیت زیادی گم می شدند یا با پانوراماهای وسیع روبرو می شدند.

بیشتر نقاشی‌های او حاوی دیالوگ‌های کمی هستند یا اصلاً هیچ دیالوگی ندارند، اما نظرات کوتاه اغلب به‌طور نامحسوس به ترس یا امید شخصیت‌ها اشاره می‌کنند.

پلانتو، کاریکاتوریست لوموند به رادیو فرانس اینتر گفت: «احساسات خاموش زیادی در نقاشی های سیمبی وجود دارد. موضوعات مورد علاقه سمپه کودکان، درختان، گربه ها، نوازندگان و زندگی در پاریس و نیویورک بود. کارتون های او به ندرت از فیلمنامه برای اظهار نظر کنایه آمیز در مورد زندگی شهری بزرگ استفاده می کردند.

>> برای مطالعه بیشتر: https://www.newyorker.com/culture/cover-story/cover-story-2019-09-23

جلد نوامبر 2015 از نیویورکر زوج مسن ثروتمندی را نشان می‌دهد که برای پیاده‌روی پاییزی در پیاده‌روی نیویورک می‌روند در حالی که دو باربر یونیفرم‌پوش یک بیل را جلوی آنها می‌گذارند تا توهم پیاده‌روی در جنگل را ایجاد کنند.

یکی از موضوعات مورد علاقه سمپه دوچرخه سواری بود.

“همیشه یکی از رویاهای من بوده است – داشتن یک گروه از دوستان که هر یکشنبه صبح در سراسر کشور دوچرخه سواری می کنند. در زندگی واقعی، این هرگز اتفاق نمی افتد. من به تلاش برای سازماندهی آن ادامه دادم اما همه همیشه آنقدر مشغول بودند که نمی توانستند سرعت خود را کم کنند. او در مصاحبه ای در سال 2019 به نیویورکر گفت.

(رویترز)

سمپه علاوه بر کارش بر روی “Le Petit Nicolas”، چشم اندازی زیبا از دوران کودکی در دهه 1950 فرانسه که به یک کتاب پرفروش بین المللی تبدیل شده است، بیش از هر هنرمند دیگری روی جلد مجله نیویورکر کشیده است.

مارک لکارپنتیه، زندگی نامه نویس و دوست او گفت: «ژان ژاک سیمپ، کاریکاتوریست، عصر (پنجشنبه) 11 اوت 2022، در هشتاد و نهمین سال زندگی خود، در محل سکونتش، در محاصره همسر و دوستان نزدیکش، با آرامش درگذشت. در بیانیه ای به خبرگزاری فرانسه

سیمبه که در ابتدا می خواست پیانیست جاز شود و دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشت، در سن 14 سالگی مدرسه را رها کرد و قبل از اینکه درباره سن خود به دروغ بگوید برای پیوستن به ارتش، مدرسه را رها کرد.

زندگی ارتشی با او موافق نبود و او شروع به فروش نقاشی به روزنامه های پاریس کرد و در حالی که در یک آژانس مطبوعاتی کار می کرد با اسطوره کاریکاتور رنه گوسینی از شهرت “آستریکس” دوست شد.

آنها با هم در سال 1959 “نیکلاس کوچک” را اختراع کردند.

سیمپ در سال 2018 گفت: «داستان‌های نیکلاس راهی برای بازبینی بدبختی‌هایی بود که در دوران رشد تجربه کردم و در عین حال مطمئن شدم که همه چیز خوب است.

امروزه این کتاب ها با بیش از 15 میلیون نسخه در 45 کشور جهان پرفروش ترین کتاب ها هستند و در مجموعه های فیلم و انیمیشن محبوب اقتباس شده اند.

اما در سال 1959، آنها مورد توجه قرار نگرفتند و او همچنان به فروش نقاشی به روزنامه ها برای گذران زندگی ادامه داد، شغل اولیه ای که او آن را “هولناک” توصیف کرد.

تنها در سال 1978 بود که او توسط The New Yoker استخدام شد که موفقیتی پایدار پیدا کرد. او گفت: 50 ساله بودم و برای اولین بار در زندگی ام خانواده ام را پیدا کردم.

(AFP)

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما