شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آسیا از مرز 100 میلیون نفر گذشت و هند، ژاپن و کره جنوبی بدترین آسیب را دیدند.

دهلی نو: تحت تأثیر متغیر فرعی Omicron BA.2 در هفته های اخیر، موارد کووید-19 در آسیا در روز چهارشنبه (30 مارس 2022) از مرز 100 میلیون عبور کرد.

بر اساس تحلیل رویترز، منطقه ای که شاهد افزایش مجدد عفونت های ویروس کرونا است، تقریباً هر دو روز یک میلیون مورد جدید را گزارش می کند. آسیا با بیش از نیمی از جمعیت جهان، اکنون 21 درصد از کل موارد گزارش شده کووید-19 را تشکیل می دهد.

جایگزین بسیار مسری اما کمتر کشنده BA.2 نسبت به Omicron در چند روز گذشته در کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و ویتنام به سطوح بالایی رسیده است. اکنون گزارش شده است که BA.2 تقریباً 86٪ از تمام موارد توالی شده را تشکیل می دهد.

بر اساس تحلیل رویترز، کره جنوبی از نظر میانگین روزانه تعداد مبتلایان به ویروس کرونای جدید گزارش شده در جهان پیشتاز است و از هر چهار موردی که هر روز در جهان ثبت می شود، یک مورد را شامل می شود. در حالی که تعداد موارد از اوایل ماه مارس کاهش یافته است، این کشور همچنان روزانه به طور میانگین بیش از 300 مرگ را گزارش می‌کند و مقامات دستور داده‌اند که کوره‌های مرده‌سوزخانه‌ها در سراسر کشور طولانی‌تر شوند.

از سوی دیگر، چین در تلاش است تا با بدترین شیوع بیماری همه گیر از زمان شیوع اپیدمی دو سال پیش مبارزه کند. افزایش موارد Covid-19 در شانگهای، که توسط زنجیره فرعی BA.2 تقویت شده است، مرکز مالی را به یک قرنطینه شدید سوق داده است. روز دوشنبه، این شهر برای 26 میلیون ساکن خود وارد یک قرنطینه دو مرحله‌ای شد و رفت و آمد در پل‌ها و بزرگراه‌ها را برای مهار شیوع عفونت محدود کرد.

به ویژه چین تا کنون بیش از 45000 مورد جدید ابتلا به کووید-19 را از ابتدای سال جاری میلادی به خود دیده است که این رقم بیشتر از آمار گزارش شده در کل سال 2021 است.

هند که در آن موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر به کمترین میزان خود رسیده است، 43 میلیون مورد را به خود اختصاص داده است که بیشتر از مجموع موارد در سه کشور بعدی آسیایی یعنی ژاپن، کره جنوبی و ویتنام است که بیشترین آسیب را دیده اند. با این حال، این کشور با 130 کرور روپیه کمتر از 2000 مورد ابتلا در روز را در یازده روز گذشته گزارش کرده است در حالی که اوج سال جاری در ژانویه با بیش از 300000 عفونت در روز به طور میانگین گزارش شده است.

در اوایل این ماه، آسیا از یک میلیون مرگ ناشی از کووید عبور کرد. در حال حاضر 1027586 میلیون نفر بر اثر کووید در سراسر این قاره جان خود را از دست داده اند.

(با ورودی آژانس)

تلویزیون زنده

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما