شیوع ویروس لانژیا در چین؛ چقدر باید نگران باشیم؟

بعدی- اگرچه دو سال از تهدید ناشی از شیوع کووید-19 و شیوع آبله میمون می گذرد، ویروس جدیدی در صحنه ویروس ظاهر می شود: لانژیا.

به گزارش فرارو، محققان در حال نظارت و بررسی شیوع ویروس لانژیا، نوع جدیدی از ویروس هنیپا، در چین هستند، کشوری که ده ها مورد در آن گزارش شده است.

این ویروس برای اولین بار در سال 2018 در استان های شمال شرقی شاندونگ و هنان شناسایی شد، اما تنها هفته گذشته چین پس از افزایش ناگهانی تعداد موارد، 35 مورد تایید شده را رسما اعلام کرد.

بر اساس مطالعه ای که هفته گذشته توسط موسسه میکروبیولوژی و اپیدمیولوژی پکن منتشر شد، موارد ویروس لانجیا پس از معاینه چندین بیمار مبتلا به تب و سابقه قرار گرفتن در معرض حیوانات در شرق چین توسط مقامات بهداشتی به عنوان بخشی از یک پروژه نظارت بهداشتی رخ داد. مشخص شده. پس از شناسایی ویروس Longia در هر کسی سواب گلو محققان آلوده به این ویروس، این ویروس را در 35 نفر، عمدتاً در میان کشاورزان استان‌های شاندونگ و هنان شناسایی کرده‌اند.

ویروس لونگیا چیست؟
ویروس Longia از خانواده ویروس کشنده Nipah و Hendra از خانواده ویروس Henipa است. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این خانواده از ویروس‌ها به قدری خطرناک هستند که میزان مرگ و میر ناشی از نیپا بین 40 تا 75 درصد تخمین زده می‌شود که بسیار بیشتر از میزان مرگ و میر گزارش‌شده برای کووید-19 است.

مشخص نیست که این ویروس چقدر برای انسان خطرناک است، زیرا همه بیمارانی که تاکنون به این ویروس آلوده شده‌اند در چین علائم خفیف شبیه آنفولانزا را تجربه کرده‌اند و هیچ مرگ مرتبطی گزارش نشده است. علائم گزارش شده اغلب خفیف به نظر می رسد، از جمله تب، خستگی، سرفه، از دست دادن اشتها، دردهای عضلانی، حالت تهوع و سردرد، اگرچه ما نمی دانیم که بیماران چه مدت ناخوش هستند. بروز کمتری از عوارض بالقوه جدی تر، از جمله ذات الریه و ناهنجاری در عملکرد کبد و کلیه وجود داشت. با این حال، شدت این ناهنجاری ها که نیاز به بستری شدن دارند و اینکه آیا آنها کشنده هستند یا خیر گزارش نشده است.

بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در چین در سال 2008، ویروس Henipa به طور طبیعی توسط خفاش های میوه خوار (روباه پرنده) و خفاش های کوچک گونه های مختلف منتقل می شود، اما در مطالعات دیگر، ویروس Henipa در خفاش ها، جوندگان و موش ها یافت شد. وجود پوزه بلند مشاهده شد.

علائم ویروس لونگیا چیست؟
شایع ترین علائم ویروس لانژیا تب (که همه بیماران آن را تجربه می کنند) به نظر می رسد، اما افراد آلوده به این ویروس همچنین خستگی (54 درصد بیماران)، از دست دادن اشتها (50 درصد)، دردهای عضلانی (46 درصد) و سرفه را تجربه می کنند. (گزارش شده) حدود 50 درصد تهوع (38 درصد) و سردرد و استفراغ (35 درصد) پس از عفونت با ویروس.

تعدادی از مبتلایان به این بیماری نیز اختلالات سلولی و علائم آسیب کبدی و کلیوی را تجربه کردند، اما هیچ یک از بیماران فوت نکردند.

ویروس لونگیا چگونه منتقل می شود؟
ویروس لونگیا یک عفونت مشترک بین انسان و حیوان است، به این معنی که ویروس از حیوانات به انسان منتقل می شود. با این حال، از آنجایی که هیچ یک از بیماران در چین با یکدیگر تماس نداشته اند، کارشناسان معتقدند انتقال ویروس از حیوان به انسان پراکنده است. محققان در چین در تلاشند تا دریابند کدام حیوانات در انتقال ویروس نقش داشته اند، اما آنها گمان می کنند که موش دماغ دراز ناقل این ویروس بوده است.

موش دراز کشیدهموش های پوزه مخزن طبیعی ویروس لانژیا هستند

دانشمندان مؤسسه میکروبیولوژی و اپیدمیولوژی پکن دریافتند که از میان 25 گونه حیوانات وحشی کوچک مورد بررسی، ژنوم ویروس عمدتاً در موش‌ها شناسایی شد و 27 درصد از 262 نمونه مورد بررسی از این حیوان ناقل ویروس بودند. این می تواند به این معنی باشد که حیوان جوان می تواند مخزن طبیعی ویروس لانژیا باشد. در حالی که مسلم است که ویروس از حیوانات به انسان منتقل شده است، اما محققان هنوز مطمئن نیستند که آیا این ویروس می تواند از انسان به انسان منتقل شود یا خیر.

به گفته دانشمندان چینی، ردیابی تماس 9 بیمار با 15 عضو نزدیک خانواده نشان دهنده عدم انتقال ویروس است. با این حال، همان محققان بر این باورند که نمونه مورد تجزیه و تحلیل برای تعیین امکان انتقال انسان به انسان بسیار کوچک است.

ویروس لونگیا چگونه درمان می شود؟
ممکن است تعجب کنیم که چگونه دانشمندان می توانند تعیین کنند که آیا یک ویروس خاص باعث بیماری می شود یا خیر.

ما به طور سنتی از “فرضیه کخ” برای تعیین اینکه آیا یک میکروارگانیسم خاص باعث بیماری می شود استفاده می کنیم:
در افراد مبتلا باید یافت شود نه در افراد سالم، باید بتواند از افراد مبتلا جدا شود.

در حال حاضر هیچ واکسن Henipavirus برای انسان وجود ندارد، اگرچه واکسن Hendravirus برای درمان اسب های آلوده وجود دارد.

بعد به چه چیزی نیاز داریم؟
اطلاعات زیادی در مورد این ویروس جدید وجود ندارد و مواردی که تاکنون گزارش شده است احتمالاً نوک کوه یخ است.

در مرحله فعلی، هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه ویروس از فردی به فرد دیگر سرایت کند وجود ندارد. کار و تحقیقات بیشتری برای تعیین شدت عفونت، نحوه انتشار و میزان شیوع آن در چین و منطقه مورد نیاز است.

منبع: یورونیوز و گفتگو

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما