شفق قطبی از فضا چگونه به نظر می رسد؟

سامانتا کریستوفورته، فضانورد ESA اخیراً دو ویدیوی تایم لپس از شفق قطبی و طلوع ماه از ایستگاه فضایی بین‌المللی را به اشتراک گذاشته است.

به گزارش یورونیوز، یکی از این ویدئوها صحنه ای از ایستگاه فضایی بین المللی را نشان می دهد که در 434 کیلومتری اقیانوس هند به سمت دریای مرجانی در شرق استرالیا حرکت می کند، جایی که شفق قطبی “بزرگ” در آن دیده می شود. در واقع این تصاویر یک راهروی استوایی را بر فراز اقیانوس هند نشان می دهد.

این ویدئوها چراغ‌های نئونی سبز درخشان را از مکان‌های مختلف ایستگاه فضایی بین‌المللی نشان می‌دهند.

سامانتا کریستوفورته درباره این عکس‌ها توییت کرد: “زیبایی شگفت‌انگیز! اول، پرواز در میان شفق قطبی شگفت‌انگیز و سپس طلوع ماه. ماه روی سطح سیاره روشن می‌شود و در حالی که به عقب نگاه می‌کند، شفق قطبی از افق می‌درخشد. آیا می‌توانید سایه‌های ماه را ببینید. در ایستگاه فضایی پرتاب می کند؟

شفق قطبی نمایشگرهای پر جنب و جوش نور هستند که در اثر تعامل ذرات پرانرژی و باردار ساطع شده از خورشید با میدان مغناطیسی محافظ زمین یا مگنتوسفر ایجاد می شوند.

این پدیده ها در اتمسفر فوقانی زمین رخ می دهند و بیشتر در عرض های جغرافیایی بالا یا قطبی دیده می شوند، اگرچه گاهی اوقات می توان آنها را در عرض های جغرافیایی میانی پس از رویدادهای خاص خورشیدی مشاهده کرد.

ناسا در یک پست جداگانه در اینستاگرام گفت: “وقتی این ذرات باردار خورشیدی با گازهای جوی در جو برخورد می کنند، نمایش های نوری زیبایی ایجاد می شود. هنگامی که ذرات انرژی خورشیدی با اکسیژن موجود در جو برخورد می کنند، رنگ های قرمز و سبز نشان می دهند.”

ناسا افزود: در مقابل، وقتی این ذرات با نیتروژن در جو ما برخورد می کنند، آسمان را با نورهای آبی و بنفش روشن می کنند.

یکی از ویدئوها همچنین نشان می دهد که ماه در بالای افق زمین در حال حرکت ایستگاه فضایی بین المللی به سمت شفق قطبی است.

این تنها سیاره با شفق قطبی نیست. اوایل تابستان امسال، ناسا تصویری خیره کننده از شفق قطبی مشتری را منتشر کرد که با جزئیات دقیق توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده بود.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما