شما می خواهید جهان را از طریق خط دوم شفا دهید

در بیشتر مکان ها، مردم رژه ها را تماشا می کنند یا پیاده روی می کنند. در نیواورلئان، آنها گزینه دیگری دارند: خط دوم.

به عنوان یک اسم، “خط دوم” به کسانی اطلاق می شود که یک گروه برنجی را در خیابان ها دنبال می کنند – در طول مردی گراس، در هر یکشنبه، یا در راه بازگشت از گورستان در مراسم تدفین جاز، جایی که سرودها و سرودها با رقص شاد جایگزین می شوند. موسیقی خط دوم رسمی و برنامه ریزی نشده است. رشد کنید، تمام سنین را با دستمال و چتر بغلتانید و رژه را به یک مهمانی پرشور تبدیل کنید.

به عنوان یک صفت، “خط دوم” می تواند یک ریتم متمایز را توصیف کند، یک ریتم آفریقایی-کارائیب که در موسیقی نیواورلئان جریان دارد و از آن به بقیه دنیای جاز، آر اند بی و فانک گسترش می یابد.

«خط دوم» هم فعل است. خط دوم رقص است. مراحل خاصی وجود ندارد. هر کس این کار را کمی متفاوت انجام می دهد. بیشتر تمرین‌کنندگان روی یک چیز اتفاق نظر دارند، حتی اگر در کلاس آموزش داده نشود.

طراح رقص و معلم میشل ان. گیبسون، که در نیواورلئان بزرگ شد، در مصاحبه اخیر. “هیچ کس خط دوم را نمی داند.”

فقط گیبسون آن را آموزش می دهد یا می گیرد. او مقداری تاریخ را به تنهایی آموزش می دهد، “Takin’ It to the Roots” که در جشنواره رقص بالش جیکوب در برکشایر، 29 تا 30 ژوئیه ارائه می کند. در چند سال گذشته، او کلاس‌های خط دومی را نیز ارائه کرده است: کارگاه‌هایی به نام باک‌شاپ اصلی نیواورلئان، جایی که او آنچه را «زیبایی‌شناسی دوم» می‌نامد، ارائه می‌دهد.

گیبسون، 47 ساله، سفیر فرهنگی زادگاهش شده است. ملانی جورج، یکی از متصدیان Jacob’s Pillow، گفت، او می‌تواند از اخلاق جمعی نیواورلئان یعنی «بیا، بیا» استفاده کند، اما از سنت معنوی و مسئولیت تبار نیز حمایت می‌کند.

در کارگاه‌های گیبسون، من با کمک به دانش‌آموزان در یافتن دومین خط ضربه در بدن‌شان، که در پاها، باسن، شانه‌ها و سرشان جهش می‌کند، شروع کردم. پایه به پرش تبدیل می شود، زیرا جیگ باید زمین را بپوشاند. گیبسون، که خود را ” شلخته و مبتذل” می نامد و از خود به عنوان “Mz. G” یاد می کند، یک تشویق کننده است که اجازه می دهد. متداول ترین و منظم ترین دستور او: “با آن بازی کن.”

او در این مصاحبه توضیح داد که “بازی با آن” یعنی بازی با ریتم درونی شما. “این حقیقت شماست. در خط دوم همه با هم فرق دارند، عزیزم، زیرا هر کسی شهادت های متفاوتی دارد.”

شهادت او دختر یک واعظ است. پدرش، بی. جی. گیبسون، بزرگ و خدمتگزار کلیسای اسقفی متدیست آفریقا. در بیشتر دوران کودکی او، کشیش کلیسای سنت پیتر امی، یکی از قدیمی‌ترین اجتماعات سیاه پوست در بالای شهر نیواورلئان بود.

پدر گیبسون به او اجازه شرکت در کلاس دوم را نداد. او گفت: «پدرم اجازه نمی داد در آن خیابان ها بپرم و بلرزم. (در دوران نوجوانی، او گاهی اوقات خط دوم Sly بود.) “اما وقتی در کلیسا بزرگ شدم و مردم را در حال گرفتن روح می دیدم، روح القدس در حال رقصیدن بود – این خط دوم بود.”

نه چندان دور از کلیسا، او تحصیلات دیگری را در مرکز هنرهای خلاق نیواورلئان یافت، جایی که در رشته رقص تحصیل کرد. (از دیگر فارغ التحصیلان این مرکز می توان به جان باپتیست، هری کونیک جونیور، و برادران مارسالیس اشاره کرد.) پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، یک دوره کارآموزی تابستانی را در مدرسه آلوین آیلی نیویورک گذراند، اما زمانی که یک کار برای تور با هیپ هاپ رزرو کرد. گروه متوجه پیشرفت شد، مادرش امتناع کرد و او را احضار کرد که به خانه برود.

چیزی که بعداً به قول او آمد، «یک مبارزه، یک هیاهو» بود. به زودی این ازدواج به طلاق ختم شد. او در حین مراقبت از دختر شیرخوار خود، مدرک BFA در رشته رقص را در دانشگاه تولین دریافت کرد و با گروه های رقص محلی از ژانرهای مختلف – برزیلی، آفریقای غربی و مدرن اجرا کرد. او گفت: “من یک دوره آموزشی منظم می دیدم، اما همچنین به جامعه می رفتم و آنجا یاد می گرفتم.”

هنگامی که طوفان کاترینا در سال 2005 رخ داد، گیبسون به تازگی بیمارستان را پس از به دنیا آوردن یک نوزاد ترک کرده بود. او با فرزندانش رفت. سپس متوجه شد که آپارتمانش در نیواورلئان قابل سکونت نیست. او به دالاس نقل مکان کرد، جایی که هنوز زندگی می کند، و اکنون در دانشگاه متدیست جنوبی تحصیل می کند.

پس از مدتی، او مدرک کارشناسی ارشد خود را در مطالعات رقص و اجرا از طریق برنامه تحصیلات تکمیلی در جشنواره رقص آمریکایی دانشگاه هالینز در دانشگاه دوک به دست آورد. او که توسط رقصندگان میانسال موفق احاطه شده بود، به این فکر کرد که باید چه کمکی کند. او به تربیت خود به عنوان یک رقصنده در نیواورلئان رضایت داد. به خصوص پس از آواره شدن از زادگاهش، او می خواست عمیق تر به فرهنگ خود بپردازد.

نتیجه اولین تجسم Takin’ It to the Roots بود که او آن را «بامیه داغ» با یک گروه برنجی و درامرها و رقصندگان آفریقایی از چاک دیویس، بنیانگذار DanceAfrica نامید. او با توضیح ریشه های خط دوم (و در نتیجه ریشه های آن) در سنگامبیا، کنگو و هائیتی گفت: “من مطمئن شدم که همه چیز را جذب کرده ام.”

این علاقه به تاریخ به نسخه یک زن او از نمایش منتقل می شود، که او با مرکز فرهنگی دالاس جنوبی و مرکز هنرهای فرهنگی آش در نیواورلئان توسعه داد. این از نقطه نظر او از خط دوم می آید.

او گفت: «وقتی خط دوم را می‌بینید، تاریخ سیاهی را می‌بینید که به بندر اورلئان ختم شد، زمانی که ما اجازه گرفتیم جشن بگیریم.» او از میدان کنگو صحبت کرد – مکانی از نیواورلئان که در اوایل قرن نوزدهم به بردگان اجازه داده شد که در آن طبل بزنند و برقصند، مکانی که در آن سنت های آفریقایی بافته شده و حفظ می شد. او از موسسات خیریه، کمک های اجتماعی و کلوپ های سرگرم کننده صحبت کرد که از مراسم تدفین جاز و رژه های خط دوم حمایت می کردند. و او از شوک، از کاترینا، از کسانی که مجبور به ترک بودند، و کسانی که در شهری که هنوز در آشفتگی باقی مانده بودند، صحبت کرد.

او گفت: «این همان چیزی است که در حرکت پاها و رانش بدن می بینید. شما داستان آنها را می بینید.

گیبسون با دقت مشخص می‌کند که آنچه او آموزش می‌دهد، خط دوم زیبایی‌شناختی او است، «بر اساس آموزش من و نحوه اشتراک‌گذاری آن»، نه خط دوم که ساکنان نیواورلئان آن را تجربه می‌کنند. او گفت: “شما نمی توانید انتظار دریافت آن را نداشته باشید.” “تو باید زندگی کنی.” او گفت که خود را میانجی بین جامعه نیواورلئان و دانشگاه می بیند و خود را در گفتگوهای مربوط به فرهنگ نیواورلئان وارد می کند و بر “احترام به ریشه ها و افرادی که واقعاً به آنها تعلق دارد” پافشاری می کند.

برای نمایش بالش جیکوب، گیبسون «Takin’ It to the Roots» را که در اصل برای سالن‌ها طراحی شده بود، به شکل یک راهپیمایی تبدیل می‌کند: تماشاگران آن را به مکان‌هایی در اطراف محوطه دانشگاه که نمایانگر میدان کنگو و کلیسای سیاه است، دنبال می‌کنند. با این حال، خط دوم در پایان اجرا استاندارد است. او گفت: «من همیشه مردم را از صحنه به خیابان ها می برم. نمایشی وجود نخواهد داشت که شما با Mz.

البته یک گروه برنجی با او به نام NOJO 7 از ارکستر جاز نیواورلئان خواهد بود. مدیر هنری او، درامر او، آدونیس رز، گفت که او گیبسون را برجسته‌ترین معلم به‌عنوان معلم می‌داند: «من تقریباً هر کاری را که شما به‌عنوان یک نوازنده می‌توانید در نیواورلئان انجام دهید، انجام داده‌ام و هیچ کس دیگری را ندیده‌ام که یک برنامه درسی برای چگونگی ایجاد برنامه درسی ایجاد کند. خط دوم کار می کند.” او افزود که کلاس های او مربوط به مأموریت ویژه او “صادرات فرهنگ ما به افرادی است که در غیر این صورت نمی توانند آن را تجربه کنند”.

اما رز همچنین بر “تجربه معنوی” پیروی از گیبسون زمانی که او یک رژه گروه برنج را به عنوان مارشال رهبری می کرد، تأکید کرد. این نقش دیگری است که شما آن را بسیار جدی می گیرید. قبل از پذیرش دعوت برای انجام این کار، او از اولین مشاور بزرگی که تا به حال دیده بود، واندا روزان، اجازه خواست. گیبسون گفت: “این یک دعوت است، یک فربه.” “من با درک این که بالاتر وجود دارد بزرگ شدم و این مبنایی است که من می‌توانم مانند چوب‌بازی کنم.”

او ادامه داد: “دیگر خبری از رقصیدن برای من نیست.” “تمرین من بیشتر با وحدت معنوی، هماهنگی، غلتیدن با ریتم های یکسان و حرکت رو به جلو انجام می شود. این چیزی است که جهان به آن نیاز دارد. من می خواهم جهان را شفا دهم. فقط اجازه دهید من گام بردارم.”

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما