طرد اجتماعی شکل رایج‌تری از قلدری نسبت به پرخاشگری فیزیکی است

میسوری: در فرهنگ عامه، قلدری اغلب به صورت پرخاشگری فیزیکی – مانند هل دادن و لگد زدن – یا پرخاشگری کلامی – مانند بیان اظهارات تهدید آمیز و اظهارنظرهای تحقیرآمیز ظاهر می شود. با این حال، یک مطالعه اخیر از دانشگاه میسوری نشان می‌دهد که چگونه «پرخاشگری رابطه‌ای»، رایج‌ترین نوع قلدری که شامل طرد اجتماعی دوستان از فعالیت‌های گروهی و پخش داستان‌های دروغین است، تأثیر اجتماعی و عاطفی منفی بر قربانیان دارد.

طبق تحقیقات قبلی، نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت کودک وقتی توسط همسالان خود در مدرسه از فعالیت‌های اجتماعی طرد می‌شود، به همان اندازه منفی خواهد بود که گویی هر روز به او لگد، مشت یا سیلی زده می‌شود. به گفته چاد رز، دانشیار دانشکده آموزش و توسعه انسانی MU و رئیس آزمایشگاه پیشگیری از قلدری Mizzou Ed، بنابراین، طرد اجتماعی که جوانان اغلب تجربه می کنند در این مطالعه برجسته شده است.

رز نتایج نظرسنجی را بررسی کرد که بخشی از یک بررسی جامع تر از جو مدرسه بود که در 26 مدرسه راهنمایی و دبیرستان در پنج منطقه مدرسه در جنوب شرقی ایالات متحده انجام شد. از بیش از 14000 نوجوان خواسته شد تا عباراتی را که منعکس کننده نگرش های طرفدار قلدری، محبوبیت درک شده و پرخاشگری رابطه ای بود به عنوان موافق یا مخالف ارزیابی کنند.

برخی از نمونه‌هایی از پاسخ‌ها به این نظرسنجی عبارت بودند از: “کمی آزار و اذیت هرگز به کسی آسیب نمی‌زند” تا زمانی که شامل من نمی‌شود، برایم مهم نیست که بچه‌ها در مورد من چه فکری می‌کنند. من معمولاً در تصمیم‌گیری برای گروه دوستانم رهبری می‌کنم و وقتی عصبانی می‌شوم، اجازه نمی‌دهم کسی با ما معاشرت کند.»

آنچه ما دریافتیم این است که کودکانی که خود را از نظر اجتماعی مسلط یا محبوب می دانند، نگرش های طرفدار قلدری دارند، اما خود را درگیر پرخاشگری در روابط نمی دانند.

“گروه دیگری وجود داشت که خود را از نظر اجتماعی مسلط یا سلبریتی نمی‌دانستند، اما از نگرش‌های طرفدار قلدری حمایت می‌کردند و در روابط پرخاشگری می‌کردند. بنابراین، گروه اول فکر می‌کردند قلدری مشکلی ندارد، اما حتی اگر داشتند، خود را درگیر آن نمی‌دانستند. در واقع گروه دومی که به پرخاشگری رابطه‌ای اعتراف کردند، ممکن است دیگران را به عنوان تلاشی برای رقابت به منظور تسلط بیشتر اجتماعی و بالا رفتن از سلسله مراتب اجتماعی کنار بگذارند.

رز خاطرنشان کرد که گروه سوم از پاسخ دهندگان که به عنوان افراد غیر متجاوز یا تماشاگر شناخته می شوند، سطوح پایین پرخاشگری رابطه ای و همچنین سطوح پایین نگرش های طرفدار قلدری را نشان دادند.

به گفته رز، نکته جالب در مورد تماشاگران این است که آنها اغلب با ایفای نقش به عنوان تقویت کننده اجتماعی و حضور در هنگام وقوع آن، قلدری را تشویق می کنند. ما دانش‌آموزان را تشویق می‌کنیم که از شعار معروف «چیزی ببین، چیزی بگو» استفاده کنند، اما در واقعیت، حتی بزرگسالان هم برای حل و فصل اختلافات مشکل دارند. مسئله ترسناک این است که به نظر نمی‌رسد بزرگسالان اغلب مورد توجه قرار گیرند، وقتی متوجه می‌شویم بچه‌ها توسط همکلاسی‌هایشان طرد می‌شوند، به همان اندازه ویرانگر است.

به گفته رز، با ارزیابی منحصر به فرد بودن هر دانش آموز، معلمان، والدین و اعضای جامعه می توانند به همه جوانان در معرض خطر کمک کنند. وقتی بچه‌ها کوچک هستند، استانداردسازی اغلب مورد ستایش قرار می‌گیرد، اما همانطور که آنها رشد می‌کنند و بالغ می‌شوند، اصالت چیزی است که به ما کمک می‌کند تا طبق رز بایستیم.

برخی از پیام‌هایی که ما در بزرگسالی در مدارس، خانه‌ها و محله‌های خود ارسال می‌کنیم، باید به صورت جداگانه بافته شوند.» به گفته رز، گنجاندن مهارت‌های ارتباط اجتماعی در برنامه درسی روزانه، یکی دیگر از پیشنهادات مفیدی است که مربیان ممکن است فوراً از آن استفاده کنند.

معلمان می‌توانند ارزیابی کنند که چگونه از کودکان دعوت می‌شود تا ایده‌های دیگران را از طریق تعاملات سرگرم‌کننده و حمایت‌کننده ارائه کنند، و همچنین اهداف آکادمیک برای پروژه‌های گروهی ایجاد کنند.”

معلمان باید دانش‌آموزان را به‌خصوص زمانی که رفتار دقیق و مؤدبانه‌ای از خود نشان می‌دهند، تحسین کنند، زیرا این آموزه‌ها به اندازه آموزه‌های ریاضی، علوم و تاریخ مهم هستند.

رز 17 سال است که در مورد قلدری مطالعه می کند. او ابتدا در هنگام کار با دانش‌آموزان در معرض خطر آموزش ویژه دبیرستان که در اولین شغلش پس از فارغ‌التحصیلی از کالج رفتار خشونت آمیز یا پرخاشگرانه داشتند، به این موضوع علاقه مند شد.

رز گفت: «تصمیم گرفتم که نمی‌خواهم فقط با باهوش‌ترین و خوش‌رفتارترین دانش‌آموزان سر و کار داشته باشم، می‌خواهم به هر کودکی که از درب خانه می‌آید کمک کنم، به‌ویژه آنهایی که به‌طور سنتی به حاشیه رانده شده‌اند.

او گفت: «من بچه‌هایی داشتم که از موسسات زندان نوجوانان به مدرسه می‌رفتند. به جای اینکه دانش آموزان را به سادگی بازداشت یا از مدرسه اخراج کنم، بر کمک به آنها برای توسعه مهارت ها و توسعه درمان هایی متمرکز شدم که بر ارتباطات اجتماعی، احترام و همدلی متمرکز است.»

به گفته رز، اگر به آنها آموزش داده نشود که چگونه نظرات، خواسته ها و نیازهای خود را با موفقیت بیان کنند، ممکن است احتمال بیشتری برای رفتار پرخاشگرانه داشته باشند. او همچنین بر لزوم برخورد محترمانه با همه تاکید کرد، حتی اگر همه آنها دوستان صمیمی نباشند، زیرا به گفته رز، قلدری یک مشکل اجتماعی است و چیزی نیست که با زنگ مدرسه شروع یا به پایان برسد.

“من فکر می کنم از آنجایی که مدارس بازتابی از جوامع ما هستند، ما به عنوان بزرگسالان باید از آنچه به فرزندان خود در رابطه با نحوه تعامل اجتماعی خود یاد می دهیم بیشتر آگاه باشیم.”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم