شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد کره شمالی «تعداد بی‌سابقه‌ای» موشک شلیک کرده است

با این حال، محمد خیاری علیرغم انجام آزمایش‌های موشکی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به سفرا گفت که جمهوری دموکراتیک خلق کره، معروف به کره شمالی، «هنوز جزئیات عمومی» پرتاب‌ها را ارائه نکرده است.

وی با اشاره به اینکه پرتاب دیروز این موشک به عنوان یک موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) تخمین زده شد و گفته می شود برد 760 کیلومتری را پوشش داده و به ارتفاع حدود 1920 کیلومتری رسیده است، خاطرنشان کرد: …[it] شاید موفق نبوده باشد.

گوترش “رگبار موشکی” را محکوم کرد

اندکی پیش از آغاز این نشست در مقر سازمان ملل در نیویورک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، بیانیه‌ای از طریق سخنگوی خود صادر کرد و در آن پرتاب موشک‌های ICBM توسط کره شمالی و “مرگباران” موشک‌های دیگر طی دو روز گذشته را به شدت محکوم کرد.

وی از کره شمالی خواست تا فورا هرگونه اقدام بی پروا بیشتر را متوقف کند و به طور کامل به تعهدات بین المللی خود تحت قطعنامه های مربوطه شورای امنیت عمل کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از سطح عمومی تنش در شبه جزیره کره بین شمال و جنوب و افزایش لفاظی های تقابلی ابراز کرد.

آقای گوترش قویاً از کره شمالی خواست که فوراً به میز مذاکره بازگردد و از طرف های اصلی خواست تا تلاش های دیپلماتیک خود را با هدف دستیابی به صلح پایدار و خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی اتمی شبه جزیره کره از سر بگیرند.

ایمنی هوانوردی دریایی

محمد خیاری در جمع سفیران گفت: یکی از موشک های بالستیک پرتاب شده روز چهارشنبه به دریا در نزدیکی آب های سرزمینی جمهوری کره سقوط کرد که معمولاً از آن به عنوان کره جنوبی یاد می شود.

«این نگران کننده است جمهوری دموکراتیک خلق کره به طور مداوم و غیرمسئولانه هر گونه ملاحظات ایمنی بین المللی یا دریایی را نادیده گرفته است.یک مقام ارشد سازمان ملل گفت.

در حالی که اداره ملی هوانوردی کره شمالی در 8 اکتبر پس از پرتاب قبلی اعلام کرد که این عملیات خطری برای هوانوردی غیرنظامی یا کل منطقه ندارد، اپراتورهای هواپیما ملزم به ارزیابی ایمنی عملیات پرواز خود هستند.

او توضیح داد: «برای انجام این تعهد، اپراتورها به هماهنگی بین مقامات ATS و همچنین انتشار به موقع اطلاعات ریسک متکی هستند.

چرخه کاری و تعامل

دستیار دبیرکل بیان کرد که نشست فعلی برگزار شد این نهمین بار در سال جاری است که شورا برای گفتگو درباره کره شمالی تشکیل جلسه می دهد.

پس از آخرین جلسه توجیهی در 5 اکتبر، وی به ادعای کره شمالی مبنی بر اینکه هفت پرتاب موشک قبلی همگی بخشی از “واحدهای عملیات هسته ای تاکتیکی” بوده است، اشاره کرد.

«در حالی که همه افراد ذیربط تلاش می کنند تا از تشدید ناخواسته جلوگیری کنند، زنجیره پرتاب موشک و تمرینات نظامی به چرخه واکنش و واکنش منفی کمک می کندآقای خیاری تایید کرد.

او گفت که برای کاهش خطر اشتباه محاسباتی و کاهش تنش‌ها در منطقه، تقویت کانال‌های ارتباطی «از جمله روابط بین کره‌ای و از نظامی تا نظامی» از اهمیت بالایی برخوردار است.

اتحاد شورای امنیت برای کاهش تنش ها ضروری است. دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد

دعوت به وحدت

اگرچه دبیرخانه با توجه به خطرات احتمالی مرتبط با هرگونه رویارویی نظامی با همه طرف‌ها از جمله کره شمالی در تماس نزدیک است، اما این مقام سازمان ملل تاکید کرد که شورا باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید تنش انجام دهد.

وی توضیح داد: «وحدت در شورای امنیت حیاتی است» و افزود که «همچنین فرصتی برای جستجوی رمپ ها و تعامل دیپلماتیک پایدار ایجاد می کند».

آقای خیاری به طور جداگانه توجه خود را به وضعیت نگران کننده انسانی در جمهوری دموکراتیک خلق کره جلب کرد.

«سیستم سازمان ملل متحد، با هماهنگی با شرکای بین‌المللی و بشردوستانه، آماده اعزام کارمندان و کمک‌ها برای کمک به دولت جمهوری دموکراتیک خلق کره در رفع نیازهای پزشکی و بشردوستانه، از جمله موارد مرتبط با همه‌گیری کووید-19 است.» او توضیح داد.

دستیار دبیرکل برای ایجاد پاسخی موثر و به موقع، درخواست “دسترسی بدون مانع به کارکنان بین المللی و تجهیزات بشردوستانه” را تکرار کرد.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: وحدت شورای امنیت در این زمینه برای تنش زدایی و عبور از بن بست دیپلماتیک و چرخه منفی اقدام و واکنش ضروری است.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما