شخص 1: یک سال پس از زلزله هائیتی، زمان بازگشت به خانه است

“زمانی که زلزله آمد، نمی دانستم چه چیزی است، زیرا قبلاً چیزی به این بلند و هیجان انگیز ندیده بودم. فکر می کردم این یک عمل خداست و وحشت داشتم.

تمام خانه‌ام می‌لرزید، برای همین با دخترم به بیرون رفتم تا ببینم چه خبر است، و متوجه شدم که زلزله از زیر زمین است. سپس بخشی از خانه من فرو ریخت و شکاف های بزرگی در دیوارهای آجری ایجاد کرد.


اردوگاه موقت در Deverell چهار روز پس از زلزله اوت 2021 افتتاح شد.

سازمان ملل متحد هائیتی / دانیل دیکینسون

اردوگاه موقت در Deverell چهار روز پس از زلزله اوت 2021 افتتاح شد.

جامعه جمع شد

ما خوش شانس بودیم، زیرا هیچ کس در خانواده من آسیب ندیده بود، اما من چندین همسایه را می شناختم که فوت کرده بودند. جامعه ای که روستایی است و متشکل از کشاورزان و افراد خرید و فروش کالا است، دور هم جمع شدند و به یکدیگر کمک کردند. خیلی از بچه ها را با کندن زیر آوار نجات دادیم.

فکر می کنم زلزله ما را به عنوان یک جامعه قوی تر کرد و این به ما کمک کرد وقتی به این کمپ موقت در Deverell در لبه Les Cay نقل مکان کردیم، فقط پنج روز پس از فرار از خانه خود.

زندگی اینجا خیلی سخته ما دو نفره و سه نفره در پناهگاه های کوچک ساخته شده از ورقه های پلاستیکی زندگی می کنیم. هوا گرم است چون اینجا درخت نیست و وقتی باران می بارد خیلی گل آلود است. چیز زیادی برای خوردن نیست، اما ما به مراقبت از یکدیگر ادامه می دهیم و مقدار کمی غذایی که داریم را با هم تقسیم می کنیم.

حمایت کند

وقتی وارد شدیم، حمایت زیادی از سازمان ملل دریافت کردیم*. ما یک کیت لوازم آرایش گرفتیم و توانستیم از حمامی که برایمان ساخته شده بود استفاده کنیم. مقداری پول نقد دریافت کردم تا بتوانم دخترم را به مدرسه بفرستم و در مقطعی غذای مدرسه رایگان دریافت کرد.

عمه من نیز به دلیل معلولیت و آسیب پذیری خاصی کمک مالی دریافت کرد. من از این حمایت بسیار سپاسگزارم.

گاهی اوقات می توانم با کمک به برداشت محصول همسایه ها درآمد کسب کنم، اما پیدا کردن کار دشوار است، بنابراین فقط می توانم کمی زندگی کنم. اگر توانایی مالی برای انجام آن را نداشته باشید، تغییر زندگی دشوار است. من دوست دارم با دخترم به خانه بروم، اما قبل از اینکه آن را درست کنم خیلی می ترسم این کار را انجام دهم. بنابراین، سعی می کنم مقداری پول برای تعمیرات پس انداز کنم.

با گذشت یک سال از زلزله هنوز به آینده خوشبین هستم. می دانم که می توانم برای زندگی بهتر روی خودم و جامعه ام حساب کنم.»

* مجموعه ای از آژانس های سازمان ملل متحد از Plaisimond Milaure و همسایگان آن، از جمله انتقال پول نقد برای افراد آسیب پذیر و ناتوان و همچنین برای حمایت از آموزش کودکان (IOM، IOM)، بسته های بهداشتی (IOM و UNFPA)، امکانات حمام (یونیسف) حمایت کرده اند. و وعده های غذایی مدرسه برنامه جهانی غذا، برنامه جهانی غذا. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) واکنش سازمان ملل را پس از زلزله هماهنگ کرد.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما