شرایط خرید مدل کم برای بیمه بدنه خودرو چیست؟ + مدارک لازم

در حال حاضر حدود 19 میلیون خودروی سواری در انواع مختلف در کشور تردد می کنند. از این تعداد، بیش از دو میلیون نفر در ردیف خودروهای دست دوم قرار دارند. نکته مهمی که به دغدغه مالکان این خودرو تبدیل شده است این است که آیا می توان مدل پایین تری برای ایمن سازی بدنه خودرو برای این خودروها خریداری کرد یا خیر؟ ما این مقاله را به این موضوع اختصاص داده ایم تا به شما در کسب اطلاعات بهتر در این زمینه کمک کنیم.

به گفته کارشناسان، بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالای خودروهای نو و دست دوم تمایل به خرید خودروهای مدل پایین تر دارند. از سوی دیگر برخی خودروهایی که در رده بندی قدیمی قرار نمی گیرند تا سه سال دیگر به خودروهای ارزان قیمت تبدیل می شوند. میزان مصرف و میزان آلایندگی تولید شده توسط این خودروها بسیار بالاست و به همین دلیل بسیاری از شرکت های مرتبط با این حوزه نسبت به بیمه بدنه این خودروها سخت گیری زیادی دارند.

طبق قوانین در نظر گرفته شده در زمینه بیمه بدنه پایین، خودرویی که از سال ساخت آن 15 تا 20 سال سن داشته باشد، مدل پایین محسوب می شود. بنابراین اگر فردی قصد خرید خودروی کارکرده و مدل پایین رده را دارد، باید از قبل شرایط ذکر شده در این زمینه را بداند. یکی از این شرایط رنگ خودرو است. در صورت رنگ آمیزی خودرو شامل این مورد نمی شود.

مدل بیمه بدنه خودرو چیست؟

معمولا خودروهایی که قطعات آنها بیش از 10 سال تولید و مونتاژ شده است، خودروهای منسوخ محسوب می شوند. بنابراین شرایط ویژه ای در زمینه خرید بیمه بدنه یک مدل ارزان قیمت برای آنها ایجاد می شود. در دسترس بودن نسخه شاسی این مورد برای خودروهای بالای بیست سال منوط به صدور مجوز خواهد بود. اما در این مورد، ساخت و مدل خودرو نیز مهم است. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها شامل یک خودروی پراید تا 15 سال می شوند. اما این امر در مورد پیکاپ صدق نمی کند و روش فوق فقط به مدت 10 سال انجام می شود.

شرایط کم بیمه بدنه خودرو چیست؟

شرکت های مختلف شرایط متفاوتی را برای ارائه بیمه بدنه خودروهای قدیمی در نظر می گیرند. به عبارت دیگر این امر اجباری نخواهد بود. به همین دلیل شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند هیچ گونه تعهد و وظیفه ای در قبال صدور سند مربوطه برای خودروهای قدیمی یا مدل پایین ندارند. ضمناً هر شرکتی که در این زمینه فعالیت می کند شرایط و قوانین خاص خود را برای بدنه خودروهای با ریسک بالا در اثر فرسودگی رعایت می کند.

همانطور که گفته شد شرکت های مختلف در بیمه بدنه خودروهای قدیمی و ارزان قیمت با یکدیگر شرایط و سیاست های متفاوتی دارند. به عنوان مثال ایران یکی از شرکت هایی است که قوانین خاص خود را در زمینه بیمه کم بر بدنه خودرو تحمیل می کند. از مهمترین شرایط خرید بیمه بدنه خودروهای ارزان قیمت این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدنه این شرکت خودروی پرایدی که بیش از 15 سال از عمر آن می گذرد را پوشش نخواهد داد.
  • شرکت مذکور هیچ یک از خودروهای متوقف و متوقف شده را تحت پوشش قرار نخواهد داد.
  • در مورد خودروهای پیکان و وانت پیکان نیز باید گفت که هر خودرویی با عمر بالای 10 سال از نظر شاسی مشمول این شرکت نخواهد بود.

چه خودروهایی مشمول بیمه بدنه نیستند؟

به طور معمول، بیمه بدنه خودروهای مدل پایین برای خودروهایی که بیش از 20 سال تولید شده اند صادر نمی شود. به عبارت دیگر اگر شما قصد انجام این کار را در 1401 خود به بدنه خودرو و مدل 1380 خود داشته باشید، هیچ شرکتی این موضوع را قبول نمی کند و به شما بیمه بدنه نمی دهد. بنابراین، به خصوص با توجه به اینکه شرکت ها مجبور به انجام این کار با بدنه خودرو نیستند، شما نمی توانید از آنها برای خودروی خود استفاده کنید.

نحوه محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو ارزان قیمت

دارندگان تمامی خودروهای بالای ده سال باید در زمان خرید این کالا، قیمت بیشتری برای بدنه بپردازند. به عنوان مثال، برای هر سال 10 سال گذشته، یک مالک خودرو باید حدود 5 درصد بیشتر برای بیمه بدنه خودروهای مدل پایین تر بپردازد. برای آشنایی با موضوع و نحوه محاسبه این آیتم مطالعه مطالب منتشر شده در این زمینه توصیه می شود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه بدنه خودروهای مدل پایین می توانید به سایت Ezki مراجعه نمایید.

به عبارت دیگر، طبق قوانین جاری، پرداخت بیمه بدنه نسبت به شخص ثالث سخت‌گیرانه‌تر خواهد بود. طبق روال معمول شرکت های مختلف در زمینه بیمه بدنه خودروهای مدل پایین یا خودروهای بالای 5 سال از مبلغ خسارت پرداختی 5 درصد کسر می کنند. در خصوص پرداخت خسارات مربوط به قطعات خودرو نیز این مبلغ تا 25 درصد خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای بیمه بدنه مدل پایین

برای این کار به مدارک هویتی مالک خودرو شامل شناسنامه و کارت ملی، مدارک مربوط به خودرو از جمله کارت و گواهی آن و ارائه مدارک معتبر مبنی بر سالم بودن بدنه و رنگ نشده بودن خودرو نیاز دارید. . فقدان هر یک از این مدارک می تواند خرید بیمه بدنه خودرو با قیمت پایین را با مشکل مواجه کند.

بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه را استعلام کرده و در کمترین زمان از ایزکی خریداری کنید

وب سایت بیمه ازکی یکی از بهترین و معتبرترین موسسات کشور در زمینه مقایسه آنلاین و خرید بیمه انواع خودروها می باشد. در زمینه بیمه بدنه پایین خودرو، این شرکت اطلاعات جامع و کاملی را در سایت خود دارد. بنابراین با مراجعه به این سایت و ضمن مقایسه شرایط شرکت های مختلف می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد بیمه بدنه خودرو مدل پایین و امکان پوشش خودروی خود نیز به دست آورید.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما