شهرهای آینده از جلبک ساخته خواهند شد!

بعدی- یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشگاه کلرادو، ایالات متحده، راهی برای استفاده از ریزجلبک ها در تولید سیمان و بتن برای جذب دی اکسید کربن از جو کشف کرده اند که می تواند آینده شهرنشینی را در جهان تغییر دهد.

به گزارش فردا؛ بتن یکی از رایج ترین مصالح روی زمین و اساس ساخت و ساز شهری در سراسر جهان است. این ماده مخلوطی از آب و سیمان پرتلند است که سپس با اجزایی مانند ماسه، شن یا سنگ خرد شده به آن اضافه می شود. اما رایج ترین نوع سیمان، سیمان پرتلند، حاصل استخراج سنگ آهک و سوزاندن آن در دمای بسیار بالا است و دی اکسید کربن زیادی را در جو آزاد می کند. به عبارت دیگر، تولید سیمان خود یکی از مهم ترین عوامل انتشار دی اکسید کربن در سیاره ما است، اما از سوی دیگر نمی توانیم تولید سیمان را متوقف کنیم، زیرا این ماده یکی از مهم ترین مواد اساسی در جهان. دنیای امروز ما

با توجه به این نگرانی ها، دانشمندان به دنبال راهی برای تولید سیمان بدون انتشار دی اکسید کربن و استفاده تا حد امکان از ترکیبات آن از جمله بتن برای جذب کربن بوده اند. برای حل این معما، دانشمندان به یک فرآیند طبیعی در ریزجلبک‌ها روی آوردند، فرآیندی طبیعی که انواع خاصی از ریزجلبک‌های آهکی از طریق فتوسنتز انجام می‌دهند (مانند مرجان‌های ساختمانی). به این ترتیب برای تولید سیمان پرتلند از سنگ آهک استخراج شده از معادن استفاده نمی شود، بلکه از سنگ آهک بیولوژیکی استفاده می شود.

شهرهای آینده با جلبک ساخته خواهند شد!

اما این ایده عالی به اینجا ختم نمی شود. یکی دیگر از آلاینده های موجود در سیمان پرتلند، سنگ آهک آسیاب شده است که حاوی 15 درصد است. دانشمندان می گویند از همین فرآیند می توان سنگ آهک برای ترکیب با سیمان پرتلند نیز تهیه کرد، اما در این صورت مزیت جذاب دیگری به دست خواهیم آورد، زیرا این ترکیب بیولوژیکی مانند ریزجلبک های طبیعی می تواند دی اکسید کربن را به جذب تبدیل کرده و حتی کاهش دهد. دی اکسید کربن CO2.

دانشمندان می گویند؛ اگر تمام ساخت و سازهای مبتنی بر سیمان در سراسر جهان با مواد زیستی جایگزین شود، سالانه 2 گیگا تن دی اکسید کربن در جو آزاد نمی شود و بیش از 250 میلیون تن دی اکسید کربن اضافی از جو خارج می شود و توسط این مواد جذب می شود. ویل اسروپار، محقق اصلی پروژه و دانشیار مهندسی عمران، محیط زیست و معماری در دانشگاه کلرادو گفت: «این فرآیند از نظر تئوری می‌تواند یک شبه اتفاق بیفتد، زیرا ما ابزارها و فناوری را برای انجام آن امروز در اختیار داریم.» این یک لحظه هیجان انگیز برای ما و کل صنعت است. ما معتقدیم که اگر نگوییم بهترین، یکی از بهترین راه حل ها را برای حل مشکل کربن داریم.

منبع: scitechdaily

مترجم: مصطفی الجرفی فرارو

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما