“شاهزاده ها هم می توانند آسیایی باشند”: رقصنده در باله موانع را می شکند

اخیراً در یک صبح آرام تابستانی، گروهی متشکل از 50 رقصنده از باله شهر نیویورک در یک استودیوی تمرین آفتابی در مرکز لینکلن جمع شدند و دراز کشیدند. آنها سه هفته مرخصی گرفته اند و به کلاس شرکت بازگشته اند و برای یک تور در شمال ایالت نیویورک آماده می شوند. برخی نوشیدنی های انرژی زا و بطری های ضدعفونی کننده دست حمل می کردند. برخی دیگر سگ های خود را آوردند که در زیر دیواره چرت زدند، زیرا رقصندگان یک سری تمرینات را آغاز کردند – فشار، هاپ و چرخش.

چون وای چان قد بلند و باشکوهی در نزدیکی مرکز استودیو بود. در ماه مه، او اولین رقصنده اصلی چینی تبار در تاریخ 74 ساله سیتی باله و تنها چهارمین رقصنده آسیایی شد که این رتبه را دارد. آن روز صبح در استودیو، برخی از رقصندگان همچنان مشغول ساده کردن کارهای روزمره خود بودند. اما او پر از انرژی بود و قول داد از زمان کلاس برای تمرین هر ماهیچه استفاده کند.

چان 30 ساله گفت: “من باید تمرکز کنم.” “من واقعا باید به خودم فشار بیاورم.”

چان در Huizhou، یک شهر صنعتی در جنوب شرقی چین متولد شد و طرفداران وفاداری در کشور خود دارد. (در طول همه گیری، او در «Dance Smash»، یک برنامه تلویزیونی محبوب چینی شرکت کرد. در حالی که او تنها سال گذشته به City Ballet پیوست، پس از یک دهه در باله هیوستون، در حال حاضر به عنوان یکی از ستاره های در حال ظهور آن ظاهر شده است. در نمایش های فصل گذشته «قفس» اثر جروم رابینز و «پارتیتا» اثر جاستین بک، او به عنوان هنرمندی ظریف و برازنده مورد تحسین قرار گرفت. او همچنین طرفداران زیادی در رسانه های اجتماعی ایجاد کرده است، جایی که او کلیپ های رقص و همچنین درس هایی در مورد موضوعاتی از جمله ساختن عضلات شکم و استفاده از آرایش منتشر می کند.

چان تاریخ انتصاب خود در باله شهری را پذیرفت، جایی که او در مورد مبارزه رقصندگان آسیایی برای کسب شهرت و کلیشه‌هایی درباره آسیایی‌ها صحبت کرد که در کلاسیک‌هایی مانند “فندق شکن” وجود دارد. در این شرکت که ۹ رقصنده از ۹۶ رقصنده اصلیت آسیایی دارند، همکاران و معلمان او ترفیع او را جشن گرفتند.

جورجینا بازکوگوین، یکی از رقصندگان که به عنوان یک فعال، برای حذف تصاویر تحقیرآمیز آسیایی ها در باله تلاش کرده است، گفت: «این یک لحظه فوق العاده نه تنها برای او، بلکه برای موسسه است. “من نمی توانم به اندازه کافی تاکید کنم که چقدر این عالی است و چقدر افتخار می کنم – و در عین حال، می دانم که هنوز کارهای بیشتری برای انجام دادن داریم.”

چان می‌خواهد به اختراع مجدد یک هنر که منشأ اصلی آن از اروپا است کمک کند و دیدگاه‌های خود را در مورد بالرین‌ها تغییر دهد. او گفت: “من اولین نفر هستم، اما واقعا امیدوارم 70 سال دیگر طول نکشد تا بتوانیم یکی دیگر را به دست آوریم.” شاهزاده ها می توانند آسیایی هم باشند.

در سنین جوانی، والدین چان، با در نظر گرفتن آرزوهای المپیک، او را در کلاس های شنا ثبت نام کردند. اما بعد از اینکه خواهرش را در کلاس های باله همراهی کرد، ایده های دیگری داشت.

در شش سالگی تحصیلات باله را آغاز کرد و یکی از معدود پسران کلاس خود بود. پدر و مادرش نسبت به اشتیاق او بدبین بودند و او را تشویق کردند که به جای آن شغل وکیل، پزشک یا حسابدار را دنبال کند.

هنگامی که دوازده ساله بود، نامه ای به والدینش نوشت و در آن عزم خود را برای تحصیل رقص و اجرا در بزرگترین تئاترهای جهان توصیف کرد. آنها موافقت کردند که او را به یک مدرسه شبانه روزی هنرهای نمایشی در گوانگژو، شهری در حدود 90 مایلی دورتر بفرستند.

استراحت چان در سن 18 سالگی به پایان رسید، زمانی که او در سال 2010 در پریکس لوزان در سوئیس به فینال رسید و بورسیه تحصیلی در باله هیوستون دریافت کرد. او دو سال بعد به عنوان یک رقصنده به آن شرکت پیوست و در سال 2017 به عنوان مدیر ارشد مشغول به کار شد.

در آنجا او به عنوان یک مجری مطمئن و حساس شهرت پیدا کرد. او همچنین با پک، طراح رقص ساکن شهر باله، که در سال 2019 “Reflections” را برای باله هیوستون خلق کرد، کار کرد.

بک کنجکاوی چان را تحسین کرد. بک گفت: «او همیشه مشتاق است کمی بیشتر نگاه کند، جزئیات را هضم کند، هدف پشت یک حرکت یا حرکت را درک کند. پس از همکاری روی «بازتاب ها»، برای من کاملاً واضح بود که چون وای اخلاق کاری، تمرکز و حضور در صحنه فوق العاده ای دارد.

این دو در هیوستون شام خوردند، جایی که چان تمایل خود را برای رقصیدن یک روز در نیویورک ابراز کرده است. در اوایل سال 2020، از او برای شرکت در کلاسی در باله سیتی دعوت شد و از پاییز 2020 به عنوان تکنواز در آنجا پیشنهاد شد.

اما او باید صبر کند. همه گیری شیوع پیدا کرد و با متوقف شدن زندگی فرهنگی در سراسر کشور، باله هیوستون ده ها اجرا را لغو کرد. در طول قرنطینه، چان درس های آنلاین گرفته و با دوستانش فیلم های رقص ضبط کرده است.

در اواسط سال 2020، چان به چین بازگشت، جایی که میزان آلودگی به ویروس کرونا در آن کم بود و بسیاری از سالن‌ها باز ماندند. به فصل دوم «Dance Smash» بپیوندید که هنرمندان ژانرهای مختلف از جمله رقص مدرن، باله و رقص سنتی چینی را گرد هم می آورد.

چان با اجرای پر جنب و جوش خود از باله و رقص مدرن تماشاگران را به خود جلب کرد و قبل از حذف شدن به دور چهارم راه یافت. او بیش از 200000 دنبال کننده در Weibo، یک پلتفرم رسانه اجتماعی چینی مشابه توییتر، ایجاد کرده است. طرفدارانش او را «شاهزاده باله» می نامیدند.

او سال گذشته به عنوان یک غریبه به نیویورک بازگشت. اکثر رقصندگان باله شهر سال ها را با هم در مدرسه معتبر باله آمریکایی آموزش می دهند. در آنجا، آنها برای جورج بالانچین، یکی از بنیانگذاران و مدیر قدیمی هنری شرکت، یک رشته رقص را توسعه دادند.

چان که در روش روسی واگانوا آموزش دیده بود، در ابتدا برای تسلط بر رقص بالانچین تلاش کرد.

او گفت: «احساس می‌کردم همه چیزهایی که یاد گرفته‌ام مشکوک است – و هیچ معنایی ندارد. “آنها من را به بخش های زیادی تقسیم کردند و دوباره ساختند. بعد از چند هفته احساس راحتی بیشتری می کردم، گویی موسیقی بیشتر و آزادی بیشتری وجود دارد.”

جاناتان استافورد، مدیر هنری سیتی باله، گفت که چان به سرعت با زیبایی شناسی بالانچین سازگار شد. استافورد گفت: «او این خاصیت مغناطیسی را روی صحنه به دست آورد. می‌تواند به‌طور طبیعی زیبا باشد، اما می‌تواند واقعاً پویا باشد. فقط شما را به داخل می‌کشد.»

هنگامی که باله شهر پس از قرنطینه همه گیر به صحنه بازگشت، چان اولین حضور خود را داشت، از جمله در «جورج بالانچین فندق شکن» و در «قوی سیاه» در گزیده ای از نسخه «دریاچه قو» پیتر مارتینز. در طول فصل بهار امسال، جیا کورلاس، منتقد رقص برای نیویورک تایمز، نوشت که او “در هر نقشی که او را در حال رقصیدن دیدم، حضوری نجیب و سخاوتمند بود.”

چان مشتاق است که نقش های عزیز را دوباره تصور کند. او گفت که هویت چینی او بر سبک او تأثیر گذاشته است. به عنوان مثال، هنگام اجرای پاس دو از «دریاچه قو»، او گفت که سعی کرده در حین ابراز عشقش متواضع و مردد باشد که به گفته او بیشتر شبیه چینی است تا اعتماد به نفس معمولی و مالکیت نقش.

او گفت: «من فقط به شیوه غربی ها اجرا نمی کنم. من همچنین برخی از فرهنگ آسیایی و ارزش‌های آسیایی خود را به زبان بدنم وارد می‌کنم.»

ارتقای چان در زمانی انجام می شود که نهادهای فرهنگی با فشار عمومی برای تنوع بخشیدن به صفوف خود مواجه هستند. حدود 27 درصد از رقصندگان باله شهر به عنوان اقلیت های قومی شناخته می شوند، در مقایسه با حدود 14 درصد در سال 2010. افزایش اخیر خشونت های ضد آسیایی در ایالات متحده در دنیای رقص منعکس شده است و منجر به بحث هایی در مورد کمبود رقصندگان آسیایی در نقش های برجسته و به تصویر کشیدن آسیایی ها در هنرهای نمایشی.

چندین شرکت در سال‌های اخیر گام‌هایی برای حذف کلیشه‌ها برداشته‌اند، از جمله «فندق شکن» که اغلب شامل کلاه بامبو و حرکات کلیشه‌ای در طول یک روال کوتاه زمانی است که اجراکنندگان چای از چین سرو می‌کنند.

چان گفت که از تلاش‌ها برای بازنگری استعاره‌های قدیمی تشویق شده است. او گفت: «هر زمان تغییراتی برای راحت‌تر کردن مردم ایجاد می‌شود، فکر می‌کنم این یک پیشرفت است.

در چین، موفقیت چان به مایه افتخار تبدیل شده است. اخبار ارتقاء او به عنوان رقصنده اصلی به طور گسترده منتشر شد و او بارها در رسانه های چینی با عناوینی مانند “شوالیه باله” و “پس از رقص اسمش، او نیویورک را فتح کرد” ظاهر شد.

چان علاقه مند است آموخته های خود را به چین بازگرداند – جایی که او گفته است که قدردانی از باله ندارد. او همچنین امیدوار است که درک رقص سنتی چینی را در ایالات متحده افزایش دهد.

بعد از اجرا، تماشاگران گاهی به چان می گویند که هرگز رقصندگان آسیایی را در نقش های اصلی ندیده اند. او از شنیدن این که رقصندگان جوان رنگین پوست می گویند که نمونه او آنها را به حرفه خود امیدوار می کند، متاثر شد.

او گفت: “فکر می کردم فقط برای خودم می رقصم.” اکنون من برای خانواده ام، تماشاگران و کل جامعه رقص می رقصم.”

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما