شرح زندگانی و آثار عباس معروفی

فرار کن عباس معروفی یکی از نویسندگان برجسته و شناخته شده معاصر است که در زمینه های مختلف از جمله نویسندگی، روزنامه نگاری، شعر، نمایشنامه نویسی و تدریس فعال است. او از دوران جوانی پس از آشنایی با نویسندگان موفقی چون کلشیری توانست نویسندگی را آغاز کند.

اگر اهل مطالعه باشید قطعا رمان معروف «سمفونی مردگان» را در کتابخانه خود دارید یا حداقل یک بار آن را خوانده اید که شاهکار جاودانه این نویسنده است. به بهانه درگذشت این نویسنده بزرگ، بر آن شدیم تا نگاهی گذرا به زندگی، آثار و فعالیت های عباس نامی داشته باشیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بیوگرافی، خاطرات

او را عباس نامیدند که در 7 اردیبهشت 1336 در شهر تهران و در منطقه بازارش نایب السلطان به دنیا آمد. دیپلم ریاضی را از دبیرستان مروی گرفت و در رشته ادبیات نمایشی دانشکده هنرهای زیبای تهران پذیرفته شد. پس از فارغ التحصیلی، بیش از یک دهه به عنوان معلم ادبیات در دبیرستان های تهران مشغول به کار شد.

عباس معروفی از نوجوانی آرزوی نویسندگی را داشت و همواره سعی می کرد با بزرگان ادبی زمان خود ارتباط برقرار کند. این آرزو در سال 58 با دیدار هوشنگ گلشیری و سپس محمد سیبانلو محقق شد. سرانجام در سال 1359 اولین مجموعه داستان خود را با نام «روب روی آفتاب» منتشر کرد. معروفی در سال 1368 معروف ترین رمان خود به نام «سمفونی مردگان» را منتشر کرد که نقطه عطفی در نویسندگی او بود.

معروفی در سال 1366 مدیر صحنه ارکستر سمفونیک تهران شد و توانست بیش از 500 کنسرت از هنرمندان مختلف را در این سال ها برگزار کند. در سال 1369 ماهنامه فرهنگی و ادبی «گیردون» را تأسیس کرد که تا سال 1374 به فعالیت خود ادامه داد و از مهم ترین نتایج این ماه، فعالیت مجدد کانون نویسندگان ایران بود که جلسات آن در دفتر مجله برگزار می شد. پس از مصادره مجله گوردون، المعروفی تصمیم به ترک کشور گرفت. ابتدا به پاکستان سفر کرد و از آنجا به آلمان رفت. او سال ها بعد توانست بزرگ ترین کتابخانه ایرانی در اروپا را به نام «خانه هدایت برای هنر و ادبیات» در خیابان کانت برلین تأسیس کند و کلاس های داستان نویسی را در آنجا برگزار کند.

عباس معروفی علاوه بر نویسندگی به آهنگسازی نیز علاقه داشت و فردوسی از شاعران مورد علاقه او بود. «نامه های عاشقانه»، «چشم رهبران و عشق» و «چهل سال بزرگتر از پیامبر» سروده های اوست.
عباس معروفی در سال 1398 به سرطان مبتلا شد و خبر بیماری او به شرح زیر منتشر شد: سیمین دانشور به من می گفت: غم یعنی سرطان! برای یک بار معروف ناراحت نشو! و من غمگین بودم.» در دهم شهرفرار 1401 در سن 65 سالگی درگذشت.

مروری بر مهمترین آثار عباس معروفی

سمفونی مردگان
این کتاب مشهورترین اثر عباس معروف است که به زبان‌های مختلف از جمله آلمانی، ایتالیایی و یونانی ترجمه شده و جایزه ادبی سورکمپ را دریافت کرده است. روایت معروف در این رمان تراژیک به قدری منحصر به فرد است که راوی داستان چندین بار تغییر می کند و هر بار داستان از زبان شخصیتی متفاوت روایت می شود. شخصیت اصلی این کتاب آیدین شاعر، متفکر و بسیار علاقه مند به مطالعه است. بخش کوتاهی از این کتاب را می خوانیم:
“من نمی دانم که آیا مادرش او را به اندازه ای که او را دوست داشت دوست داشت؟” آیا کسی می تواند بفهمد که لذت عشق او چیست و چه چیزی انسان را به ابدیت نزدیک می کند؟ یکی سیر میشه او نمی خواهد به چیز دیگری فکر کند. او هرگز نمی‌خواهد قلبش برای دیگری بلرزد و هرگز شک نمی‌کند.»

سال شورش
دومین اثر معروف سال بلا است که داستانی غم انگیز و غم انگیز دارد. این کتاب داستان دختری به نام نوش آورین است که پدرش سرهنگ برای کار به سنگسر سمنان رفت. داستان سال شورش به محدودیت های اعمال شده برای زنان می پردازد. همچنین عشق و قدرت از دیگر مضامین این داستان است. در اینجا گزیده ای کوتاه از این کتاب آمده است:
“بعضی وقت ها احساس می کنم دنیا بر اساس عقل و منطق یک مرد است و مردها با زنان ازدواج می کنند و صورتشان را چین و چروک می کنند. اگر بچه ای را به دامان خود بیندازند و اگر نتوانند گریه می کنند. موجودی درمانده و ناخواسته و تمام شجاعت خود را برای اثبات برتری خود به کار می گیرند.» مسابقه مهمی بود. و مرد باید برنده می شد.

فریدون سه پسر داشت
این رمان داستان مبارزات سیاسی فردی به نام مجید امانی است که به نوعی کشتار روشنفکران را محکوم می کند. طرفداران من این رمان را به سبک پست مدرن نوشتند و با هم بخشی از این کتاب را خواندیم:

هر وقت می‌آیم خرده‌ای را در دهانم بگذارم و قورت دهم، از آن متنفرم. گریه نفسم را می‌بندد و می‌خواهم با همان نیشی که قورت دادم خفه شوم. نمی‌دانم چرا. وقتی این موضوع را با او در میان گذاشتم. دستیارم خانم هایک از پنجره به بیرون خیره شدم و بعد از سکوتی طولانی گفتم: چون بوی افتخار می دهد.

کاملا خصوصی
بسیاری از منتقدان این کتاب را داستان زندگی معروف او می دانند. داستان مردی به نام عباس است که به آلمان مهاجرت کرده و در هتلی کار می کند. سفر و مهاجرت مهم ترین موضوع این کتاب است. بخش کوتاهی از این کتاب:

آدم آنقدر احمق است که گاهی سرنوشت خود را به دستان خورشید می سپارد. گاهی اوقات یک چیز کوچک می تواند با سرنوشت انسان بازی کند و گاهی اوقات شخص نامه ای را بدون دلیل نگه می دارد که بعداً سند کیفرخواست او می شود.

داستان های کوتاه عباس معروفی

روبه روی خورشید (1359)، آخرین نسل بهترین ها (1365)، بوی یاس (1371) و شاهزاده برهنه (1379)، ملوانان جزیره آبی (1382)، چرخ نخ ریسی با ژولرز عباسپور (1394) ) و کتاب دوم با ژولرز عباسپور (1394).

نمایشنامه

وارگ (1365)، تا کجا منی (1361-62)، دلی بای و آهو (1366)، آنگ خاطره ای های ما (1382)، که شصت نفر، شصت هزار نفر (1361) و خداوند گاو را آفرید (1397).

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما