شورای امنیت می شنود: دارفور: محاکمه رهبر جنجاوید نباید “سپیده دم دروغین” عدالت باشد

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، در یک نشست خبری از خارطوم، لحظه‌ای تاریخی را برای سفیران در مورد عدالت در منطقه ناآرام و روابط بین دیوان کیفری بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد توضیح داد.

او درباره این روند که در 5 آوریل آغاز شد و شامل 31 مورد جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است، گفت: «ما باید به طور جمعی اطمینان حاصل کنیم که این آغاز پاسخگویی واقعی است و نه یک طلوع کاذب.

پاکسازی قومی

سقوط دارفور به سمت درگیری های نسل کشی در اوایل سال 2003 آغاز شد، زیرا دو گروه شورشی علیه دولت سودان که آنها را به تبعیض علیه جمعیت غیر عرب منطقه و گرسنگی دادن منابع متهم کردند، اسلحه به دست گرفتند.

پاسخ دولت این بود که یک کمپین پاکسازی قومی را علیه غیر عرب ها انجام دهد و با شبه نظامیان عرب جنجاوید همکاری کند. صدها هزار نفر در جریان نبردهای وحشیانه کشته و چندین میلیون آواره شدند، زیرا جنجوید صدها روستا را در سراسر دارفور سوزاند و غارت کرد.

“دنیای کوچک رنج”

طی چهار ماه گذشته، شهادت 28 شاهدی که تاکنون در دادگاه حاضر شده اند، نشان دهنده ظلم و ستمگری است که آقای کریم از آن به عنوان “عظیم صغیر رنج” یاد کرده است.

او توضیح داد که حضور دادگاه کیفری بین‌المللی در محل مورد توجه مردم دارفور و سودان است.

وی خطاب به سفیران گفت که این همچنین نشان می دهد که با پشتکار، شجاعت و مشارکت می توان به عدالت دست یافت.

در حالی که دادستان دیوان بین المللی کیفری اذعان کرد که “هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد”، او هشدار داد که “قربانیان بدبینی خودمان” نباشیم – زیرا این می تواند به یک “پیشگویی خود تحقق بخش” تبدیل شود.

او تاکید کرد که عدالت “باید به همه ما مربوط باشد.”

وعده دروغ

آقای کریم هشدار داد که اعتقاد به این که همه وقایع هولناک دارفور بر دوش علی کوشیب، که نام اصلی او علی محمد علی عبدالرحمن است، افتاده است، یک “وعده دروغ” خواهد بود.

در حالی که انتظار می رود پرونده وی در اوایل سال آینده تکمیل شود، دادستان توضیح داد که قضات دیوان بین المللی کیفری در پرونده های دیگر مربوط به جنایات جنگی ادعایی در دارفور حکم بازداشت صادر کرده اند.


علی محمد علی عبدالرحمن در افتتاحیه محاکمه خود در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه، هلند.

© دادگاه کیفری بین المللی

علی محمد علی عبدالرحمن در افتتاحیه محاکمه خود در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه، هلند.

پشت به پشت

آقای کریم با اشاره به اینکه “در ماه های اخیر یک گام به عقب برداشته شده است”، بر لزوم “همکاری و پاسخگویی بیشتر” تاکید کرد.

او به شورا اطلاع داد که او همچنین این پیام را به دو ژنرال سودانی طی جلسه ای در اوایل امروز ارسال کرد. کودتای نظامی نه ماه پیش، پس از سرنگونی عمر البشیر، رهبر این کشور در سال 2019، به توافقنامه تقسیم قدرت بین رهبران ارشد نظامی و غیرنظامی پایان داد.

پیشرفت بیشتر مستلزم تعهد مجدد به همکاری معنادار است از دولت فعلی تحت رهبری ارتش برای اطمینان از دسترسی مداوم به قربانیان، شاهدان و اسناد مربوطه.

او گفت: «من به سودان بازگشته‌ام تا پایه‌های کار مشترکمان در راستای پاسخگویی را تقویت کنم. همکاری مقامات سودان برای دستیابی به عدالت معنادار برای دارفور ضروری است.»

اگر می خواهیم به عدالت معنادار برای دارفور دست یابیم، همکاری لازم است. دادستان دیوان کیفری بین المللی

بازدید کنید

دادستان دادگاه کیفری بین المللی گفت که او به تازگی از دارفور بازگشته است و در آنجا از کمپ بزرگ پناهندگان کالما بازدید کرده است.

او همچنین نشستی با ولی دارفور مرکزی برگزار کرد و از دو اردوگاه دیگر بازدید کرد – تجربه‌ای متحرک که عزم او را برای اولویت‌بندی مناسب وضعیت سودان، با منابع و فعالیت‌های مورد نیاز برای اجرای مأموریتی که 17 سال پیش به دیوان بین‌المللی کیفری داده شده بود، تقویت کرد. .

وی گفت که کابوس هزاران نفر تمام نشده است زیرا عدالت و پاسخگویی جدی آنطور که شورا در سال 2005 انتظار داشت محقق نشده است.

اردوگاه کالما در سال 2004 تأسیس شد و امروزه 300000 نفر در آن زندگی می‌کنند، که بیشتر در نتیجه فعالیت‌هایی است که شورا را مجبور کرد وضعیت دارفور را به دفتر خود ارجاع دهد.

ساکنان کمپ در جریان بازدید وی تشویق کردند و شعار “به دادگاه کیفری بین المللی خوش آمدید” سر دادند. آقای خان با ابراز اعتقاد قوی به امکان عدالت برای مردم دارفور گفت.

او به آوارگان گفت که اگرچه ممکن است از جاده ها بریده شوند، اما امیدشان قطع نشده است.

کاروان بشردوستانه

او با توصیف “کاروان بشریت” که به اردوگاه ها و اتهامات تجاوز جنسی و قتل سفر کرد، گفت که امیدوار است وقتی به مردم آنجا می گوید که شورا دارفور را فراموش نخواهد کرد، سخنی نگوید “زیرا آنها فراموش نکرده اند.” شما هستید”.

وی گفت که توافقنامه صلح جوبا برای سودان که توسط دولت انتقالی برای پایان دادن به درگیری های داخلی بین جناح های متخاصم در سراسر کشور در اکتبر 2020 به امضا رسیده است، نمی تواند انفعال فعلی را پنهان کند و پیشنهاد کرد که شورا برگزاری یک جلسه را بررسی کند. جلسه در سودان برای گوش دادن به کسانی که در اردوگاه هستند.

اگر جامعه بین‌المللی با نقض‌های تاریخی برخورد نکند، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی تاکید کرده است که چرخه معافیت از مجازات ممکن است ادامه یابد و چرخه‌های خشونت دیگری نیز ممکن است به دنبال داشته باشد.


کودکان در اردوگاه ابو شوق برای آوارگان در شمال دارفور، سودان.  (یک فایل)

عکس سازمان ملل/ آلبرت گونزالس واران

کودکان در اردوگاه ابو شوق برای آوارگان در شمال دارفور، سودان. (یک فایل)

اهداف

آقای خان اصول استراتژیک اساسی برای یک استراتژی ICC تجدید شده را تشریح کرد و اقدامات کلیدی را که باید انجام شود و معیارهای اولیه برای دستیابی را ارائه کرد.

او گفت که توانایی کمک به اجرای عدالت برای قربانیان و بازماندگان جنایات مرتکب شده در دارفور نه تنها در ارجاع پرونده به قضات، بلکه در پاسخ به نیازهای کسانی است که به آنها خدمت می کنند.

دفتر ICC به عنوان بخشی از استراتژی تجدید شده خود، با نزدیک‌تر کردن کار خود به جوامع آسیب‌دیده، قصد دارد به طور قابل توجه و مستمر تعامل خود را با جوامع آسیب‌دیده تعمیق بخشد.

معیارهای جدید مشروح در این گزارش شامل ویزای چندبار ورود و افتتاح دفتر دادگاه کیفری بین المللی در خارطوم است.

دادستان کل گفت: «هفته‌های آینده ارزیابی خواهند کرد که آیا این مأموریت موفق بوده است یا خیر. من می‌خواهم سودان موفق شود و برای مشارکت در هر راه ممکن آماده باشد.»

با تعهد مجدد به سودان و بهبود همکاری با مقامات، آقای خان به سفرا گفت که معتقد است عدالت می تواند اجرا شود، در حالی که در وهله اول تصمیم شورا برای ارجاع پرونده را کاملاً توجیه می کند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما