شورای امنیت درباره خروج روسیه از توافق مهم غلات اوکراین بحث می کند

روسیه پس از تصمیم خود برای تعلیق مشارکت در ابتکار غلات دریای سیاه با میانجیگری سازمان ملل متحد “برای مدت نامعلوم” که آخر هفته گذشته در پاسخ به حملات ادعایی اوکراین به کشتی‌هایش اعلام شد، درخواست این نشست را کرد.

هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل متحد، مارتین گریفیتس، و رئیس آژانس تجارت و توسعه آنکتاد، ربکا گرینسپن، سفیران را در مورد تحولات و پیامدهای آن تا به امروز توضیح دادند.

بسیاری از دولت ها درگیر شدند

“صادرات غلات اوکراین یک عملیات کمک غذایی نیست. آنها به عنوان یک اهرم قیمت بزرگ عمل می کنند و تاثیرات مثبتی در سراسر جهان دارند. اتهامات امنیتی جدید یک نگرانی جدی برای دبیرکل و بسیاری از کشورهای عضو اکنون نگران هستند که توافق با مشکل مواجه شده استآقای گریفیث گفت.

اوکراین و روسیه نزدیک به 30 درصد از صادرات گندم و جو، یک پنجم ذرت و بیش از نیمی از روغن آفتابگردان جهان را به خود اختصاص می دهند.

روسیه همچنین بزرگترین صادرکننده کود در جهان است و 15 درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است.

ابتکار غلات دریای سیاه توسط سازمان ملل متحد، اوکراین، روسیه و ترکیه طی مراسمی در استانبول در ماه ژوئیه امضا شد. بر اساس این توافق، کشتی‌های حامل غلات از سه بندر اوکراین در امتداد یک کریدور توافق شده به بازارهای سراسر جهان سفر خواهند کرد.

سازمان ملل و روسیه همچنین توافقنامه موازی در مورد صادرات غلات و کود امضا کردند.

سازمان ملل آماده بررسی است

آقای گریفیث گفت که می شود “سوء استفاده جدی” طرح غلات دریای سیاه اگر به هر نحوی برای دستیابی به مزیت عملیاتی نظامی استفاده شود.

وی افزود: سازمان ملل متحد به‌عنوان دبیرخانه، آماده است تا هرگونه و همه شواهد ارائه شده را در صورت ارائه، به همراه کشورهای عضو ابتکار، بررسی کند. درخواست کرد که این کار را انجام دهد.»

علاوه بر این، مکانیسم اجرای ابتکار – مرکز هماهنگی مشترک (JCC)، متشکل از نمایندگان چهار امضاکننده – رویه‌های مورد توافق را برای حوادث و هر حادثه ایجاد کرده است.

اولین کشتی تجاری برای حمل غلات تحت ابتکار غلات دریای سیاه.

اولین کشتی تجاری برای حمل غلات تحت ابتکار غلات دریای سیاه.

روند در جای خود است

“البته این دلیل است اظهار نظر روسیه نگران کننده است: در مرکز هماهنگی مشترک، برای به توافق رسیدن در مورد مسائل ریز و درشت حتی در صورت وقوع جنگ داغ، روند دشواری وجود دارد. کمیته هماهنگی مشترک باید کاملاً بی‌طرف بوده و باقی بماند.»

در مورد ادعاهای روسیه، آقای گریفیث به این موضوع اشاره کرد بدون کشتی نظامی، هواپیما یا دارایی آنها از طرف هر حزبی در حمایت از این ابتکار عمل کرده اند یا شرکت کرده اند.”

وی افزود که خط کشتی‌ها “فقط خطوطی روی نقشه هستند” و نه پوشش و نه حفاظتی برای اقدامات نظامی تهاجمی یا دفاعی ارائه می‌کنند.

آقای گریفیث همچنین به سوء استفاده از کشتی های باری برای اهداف نظامی اشاره کرد. او گفت هیچ کشتی در خط وجود نداشت شبی که حملات گزارش شده رخ داد، هیچ یک از حادثه‌ای در آخر هفته گزارش نکرد.

غذا در حال حرکت

در همین حال، اقدامات اضطراری برای رهاسازی برخی محموله‌ها از بنادر اوکراین و بازرسی برخی از حدود 100 کشتی در صف و آماده حرکت انجام شده است.

این مقام امداد تاکید کرد که صادرات از اوکراین و روسیه در دنیایی که میلیون‌ها نفر گرسنه هستند و پرداخت صورت‌حساب‌هایشان دشوار است، حیاتی است.

«همچنین، بگذارید خیلی واضح بگویم ما انتظار داریم همه کشورهای عضو برای حمایت از اجرای یادداشت تفاهم با فدراسیون روسیه تلاش کنندکه در 22 ژوئیه نیز انجام شد تا اطمینان حاصل شود که صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی آنها به سرعت به بازارهای جهانی می رسد.

تاثیر توافقات

خانم گرین اسپن این پیام را در جلسه توجیهی خود تقویت کرد. از زمان امضای این دو قرارداد، صادرات غلات از اوکراین و روسیه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و قیمت مواد غذایی برای شش ماه متوالی کاهش یافته است.

با این حال، عدم اطمینان در مورد تداوم این ابتکار باعث افزایش دوباره قیمت‌ها می‌شود و قیمت‌های آتی گندم تنها در روز دوشنبه بیش از شش درصد افزایش یافت. این کشور همچنین درباره «بحران کود» هشدار داد، جایی که قیمت‌های بالاتر بر کشاورزان تأثیر می‌گذارد، که می‌تواند بر دسترسی سایر کالاهای اساسی مانند برنج نیز تأثیر بگذارد.

او گفت که تمرکز بر یافتن راه حل هایی است تا بازارهای کلیدی بتوانند به کودهای روسیه دسترسی داشته باشند.

عامل تحریم

“آنچه ما به آن می گوییم “اثر ترسناک” تحریم ها خانم گرینسپن که از طریق لینک ویدیویی صحبت می کرد، گفت: «از نظر بخش خصوصی، رعایت بیش از حد، ریسک شهرت و اجتناب از بازار همچنان یک مانع واقعی است.

هزینه های تراکنش برای حق بیمه، پرداخت های مالی، حمل و نقل و هزینه های حمل و نقل برای صادرات مواد غذایی و کود روسیه بسیار بالا است که منجر به قیمت جهانی مواد غذایی و کود همچنان در حال افزایش است. ”

مذاکرات بسیار فشرده

وی در مورد تلاش های سازمان ملل گفت که “تعامل های بسیار شدید” با ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و سایر کشورها و همچنین بخش خصوصی وجود داشته است.

او افزود: «اما حتی با وجود استثنائات آشکار تحریم‌ها، هنوز کار زیادی برای ادامه وجود دارد.»

به طور خاص، نیاز به شفاف‌سازی بیشتر معافیت‌های مواد غذایی و کودها در رژیم‌های مختلف تحریم، نیاز به رسیدگی به محدودیت‌های غیرمستقیم در تجارت مواد غذایی و کود و همچنین بهبود تمایل بخش خصوصی برای مشارکت.

روسیه: بدون ما کار می کند

واسیلی نبنزیا، سفیر این کشور، خاطرنشان کرد که با وجود اعلام تعلیق روسیه در 29 اکتبر، کار بر روی مرکز هماهنگی مشترک بدون مشارکت آن ادامه یافت.

او به شورا گفت: “از نظر ما آنچه به دست آمده است… بدون ما اجرا نمی شود و تصمیماتی که بدون ما گرفته می شود ما را مقید نمی کند.”

از آنجایی که دریای سیاه “منطقه خصمانه باقی می ماند”، روسیه نمی تواند بدون بازرسی کشتی ها اجازه عبور بدون مانع را بدهد و ما باید اقدامات خود را برای کنترل آنچه که JCC بدون رضایت ما اجازه داده است، انجام دهیم.

وی افزود: در حالی که مسکو متهم به تحریک گرسنگی در جهان است، “واشنگتن و بروکسل در سکوت این واقعیت را نادیده می گیرند که تحریم های آنها مانع از ورود مواد غذایی روسیه می شود.”

آقای نبنزیا گفت که با تلاش کارشناسان روسی، حجم محموله در دریای سیاه به حد شگفت انگیزی رسیده است و حدود یک میلیون تن در هفته جابجا می شود.

وی گفت: در عین حال پیشرفت در یادداشت روسیه و سازمان ملل برای عادی سازی صادرات مواد غذایی ما نزدیک به صفر است.

اوکراین: من تعجب نمی کنم

و سفیر اوکراین، سرگئی کیسلتسیا، گفت که چنین است عصبانی است اما تعجب نمی کندبه دستور روسیه

وی گفت: «این اعلام ناگهانی نبود، زیرا روسیه هرگز تشدید بحران غذایی را به عنوان ابزاری برای فشار و باج‌گیری بر جهان رها نکرده است.»

سفیر گفت که روسیه قبلا تهدید کرده بود که از این طرح عقب نشینی می کند و از ماه سپتامبر مانع عبور کشتی ها شده بود، محاصره عمدی که صدها کشتی را تحت تاثیر قرار داد.

او گفت: «اشک تمساح نماینده پوتین، بدبینی اربابانش و بی توجهی کامل آنها به نیازهای حیاتی غذایی میلیون ها نفر در نقاط مختلف جهان را نمی پوشاند.

آقای کیسلتسیا نگران بود که روسیه از شورا برای ترویج روایت های نادرست سوء استفاده می کند.

امروز بار دیگر با تلاش روسیه برای بی اعتبار کردن شورا از طریق تبدیل آن به محلی برای پخش یک تکه دروغ جدید روبرو هستیم، دروغی که در خدمت همین هدف است: سرپوش گذاشتن بر تجاوزاتش به اوکراین، جنایات جنگی آن. و جنایات علیه بشریت و همچنین اقدامات آن با هدف تشدید بحران غذایی در سراسر جهان. این رویه آبروی شورا را خدشه دار می کند و باید جلوی آن گرفته شود».

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما