شورای امنیت هشدار داد که یک “سونامی گرسنگی” می تواند منجر به قحطی های متعدد شود

مارتین گریفیث، رئیس امور بشردوستانه به هشدارهای قبلی درباره تأثیر درگیری در اتیوپی اشاره کرد.

سومالی

او از سفر اخیر خود به سومالی صحبت کرد، جایی که بیش از 200000 نفر در معرض خطر گرسنگی قرار دارند – رقمی که او انتظار دارد تا نوامبر به 300000 نفر برسد – “با میلیون ها نفر دیگر” در آستانه گرسنگی.

ارزیابی‌های بشردوستانه اخیر صدها هزار نفر را شناسایی کرده است که با سطوح فاجعه‌بار گرسنگی، یا مرحله 5 IPC – آخرین و ویران‌کننده‌ترین مرحله، روبرو هستند.

گرسنگی به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده می شود – هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل متحد

رئیس دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه رنج گسترده ناشی از تأثیر مستقیم و غیرمستقیم درگیری و «رفتار طرف‌های متخاصم» است، گفت: «به سادگی بدتر نمی‌شود».

تاکتیک جنگی

آقای گریفیث خاطرنشان کرد که “الگویی مشابه در هر زمینه ای تکرار می شود” و توضیح داد که چگونه غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. خانواده های آواره اجباری؛ اختلال در دسترسی به بازار و اشتغال؛ غارت ذخایر مواد غذایی؛ در حالی که رکود اقتصادی عمومی، غذا را از دسترس گروه های آسیب پذیر دور می کند.

او گفت: «در موارد شدید، طرف‌های متخاصم به عمد تدارکات تجاری و خدمات ضروری را که غیرنظامیان برای بقا به آن وابسته هستند، قطع می‌کنند.

گرسنگی به عنوان تاکتیک جنگ استفاده می شود.

در حالی که بشردوستانه “خط نجات امداد” را گسترش داده اند، مداخله، آزار و اذیت و حملات اغلب مانع از دسترسی افراد نیازمند می شود.

رئیس OCHA گفت: “انسان دوستان باقی خواهند ماند و خدمات خود را ارائه می دهند، اما شرایط در برخی زمینه ها قابل قبول نیست.”

گرسنگی را هدایت می کند

در همین حال، خشکسالی، افزایش قیمت جهانی کالاها، اثرات کووید-19 و جنگ اوکراین، ناامنی غذایی و فلاکت را تشدید می کند.

مردم سودان جنوبی، نیجریه، اتیوپی، یمن، افغانستان و سومالی “به معنای واقعی کلمه در خط مقدم تغییرات اقلیمی” هستند زیرا با خشکسالی، سیل، بیابان زایی و کمبود آب مواجه هستند.

عکس ها


در طول هفت سال درگیری یمن، کودکان آواره در مأرب رنج غیرقابل تصوری را متحمل شده اند.

© یونیسف / اویس الحمدان

در طول هفت سال درگیری یمن، کودکان آواره در مأرب رنج غیرقابل تصوری را متحمل شده اند.

بیش از هفت سال درگیری مسلحانه در به چه کسی ویرانی بزرگی به بار آورد و حدود 19 میلیون نفر را دچار ناامنی شدید غذایی کرد.

هماهنگ کننده امداد با هشدار به اینکه کمبود بودجه می تواند وضعیت را تشدید کند، گفت: “تخمین زده می شود 160،000 نفر با یک فاجعه مواجه هستند و 538،000 کودک از سوء تغذیه حاد رنج می برند.”

سال گذشته، سودان جنوبی این یکی از خطرناک ترین مکان ها برای امدادگران بود، با 319 حادثه خشونت که کارکنان بشردوستانه و دارایی های آنها را هدف قرار داد.

در همین حال، بیش از 13 میلیون نفر در سراسر افار، آمهارا و تیگری در اتیوپینیاز به کمک غذایی نجات دهنده.

او گفت که در حالی که در شمال اتیوپی پیشرفت هایی در ارائه کمک های بشردوستانه دیده شده است، “از سرگیری خصومت ها در هفته های اخیر باعث کاهش پیشرفت اخیر شده است.”

به سمت شمال شرقی حرکت کنید نیجریهسازمان ملل تخمین می‌زند که 4.1 میلیون نفر در ایالت‌های آداماوا، بورنو و یوبه که تحت تأثیر درگیری‌ها قرار گرفته‌اند، با سطح بالایی از ناامنی غذایی حاد مواجه هستند، از جمله 588000 نفر که قبلاً بین ژوئن تا آگوست با وضعیت اضطراری مواجه بودند – تقریباً نیمی از آن‌ها نمی‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. برای کمک های بشردوستانه

وی گفت: “امکان انجام ارزیابی امنیت غذایی در این مناطق وجود ندارد، اما ما می ترسیم که برخی از مردم در حال حاضر در سطح فاجعه هستند و خطر مرگ را دارند.”


مادران آواره داخلی به همراه فرزندانشان در تمرین ارزیابی قحطی برنامه جهانی غذا در ایالت بورنو، شمال شرقی نیجریه شرکت می کنند.

© WFP / آرته / زیگفرید مودولا

مادران آواره داخلی به همراه فرزندانشان در تمرین ارزیابی قحطی برنامه جهانی غذا در ایالت بورنو، شمال شرقی نیجریه شرکت می کنند.

رفتار – اخلاق

این مقام بشردوستانه به سفیران یادآوری کرد که می توان اقدامی انجام داد و از دست ندادن سنگ تمام گذاشتن در پیگیری “راه حل های مسالمت آمیز و مذاکره” برای درگیری ها و سایر موقعیت های خشونت آمیز شروع کرد.

دوم، دولت ها و گروه های مسلح باید به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر پایبند باشند تا از عبور بدون مانع کمک های بشردوستانه اطمینان حاصل کنند.

آقای گریفیث همچنین تغییرات آب و هوایی را به عنوان یک “مساله اصلی صلح و امنیت” در حال حاضر و “در واقع دهه های آینده” برجسته کرد.

او از همه کشورهای عضو درخواست کرد که “رویکرد بلندمدت را در اولویت قرار دهند و اطمینان حاصل کنند که بخش زیادی از بودجه – به عنوان کمک بلاعوض، نه وام – برای سازگاری و کاهش آب و هوا”.

وی در پایان سخنان خود گفت: زمان به نفع ما نیست.

زمان به نفع ما نیست هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل متحد

و آتش زد

دیوید بیزلی، رئیس برنامه جهانی غذا، درست از سفر خود به آمریکای مرکزی، از نزدیک متوجه شد که چگونه درگیری‌ها باعث “افزایش آتش بر شعله‌های آتش” یک بحران گرسنگی حاد شده است.

از گذرگاه سخت دارن گپ تا گواتمالا، او «داستان‌های غم‌انگیز» افرادی را تعریف کرد که «از طریق ناامیدی محض» به شمال مهاجرت کردند.

او گفت: «تأثیر بحران آب و هوا و تأثیرات مداوم کووید، توانایی بسیاری از خانواده‌ها را برای سازگاری از دست داده است.»

مردم احساس می کنند چیزی برایشان باقی نمانده است – می توانند بمانند و از گرسنگی بمیرند، یا بروند و برای شانس آینده ای بهتر بمیرند.

یک وضعیت اضطراری جهانی “بی سابقه”.

رئیس برنامه جهانی غذا گفت: با تهدید قحطی جمعی و افزایش قحطی، “ما با یک وضعیت اضطراری جهانی با بزرگی بی سابقه روبرو هستیم.”

وی ادامه داد که از زمان آغاز درگیری در اوکراین، “موج گرسنگی به “سونامی” تبدیل شده است، و خاطرنشان کرد که بالغ بر 345 میلیون نفر در 82 کشور جهان “به سمت گرسنگی می روند”.

“این یک رکورد است – اکنون بیش از 2.5 برابر تعداد افراد ناامن غذایی حاد قبل از شروع همه گیری است.”

آقای بیزلی آمار شگفت انگیزی از وضعیت غم انگیزی که صدها میلیون نفر در سراسر جهان با آن روبرو هستند ارائه کرد.

در زمانی که درگیری‌های شدید میلیون‌ها غیرنظامی بی‌گناه را هرچه بیشتر به قحطی و گرسنگی نزدیک می‌کند، از شورا خواسته شد که «رهبری بشردوستانه‌ای را که جهان در حال حاضر به آن نیاز فوری دارد، نشان دهد و … برای شکستن چرخه معیوب گرسنگی و درگیری، که غذای جهانی به بحران ناامنی دامن می زند که تهدید می کند از کنترل خارج شود.»

آقای بیزلی در پایان گفت: “گرسنگان جهان روی ما برای انجام کار درست حساب می کنند – و ما نباید آنها را ناامید کنیم.”


زنی سبدی از گل در کنار خیابان های سنگفرش شده و دیوارهای فرسوده در آنتیگوا، گواتمالا در دست دارد.

Unsplash / اسکات Umstattd

زنی سبدی از گل در کنار خیابان های سنگفرش شده و دیوارهای فرسوده در آنتیگوا، گواتمالا در دست دارد.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما