شصت سال پس از استقلال الجزایر، آیا قیمت های بالا وابستگی آن به نفت را افزایش می دهد؟

بخش نفت و گاز مدت‌هاست که ستون فقرات اقتصاد الجزایر بوده و سیستم این کشور را تامین مالی می‌کند و در عین حال آن را در برابر بازارهای بی‌ثبات آسیب‌پذیر می‌کند. علیرغم هدف اعلام شده مقامات برای تنوع بخشیدن به اقتصاد، تحلیلگران نگرانند که قیمت های بالای هیدروکربن به عنوان مانعی برای اصلاحات عمل کند.

الجزایر 60 سال استقلال از فرانسه را با شکوه روز سه‌شنبه جشن گرفت و با برگزاری جشن‌های سراسری و اولین رژه نظامی خود در سال‌های اخیر – که همگی با هجوم به موقع درآمدهای نفتی ناشی از جنگ در اوکراین انجام شد، “روز شکوه برای یک دوره جدید” را جشن گرفت.

دستاوردهای ناگهانی فضای بسیار مورد نیاز را به سیستمی داد که اخیراً توسط یک جنبش اعتراضی سراسری تکان خورده است. تحرکاین امر منجر به برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه، رهبر الجزایر در سال 2019 شد.

شش دهه پس از استقلال، وابستگی مستمر ملت آفریقای شمالی به هیدروکربن ها و ناتوانی آن در کنترل سرنوشت اقتصادی خود را نیز آشکار کرد.

مانند سایر «اقتصادهای رانتی»، الجزایر به ویژه در برابر نوسانات در بازارهای انرژی آسیب پذیر است. خزانه دولت زمانی که قیمت های هیدروکربن بین سال های 2014 تا 2021 به شدت کاهش یافت، تخلیه شد و رژیم را از درآمدی که به طور سنتی برای کاهش بودجه و سرکوب مخالفان به آن متکی بود، محروم کرد.

تهاجم روسیه به اوکراین روند اخیر را معکوس کرد، زیرا افزایش قیمت نفت و گاز ذخایر مالی رژیم را پس از سالها تخلیه مجدد دوباره پر کرد.

در این عکس که در 2 ژوئیه 1962 گرفته شده است، جوانان الجزایری در حال اهتزاز پرچم های ملی در حال راهپیمایی بین محله های اروپایی و مسلمان در الجزایر، یک روز پس از همه پرسی استقلال کشورشان دیده می شوند.
در این عکس که در 2 ژوئیه 1962 گرفته شده است، جوانان الجزایری در حال اهتزاز پرچم های ملی در حال راهپیمایی بین محله های اروپایی و مسلمان در الجزایر، یک روز پس از همه پرسی استقلال کشورشان دیده می شوند. © AFP

به گفته صندوق بین‌المللی پول، افزایش سه برابری قیمت نفت به صورت سالانه به این معناست که الجزایر انتظار می‌رود در سال 2022 58 میلیارد دلار (55.6 میلیارد یورو) درآمد هیدروکربنی تولید کند که در مقایسه با 34 میلیارد دلار (32.7 میلیارد یورو) در سال گذشته افزایش یافته است.

اما حتی در شرایطی که کشورهای خریدار به تلاش‌های خود برای کنار گذاشتن اقتصاد خود از نفت و گاز سرعت می‌بخشند، الجزایر برای کاهش وابستگی خود به هیدروکربن‌ها کار چندانی انجام نداده و آن را به طور خطرناکی در برابر شوک‌های قیمتی جهانی آسیب‌پذیر کرده است.

الکساندر کاتب، بنیانگذار موسسه مشاوره چندقطبی ریپورت، می گوید: «هیدروکربن ها هنوز 95 درصد صادرات کشور و بیش از 50 درصد بودجه دولتی را تشکیل می دهند.

اصلاحات فراموش شده

قبل از افزایش اخیر قیمت انرژی، به نظر می رسید که مقامات الجزایر نیاز به بازنگری در مدل اقتصادی این کشور را درک کرده بودند. در سپتامبر 2020، رئیس جمهور عبدالمجید تبون خواستار “اصلاحات همه جانبه در سیستم بانکی و مالی” شد و قول داد که “اقتصاد را به روی جهان باز کند.”

دولت در یک زمینه کلیدی پیشرفت کرده است و از برخی محدودیت ها برای سرمایه گذاری خارجی چشم پوشی کرده است. به ویژه قانون «51/49» را که سرمایه گذاران خارجی را از داشتن بیش از 49 درصد از سهام یک شرکت الجزایری منع می کرد، لغو کرد. این اقدام یک انقلاب کوچک برای کشوری بود که مدت‌ها به عنوان یک «اقتصاد بسته» توصیف می‌شد، جایی که سرمایه‌گذاری خارجی در مقایسه با مراکش همسایه کمتر است.

با این حال، دو سال پس از تعهد تبون، اصلاحات ساختاری محقق نشده است و اقتصاد الجزایر هنوز تحت تأثیر مشکلات آشنا قرار دارد: بوروکراسی فراگیر، مالیات های نامنظم، فقدان یک استراتژی صنعتی و بخش عمومی متورم.

منابع انسانی استفاده نشده است

الجزایر کشوری گسترده است که از دریای مدیترانه تا قلب صحرای صحرا امتداد دارد و دارایی های بزرگی برای تنوع بخشیدن به منابع درآمد خود دارد. یکی از نویسنده‌ها می‌گوید که این منابع شامل فراوانی منابع طبیعی و «بخش انرژی است که می‌تواند صنعتی‌سازی مجدد کشور را حفظ کند». او می افزاید که الجزایر همچنین از نعمت “نور خورشید استثنایی” برخوردار است که زمینه وسیعی را برای “توسعه پروژه های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ” فراهم می کند.

دولت الجزایر همچنین برای کاهش وابستگی خود به هیدروکربن ها بر صنعت نوپای گردشگری متکی است، هرچند که این کشور راه درازی را برای همگام شدن با همسایگان خود در پیش دارد. این بخش سالانه حدود 300 میلیون دلار (288 میلیون یورو) درآمدزایی می‌کند – که فاصله زیادی با درآمد 13 میلیارد دلاری مراکش در سال 2019 دارد. محدودیت‌های ویزا، کمبود زیرساخت‌ها و هزینه‌های گزاف سفر تنها برخی از عواملی هستند که بازدیدکنندگان خارجی را منصرف می‌کنند.

کاتب خاطرنشان می کند که الجزایر همچنین دارای منابع انسانی عظیم و تا حد زیادی استفاده نشده است، به ویژه “جمعیت جوان و تحصیلکرده در مقایسه با کشورهایی که به همان سطح توسعه رسیده اند.”

این دیدگاهی است که توسط کامیل ساری، اقتصاددان، رئیس مؤسسه مطالعات و چشم‌اندازهای یورو-مغرب، مشترک است، که از «سیستم حمایت و امتیاز» که فارغ‌التحصیلان جوان را از فرصت‌های برابر محروم می‌کند، «اجازه می‌دهد تا سیستم خود را بازتولید کند» و ممانعت می‌کند ابراز تاسف می‌کند. ظهور آن از “شایستگی” واقعی.

کاتب می افزاید: «این نیز نتیجه اقتصاد «رانتی» است.» این سرمایه انسانی در نهایت به حاشیه رانده می شود، زیرا بخش هایی که می توانند فارغ التحصیلان جوان را استخدام کنند – مانند صنعت فناوری، به اندازه کافی توسعه نیافته اند.

تمرکز
تمرکز © France 24

بر اساس آمار بانک جهانی، 32 درصد از الجزایری های زیر 24 سال بیکار هستند. علاوه بر استعدادهای از دست رفته، این گسترش بیکاری به ضرر دولت است که در سال جاری شروع به توزیع کمک هزینه ماهانه 13000 دینار (حدود 80 یورو) به جوانان بیکار همراه با پوشش پزشکی کرد.

فقدان “بینش سیاسی”

در حالی که قیمت‌های بالاتر نفت به این معنی است که دولت بار دیگر قادر به انجام چنین کمک‌های اولیه است، کارشناسان ابراز نگرانی کرده‌اند که یک جریان کوتاه‌مدت درآمد، مقابله با هرگونه نشانه‌ای از نارضایتی مردم را برای رژیم خودکامه آسان‌تر می‌کند، در حالی که نتواند تنوع ایجاد کند. . اقتصاد.

ساری می گوید: «تعجب آور است که می بینیم مقامات از این درآمد فوق العاده برای تزریق درآمد مازاد به اقتصاد واقعی استفاده نمی کنند. این اقتصاددان با اشاره به گسترش فساد و نقش عظیم ارتش در اقتصاد الجزایر می افزاید: «مشکل واقعی فقدان دید سیاسی است.

این همان چیزی است که زمانی اتفاق می افتد که یک اقتصاد در طول تاریخ به صورت عمودی از بالا به پایین اداره می شود. کاتب می گوید که تغییر این امر نیازمند یک انقلاب فرهنگی مناسب است و خواستار اصلاحات حکومتی و احیای بخش خصوصی است.

به گفته ایمن بن عبدالرحمن، نخست وزیر، الجزایر در راه تنوع بخشیدن به اقتصاد خود است. او در اوایل سال جاری به خبرنگاران گفت: «صادرات غیرهیدروکربنی به بالاترین سطح خود از زمان استقلال رسیده است. امسال به 7 میلیارد دلار رسیده است.

نویسنده ای می گوید: اکنون توپ در اردوگاه دولت است. این به آنها بستگی دارد که ثابت کنند می توانند به جای خرید نوعی صلح اجتماعی و تداوم مدل رانتی، از سودهای بادآورده عاقلانه استفاده کنند.

این مقاله از متن اصلی به زبان فرانسه اقتباس شده است.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما