شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار اقدام برای مقابله با “فاجعه انسانی” در هائیتی شد

در همین حال، وی افزود، سهامداران سیاسی همچنان در تلاش برای یافتن زمینه مشترک و تعیین مسیر برای انتخابات در این زمینه هستند.

راه حل به رهبری هائیتی بسیار مهم است

یک بحران اقتصادی، یک بحران باند و یک بحران سیاسی به یک فاجعه انسانی تبدیل شده است. ما نباید امید خود را از دست دهیم، باید تلاش های خود را برای رسیدن به آن متحد کنیم یافتن راهی برای فردایی بهتر،هلن لیم، نماینده ویژه سازمان ملل، در سخنانی از پورتو پرنس، پایتخت، گفت.

“راه حل سیاسی به رهبری هائیتی اولین گام ضروری برای رسیدگی به بحران فعلی است. برای حمایت از هائیتی ها در تلاش های آنها برای آینده ای بهتر، این شورا باید اقدام فوری انجام دهد.”

خشونت های گروهی همچنان زندگی روزمره در هائیتی را مختل می کند و بیش از 20000 نفر را از خانه های خود آواره کرده است.

بیش از یک میلیون آسیب دیده است

سازمان ملل تخمین می زند که حداقل 1.5 میلیون نفر در این کشور کارائیب مستقیماً تحت تأثیر ناآرامی های اخیر قرار گرفته اند. خشونت بر اساس جنسیتو به ویژه تجاوز جنسی، به طور سیستماتیک استفاده می شود.

بحران اقتصادی باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است، در حالی که سوخت اغلب فقط در بازار سیاه موجود است.

اعتراضات در هائیتی پس از آن آغاز شد که نخست وزیر در 11 سپتامبر اعلام کرد که دولت حدود 400 میلیون دلار یارانه سوخت را در تلاش برای افزایش درآمد برای برنامه های اجتماعی کاهش می دهد.

تا روز بعد، سنگرها در سراسر کشور برپا شده بود که باعث قرنطینه سراسری شد و وضعیت در پایتخت برای پنج روز کامل ادامه داشت.

یکی از بزرگترین اتحادهای باند نیز پمپ بنزین اصلی آنجا را در 12 سپتامبر تعطیل کرد. با وجود عملیات گسترده پلیس در آخر هفته، محاصره بیش از یک هفته ادامه داشت.

نقش دفاتر خوب

در جبهه سیاسی، خانم لا لایم گفت که روابط خوبی با تمام بخش های جامعه داشته و گفتگو را تشویق کرده است.

در حالی که تلاش‌های بی‌نتیجه تاکنون منجر به بن‌بست محسوسی شده است، سهامداران ملی شروع به تعامل دوباره با احساس فوری فوری کرده‌اند. در هفته‌های گذشته، نمایندگان دولت، گروه‌های سیاسی و سازمان‌های جامعه مدنی رایزنی‌های جدیدی را در مورد راه‌هایی برای ایجاد اجماع گسترده‌تر در مورد روند انتخابات آغاز کرده‌اند. او گفت: “اما ما هنوز به آنجا نرسیده ایم.”

ممانعت از ارسال کمک

گوارنیری، معاون مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا (WFP)، ناامنی همچنین دسترسی بشردوستانه را به شدت محدود کرده و تحویل آن را “بسیار دشوار و خطرناک” کرده است.

“انتظار داریم وخامت بیشتر امنیت غذایی امسال، بیش از رکورد 4.5 میلیون نفر که تخمین زده می‌شود با بحران یا سطوح بدتر ناامنی غذایی حاد مواجه باشند، از جمله 1.3 میلیون نفر در شرایط اضطراری.

باندهایی که پایتخت را خفه می کنند، دسترسی به منابع سوخت و مراکز اصلی لجستیکی، از جمله بنادر و فرودگاه ها، و همچنین جاده های سایر نقاط کشور را مسدود می کنند.

معترضان هم غارت و غارت انبارهای انسان، با از دست دادن یک سوم ذخایر غذایی برنامه جهانی غذا در عرض یک هفته. آژانس‌های سازمان ملل متحد و شرکا تخمین می‌زنند که در طول چنین حملاتی که در اوج فصل طوفان رخ می‌دهد، حدود 6 میلیون دلار از دست داده‌اند.

برای پشتیبانی تماس بگیرید

خانم گوارنیری تاکید کرد که برنامه جهانی غذا و سایر آژانس های کمکی قصد دارند در هائیتی بمانند و با وجود چالش ها کمک کنند، اما به کمک بیشتری نیاز دارند.

“به سادگی، ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم از همه کسانی که به کمک ما نیاز دارند حمایت کنیم او گفت: «به دلیل هرج و مرج عمومی و محیط عملیاتی.

بنابراین، ما مشتاقانه منتظر افزایش حمایت از سوی کشورهای عضو، از سوی شما، برای تسهیل بیشتر دسترسی بشردوستانه و همچنین حفاظت از کارکنان، پرسنل و دارایی های بشردوستانه هستیم.

مبارزه با تجارت غیرقانونی

غاده فتحی ولی، مدیر اجرایی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC)، گفت که گروه های مسلح نه تنها ثبات و امنیت را تضعیف می کنند، بلکه مانع تلاش ها برای دستیابی به صلح و توسعه پایدار می شوند.

هائیتی به ویژه در برابر تجارت غیرقانونی کالاهای اساسی آسیب پذیر است مواد مخدر، سلاح گرم و مهمات. به دلیل 1500 کیلومتر خط ساحلی و مرز زمینی با جمهوری دومینیکن.

خانم والی گفت که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد از مدیریت مرزها حمایت می کند و در حال کار بر روی نقشه برداری از فعالیت های جنایتکارانه فراملی در هائیتی و همچنین تأثیر منطقه ای آنها است.

آنها همچنین به مقامات کمک می کنند تا ظرفیت لازم را برای غربال کردن کانتینرها در نقاط استراتژیک مانند بنادر و گذرگاه های مرزی ایجاد کنند.

او که به زبان فرانسوی صحبت می کرد، گفت: «این تلاش ها باید تضمین کند که درآمد گمرکی به طور مؤثر به فعالیت هایی در حمایت از نوسازی مرزها و مدیریت مرزها ارسال می شود.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما