صندوق ثروت دولتی عربستان برای اولین بار قبل از فروش اوراق قرضه، وضعیت مالی را فاش می کند

دبی – عربستان سعودی اولین نگاهی به عملکرد صندوق دارایی 600 میلیارد دلاری خود ارائه کرد که بازدهی را مطابق با بازار گسترده‌تر نشان داد و نشان داد که قبل از جنگ در اوکراین دو میلیارد دلار در دارایی‌های روسیه سرمایه‌گذاری کرده است.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی ممکن است برای اولین بار بانک‌ها را برای افزایش میلیاردها دلار از فروش اوراق قرضه استخدام کرده باشد، طبق دفترچه‌ای که این هفته با سرمایه‌گذاران بالقوه به اشتراک گذاشت. صندوق سرمایه گذاری عمومی گفت که این پول در انرژی های تجدیدپذیر و سایر پروژه های سبز سرمایه گذاری خواهد شد تا برای اولین بار روشنگری بر روی منابع مالی مخفی صندوق بتابد.

گروه شهرو

طبق دفترچه اولیه، Inc و JPMorgan Chase & Co از جمله بانک های شرکت کننده هستند. اندازه فروش بدهی مشخص نیست، اما انتظار می‌رود بر اساس سرمایه‌گذاری‌های سبز پیش‌بینی‌شده، میلیاردها دلار باشد.

صندوق سرمایه گذاری عمومی در دفترچه خود اعلام کرد که کل بازده سهامداران در پنج سال از سپتامبر 2017، زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی کنترل این صندوق را برای پیشبرد برنامه تحول ملی خود در دست گرفت، به طور متوسط ​​سالانه 12 درصد بوده است. بازده کل S&P 500 در مدت مشابه حدود 60 درصد بود، در حالی که شاخص بازار سهام عربستان، جایی که صندوق سرمایه گذاری عمومی مالکیت بخش عمده ای از پرتفوی آن را در اختیار دارد، 52 درصد افزایش یافت..

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، صندوق سرمایه گذاری عمومی را از یک شرکت هلدینگ غیرفعال دارایی های دولتی به یک سرمایه گذار پویاتر تغییر داده است.


تصویر:

زوما پرس

در آن پنج سال، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی به یکی از سرمایه‌گذاران دولتی پیشرو در جهان تبدیل شد و 45 میلیارد دلار به صندوق ویژن گروه سافت‌بانک سرازیر کرد و سهام Uber Technologies را خریداری کرد. یک شرکت

و Lucid Group تولید کننده خودروهای برقی. صندوق ویژن بزرگترین سرمایه گذاری در خودروهای عربستانی است و طبق اعلامیه اولیه در پایان سال گذشته به میانگین سالانه 8 درصد بازدهی دست یافت که کمتر از عملکرد سایر سرمایه گذاری های فناوری است. بروشور اعلام کرد که Lucid شرط اصلی صندوق است که تا پایان سال گذشته سالانه 128 درصد افزایش یافته است.

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی قبلاً گفته بود که این صندوق که در سال 1971 تأسیس شد، در سال‌های قبل از اینکه شاهزاده محمد آن را از یک شرکت هلدینگ غیرفعال دارایی‌های دولتی به سرمایه‌گذار پویاتر تبدیل کند، سالانه بازدهی 3 درصدی داشته است. این صندوق از بانک مرکزی عربستان که مالک بخش بزرگی از ثروت نفتی این کشور است، پول نقد دریافت کرد و دولت نیز دارایی‌های دولتی را انتقال داده است.

بزرگترین دارایی های آن در عربستان سعودی و خلیج فارس باقی مانده است که 69 درصد از دارایی ها در آنجا سرمایه گذاری می شود. این صندوق در حال حاضر بزرگترین بازیگر در اقتصاد عربستان است و بر اساس آمارهای خود، از زمان واگذاری ماموریت جدید، بیش از 500000 شغل و ده ها شرکت جدید ایجاد کرده است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی روز سه‌شنبه شاهزاده محمد را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد و وجهه حاکم 37 ساله این پادشاهی را در حالی که تلاش می‌کند به سال‌ها انزوای بین‌المللی به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار جمال خاشقجی پایان دهد، تقویت کرد.

در این دفترچه، صندوق سرمایه گذاری عمومی، که توسط شاهزاده محمد اداره می شود، اعلام کرد که در سال های منتهی به 2017 با صندوق سرمایه گذاری مستقل روسیه قراردادهایی برای سرمایه گذاری تا 10 میلیارد دلار در سرمایه گذاری های مشترک، و استفاده از 2 میلیارد دلار در زیرساخت ها، تولید امضا کرده است. ، تدارکات و خرده فروشی. بخش ها، مانند ژوئن امسال.

صندوق عربستان سعودی اعلام کرد که درآمد حاصل از فروش اوراق قرضه سبز برای سرمایه گذاری در برنامه روسیه استفاده نمی شود، “با توجه به درگیری های روسیه و اوکراین و اعمال تحریم های بین المللی بر” صندوق روسیه.

صندوق‌های دارایی دولتی در خلیج فارس از زمان حمله به اوکراین، بدترین ضرر را از کاهش قیمت دارایی‌ها در روسیه متحمل شده‌اند. مانند صندوق سرمایه گذاری عمومی، شرکت سرمایه گذاری Mubadala ابوظبی و سازمان سرمایه گذاری قطر دو صندوق از فعال ترین صندوق ها در روسیه بوده اند و اکنون از جمله صندوق هایی هستند که بیشتر در معرض انزوای مالی روسیه قرار دارند.

قرار است اوراق قرضه سبز پروژه های سازگار با محیط زیست را تامین مالی کند و صندوق سرمایه گذاری عمومی گفت که قصد دارد تا سال 2026 بیش از 10 میلیارد دلار در معاملات واجد شرایط سرمایه گذاری کند.

این دفترچه به سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری عمومی در پروژه های محلی، مانند NEOM، یک پروژه توسعه عظیم آینده نگرانه اشاره کرد که امیدوار است تا سال 2045 بیش از نه میلیون نفر را در خود جای دهد. چشمگیرترین توسعه در NEOM، طرحی برای ساختن یک پروژه به ارتفاع 75 مایل است. آسمان خراش، پیشتر در ماه جولای توسط وال استریت ژورنال گزارش شد.

در این دفترچه هیچ اشاره ای به حمایت صندوق عربستان از LIV Golf، یک ابتکار گلف نوپا که تسلط PGA Tour در ایالات متحده و تقسیم فوق ستاره های این ورزش را به چالش می کشد، ذکر نشده است. LIV گفت که توسط این صندوق حمایت می شود و میلیاردها دلار برای سازماندهی مسابقات و جلب بازیکنان برای پیوستن هزینه کرده است.

سخنگوی صندوق سرمایه گذاری عمومی گفت که این دفترچه تنها پنج سرمایه گذاری برتر بین المللی است. وی گفت: در حالی که برخی از سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی نیز خلاصه شده است، اطلاعات در پایان سال گذشته که سرمایه‌گذاری LIV قابل توجه نبود، افشا شد.

در این دفترچه آمده است که در پایان خرداد ماه سال جاری مجموع دارایی های صندوق سرمایه گذاری عمومی بالغ بر 606 میلیارد و 21 میلیارد دلار کل بدهی با 45 میلیارد دلار وجوه نقد و معادل و 85 میلیارد دلار دارایی خزانه بوده است. این صندوق در پایان سال گذشته نیز حدود 140 میلیارد دلار دارایی مالی و پیش پرداخت داشت.

نوشتن به روری جونز در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق حفظ شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما