شورای امنیت می شنود که پرتاب موشک اخیر کره شمالی تهدیدی برای تشدید تنش است

خالد خیاری، دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد واکنش سازمان ملل متحد به این حادثه و نگرانی های آن در مورد وضعیت انسانی در این کشور، که بیشتر به کره شمالی معروف است، به سفرا اطلاع داد.

این موشک بالستیک دوربرد صبح دوشنبه به وقت محلی از استان جاگانگ شمالی پرتاب شد و برد 4500 کیلومتری را پوشش داد و به ارتفاع نزدیک به 970 کیلومتر رسید.

این اولین باری است که کره شمالی از 15 سپتامبر 2017 موشکی را بر فراز ژاپن پرتاب می کند.

محکومیت دبیر کل سازمان ملل متحد

آقای خیاری خاطرنشان کرد که دبیر کل سازمان ملل این پرتاب را به شدت محکوم کرده است.

این اقدامی بی پروا و نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت بود. این پرتاب می‌تواند منجر به تشدید تنش‌ها در منطقه و فراتر از آن شود. این موضوع بسیار نگران کننده است که کره شمالی بار دیگر هرگونه ملاحظات ایمنی بین المللی هوایی یا دریایی را نادیده گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از این کشور خواست تا فورا هرگونه اقدام بی ثبات کننده را متوقف کند.

وی همچنین از کره شمالی خواست تا گفتگوها را برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره از سر بگیرد.

قانون جدید مایه نگرانی است

آقای خیاری از تحولات نگران‌کننده دیگری صحبت کرد زیرا کره شمالی در چهار نوبت اخیر «سیستم‌هایی با ویژگی‌های متمایز برای موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد پرتاب کرده است».

ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد سایت آزمایش هسته‌ای Punggye-ri همچنان فعال و آماده پشتیبانی از آزمایش هسته‌ای است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نظارت بر فعالیت‌های ساخت‌وساز در تاسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون و همچنین نشانه‌هایی مبنی بر فعالیت یک راکتور هسته‌ای 5 مگاواتی ادامه داد.

علاوه بر این، دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را نسبت به تصویب قانون جدید در مورد سیاست هسته ای توسط کره شمالی ابراز کرد.

آقای خیری گفت: “در حالی که برخی کشورها برای سیاست های امنیتی خود به سلاح های هسته ای متکی هستند، سلاح های هسته ای یک تهدید وجودی برای بشریت است. ادامه وجود آنها خطر تشدید ناخواسته یا اشتباه محاسباتی را افزایش می دهد. ما باید تلاش های خود را برای از بین بردن سلاح های هسته ای تقویت کنیم.” گفت.

اجازه کمک های بشردوستانه را بدهید

در همین حال، وی افزود، عنان همچنان نگران وضعیت انسانی در کره شمالی است.

سیستم سازمان ملل متحد، با هماهنگی با شرکای بین‌المللی و کمک‌رسانی، آماده اعزام کارمندان و کمک‌ها برای کمک به دولت در رفع نیازهای پزشکی و بشردوستانه، از جمله موارد مرتبط با همه‌گیری کووید-19 است.

“برای پاسخگویی موثر و به موقع، ما درخواست خود را برای دسترسی بدون مانع برای کارکنان بین المللی و تدارکات بشردوستانه تکرار می کنیم. همچنین قدردانی خود را از کار کشورهای عضو برای حل و فصل کانال بانکی برای عملیات بشردوستانه ابراز می کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: وحدت شورا در این موضوع برای کاهش تنش، عبور از بن بست دیپلماتیک و پرهیز از چرخه تجاری و واکنش منفی ضروری است.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما