شکستن قفل واردات آیا باید منتظر افت شدید قیمت خودرو باشیم؟

بعدی- در حالی که پس از رنج های فراوان، قرار است واردات خودرو از ابتدای آذرماه از سر گرفته شود، تاثیر این معضل بر بازار خودرو بسیار چشمگیر است، در این راستا کارشناسان معتقدند به دلیل محدودیت هایی که دولت وجود دارد، آن را دشوار دانسته است. تقریبا نمی توان امیدوار بود که با آزادسازی واردات، بازار خودرو مسیر کاهش قیمت ها را آغاز کند.

به گزارش فردا؛ مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه طبق مصوبه دولت تنها حداقل شرایط برای عرضه خودرو در بازار از نظر کمی فراهم می‌شود، گفت: آینده وی گفت: با توجه به اینکه سقف واردات از نظر ارزشی وجود دارد، اکثر خودروهای اروپایی، ژاپنی و کره ای قابل واردات نیستند و تنها می توان مدل هایی مانند یاریس، کرولا، میراژ، مگان و … را وارد کرد.

دادفر خاطرنشان کرد: تنها در این بین رقابت در رده خودروهای چینی ایجاد شده و این خودروها می توانند با افت قیمت مواجه شوند، اما در مجموع افت قیمت محسوسی نخواهد داشت، زیرا هزینه های واردات خودرو از جمله عوارض گمرکی، گمرکی و … عوارض و مالیات علاوه بر ارزش افزوده، انواع عوارض در نظر گرفته شده برای واردات در این مدت که واردات ممنوع است کاهش نیافته است، بنابراین نمی توان انتظار کاهش قیمت داشت و بر این اساس، آزادسازی واردات از این طریق انجام نخواهد شد. منجر به سقوط قیمت ها می شود، اما تنها منجر به افزایش می شود.

شکستن قفل واردات آیا باید منتظر افت شدید قیمت خودرو باشیم؟روند بازار خودرو پس از آزادسازی واردات
امرالله امینی کارشناس بازار خودرو است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه واردات نمی تواند بازار خودرو را تنظیم کند، گفت: با توجه به حجم و ارزش واردات خودرو و همچنین محدودیت هایی که برای این امر تعیین شده است، به نظر نمی رسد با این کار بازار خودرو تجربه و تغییر کند. از سوی دیگر مشخص نیست در دور جدید عوارض و تعرفه واردات خودرو مشخص می شود بنابراین نمی توان انتظار داشت با انجام واردات، بازار خودرو با افت قیمت مواجه شود.

وی افزود: در حال حاضر اگر مبنا را بر اساس آنچه در آیین نامه جدید آمده است در نظر بگیریم، میانگین قیمت خودروهای وارداتی حدود 700 میلیون تومان است و این موضوع بر اساس اعلام مسئولان وزارت امنیت در نظر گرفته شده است. و خودروهای اقتصادی وارد می شود و این رقم برای قشر متوسط ​​جامعه که خودروهای اقتصادی می رانند بسیار سنگین است و در نتیجه فقط قشر ثروتمند می توانند از خودروهای وارداتی با این اعداد استفاده کنند.

امینی گفت: بنابراین در چنین شرایطی نمی توان امیدوار بود که واردات باعث کاهش قیمت خودرو شود، از طرفی در عمل با تعرفه ها و تعرفه هایی که در آینده توسط دولت تعیین می شود، امکان پذیر است. که میانگین قیمت واردات خودرو به یک میلیارد تومان می رسد.البته در چنین شرایطی تنها کمتر از 5 درصد مردم می توانند خودروی وارداتی خریداری کنند، از سوی دیگر باید توجه داشت که حداکثر 50 هزار خودرو می توانند انتظار می رود واردات شود. با توجه به سال، بسیار ناچیز است و نمی تواند خیلی موثر باشد.”

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه دولت غوغایی را برای واردات خودرو به راه انداخت، گفت: در این زمینه باید به دو نکته اشاره کرد، نخست اینکه خودروهای وارداتی نمی توانند بازار و صنعت خودرو را رقابتی کنند، زیرا انجام این کار بنابراین نیاز به یک سری الزامات است که باید تامین شود، در غیر این صورت انحصار خودروسازان بزرگ ادامه خواهد داشت و بنابراین واردات خودرو تغییر خاصی در بازار ایجاد نخواهد کرد.

وی ادامه داد: ثانیا همانطور که اشاره کردیم قیمت ها تغییر نخواهد کرد زیرا قیمت خودرو طی چند سال گذشته عمدتا به دلیل افزایش تورم و سیاست های غلط اقتصادی دولت افزایش یافته است و تنها با آزادسازی واردات می توان انتظار داشت که قیمت خودرو کاهش یابد. .

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه تنها برجام می تواند قیمت خودرو را کاهش دهد، ادامه داد: در صورت امضای مجدد توافق هسته ای بین ایران و غرب با توجه به اینکه شرکای خودروسازان داخلی از جمله پژو، رنو و برخی از آسیایی ها هستند. شرکت‌ها به بازار ایران بازخواهند گشت، این موضوع می‌تواند همکاری خارجی شرکت‌های راهداری خصوصی را تسهیل کند و این موضوع می‌تواند زمینه انتقال دانش و فناوری روز به صنعت خودرو را فراهم کند و امکان واردات قطعاتی را فراهم کند که می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت ها.. آنها را در بازار خودرو قرار دهید.

امینی گفت: از سوی دیگر باید توجه داشت که این مشکل تنها منجر به کاهش حداکثر 30 درصدی قیمت می‌شود، بنابراین با احیای برجام نمی‌توان شاهد افت عجیبی در بازار خودرو باشیم. بنابراین خریداران خودرو که منتظر کاهش شدید قیمت هستند نباید انتظار چنین مشکلی را داشته باشند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه صنعت خودرو از مشکلات عدیده ای رنج می برد، خاطرنشان کرد: انحصار اولین معضل جدی در صنعت خودرو است که سال ها به دلیل عدم رقابت پذیری حاکم بر صنعت خودرو، این مشکل باعث افت شد. کیفیت تولید در این صنعت باعث شده تا مردم به عنوان مشتریان خودرو بسیار ناراضی باشند، بنابراین برای رفع این وضعیت باید فضای صنعت خودرو و بازار رقابتی باشد و از سوی دیگر دخالت دولت در این صنعت منشأ آن است. از بسیاری از مشکلات و معضلات “وقتی دولت حذف نکند وضعیت صنعت خودرو بهتر نمی شود.”

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما