سیگنال سکوت برای گرمای بیش از حد؛ چرا منتظر افزایش قیمت باشیم؟

بعدی- به گفته سخنگوی وزارت حراست، مسیر مجوز افزایش قیمت خودرو بسته نیست و خودروسازان می توانند درخواست خود را برای بررسی در ستاد تنظیم بازار به سازمان حمایت ارسال کنند، اما باید ساختارها اصلاح شود.

به گزارش فردا؛ امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در جمع خودروسازان از زیان انباشته و تقاضای آنها برای افزایش قیمت گفت: این ضرر نباید از جیب مصرف کننده خارج شود. در عوض، خودروسازان دارای املاک و مستغلات و منابع انسانی اضافی هستند که باید مدیریت کنند.

قالیباف افزود: لزوم کاهش زیان انباشته اصلاح ساختار است. به این ترتیب بدون تعمیر سازه نمی توان زیان های انباشته را با افزایش قیمت ها جبران کرد.

5 دلیل اینکه ماشین ها همیشه گران هستند

سیگنال سکوت برای گرمای بیش از حد؛  چرا منتظر افزایش قیمت باشیم؟  / انتظارامرالله امینی کارشناس صنعت خودرو است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اجازه افزایش قیمت خودرو از سوی وزارت حراست به خودروسازان امری غیرعادی نیست، گفت: با توجه به اینکه سخنگوی وزارت امنیت توجیه می کند که در صورت افزایش قیمت تمام شده خودرو. خودروسازان می توانند تقاضای افزایش قیمت را به ستاد بدهند، تنظیم بازار چنین چیزی غیرقابل تحمل است، زیرا سال ها است شرکت های خصوصی راهداری با این حربه و به نوعی با فشار بر شورای رقابت، قیمت خودرو را افزایش می دهند. در گذشته و حال، ستاد تنظیم بازار همواره تقاضای گران شدن محصولات خود را دارد.»

وی افزود: با این روندی که خودروسازان در پیش گرفته اند، هزینه تولید برای آنها سال به سال افزایش می یابد، یعنی در این شرایط تورمی که هر روز شدیدتر می شود، در چنین شرایطی به جای اینکه به فکر باشیم. آنها همیشه یک راه ساده تر را انتخاب می کنند که افزایش قیمت است، بنابراین برای ادامه این وضعیت باید منتظر گران شدن تولید داخلی شرکت های خودروسازی بود.

امینی با اشاره به اینکه باید چند اقدام اساسی برای بهبود وضعیت صنعت خودرو انجام شود، گفت: اولاً دولت باید از این صنعت منزوی شود، متأسفانه شرکت‌های خودروسازی دولت‌های مختلف به یک زندگی خصوصی تبدیل شده‌اند. مثل مدیران ارشد شرکت های بزرگ شده اند، بر اساس هر دولتی که فعالیت می کند، باعث سوءمدیریت های زیادی در شرکت های ایران خودرو و سایپا می شود و نتیجه آن امروز زیان سنگین این دو شرکت است که میزان آن نیز روز به روز به آن اضافه می شود.»

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بنابراین با توجه به اینکه دولت مدت ها پیش اعلام کرده بود که قصد دارد بلوک مدیریتی خود را در شرکت های ایران خودرو و سایپا واگذار کند، باید به نحوی کار را خاتمه داده و از انجام اقدامات تبلیغاتی در این زمینه خودداری کند. در غیر این صورت وضعیت یک صنعت خودرو و قطعات یدکی نه تنها بهبود می یابد، بلکه مشکلات بسیار بیشتری نیز خواهد داشت، با توجه به این تفاسیر از خصوصی سازی واقعی و عدم دخالت دولت در امور صنعت خودرو، اولین قدم برای تغییر است. این وضعیت صنعت است.»

وی ادامه داد: دولت فقط باید وظیفه خود را در سیاست گذاری و دوری از مسئولیت انجام دهد و ثانیاً صنعت خودرو باید رقابتی شود که این نیز از جهات مختلف امکان پذیر است، اولاً واردات باید هر چه سریعتر آزاد شود. خودروهای طبقه متوسط ​​و اقتصادی وارداتی هستند نه خودروهای لوکس، زیرا این محصولات فقط برای عده کمی وارد می شود و عوام نمی توانند آن را بخرند، اما اگر خودروهای اقتصادی وارداتی باشد، حداقل طبقه متوسط جامعه می‌تواند بپذیرد: «تنوع در بازار افزایش می‌یابد و با این کار خودروسازان داخلی باید برای حفظ بازارهای خود از این وخامتی که در آن هستند خارج شوند».

امینی خاطر خاطرنشان کرد: ثانیاً بخش خصوصی باید بتواند وارد ماجرای تولید شده و با تولید محصولات باکیفیت و قیمت مناسب، انحصار ایران خودرو و سایپا را بشکند، دستیابی به چنین مشکلی دشوار است، اما اگر نتایج برجام فرا می‌رسد و تحریم‌ها بر صنعت خودرو نیز لغو می‌شود، این امر تسهیل می‌شود و بخش خصوصی می‌تواند با همکاری شرکای خارجی خود محصولات متنوع و باکیفیت تولید کند.

این استاد دانشگاه گفت: ثالثاً خودروسازان برای کاهش هزینه های تولید، نوسازی و تجهیز خطوط تولید و رهایی از نیروی کار زائد بر خودروسازان، راندمان تولید خود را افزایش دهند. فروش زیرگروه های زیان ده و غیر مرتبط با صنعت خودرو از جمله داشتن سهام برخی بانک ها و گروه های اقتصادی از جمله اقداماتی است که خودروسازان می توانند برای افزایش بهره وری و تولید محصولات اقتصادی انجام دهند.

چهارم، وی گفت: باید میزان تولید خودرو در کشور افزایش یابد تا هزینه تولید نیز کاهش یابد. در حال حاضر خودروسازان نمی توانند 1.2 تا 1.5 میلیون خودروی مورد نیاز کشور را تامین کنند. هر چه مقدار بالاتر باشد. از تولید، به همین میزان از هزینه ها کاسته می شود و در نهایت با توجه به شرایط اقتصادی، خودرو در حال حاضر یک کالای سرمایه ای است، به همین دلیل تقاضا برای خرید خودرو زیاد است، اگر «اگر خودرو تبدیل به کالای مصرفی شود، و بازار آشفته خودرو را می توان تا حدودی حل کرد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما