طرز تهیه ژله نبات مخصوص تزیین سفره یلدا

[ad_1]

فراد ژله یکی از ساده ترین دسرهایی است که می توانید در خانه درست کنید و تقریبا همه طرز تهیه آن را می دانند. پودر ژله در خواربارفروشی ها در رنگ ها و طعم های مختلف موجود است که می توانید با اضافه کردن دو لیوان آب، این دسر را راحت و غنی کنید. ژله برای استخوان ها عالی است زیرا حاوی مواد ژلاتینی است. بنابراین مصرف آن برای افراد مسن و همچنین کودکان بسیار توصیه می شود.

به گزارش فرارو، می توانید با مخلوط کردن پودر ژله و بستنی یا انواع میوه ها و خامه ها شکل و طعم جدیدی به این دسر بدهید. ژله نباتی نوعی ژله تزیینی است که با ترکیب پودر ژله، آب جوش و چند دانه انار به راحتی می توانید آن را درست کنید. این ژله مانند آبنبات چوبی جلوه ای بسیار زیبا می دهد و گزینه ای مناسب و کم هزینه برای تزیین سفره شب یلدا می باشد. در ادامه این مطلب کاربران عزیز دو روش متفاوت و بسیار ساده برای تهیه ژله نبات با نکات و ترفندهای مهم مربوط به تهیه این نوع ژله را به شما معرفی می کنیم.

مواد لازم برای تهیه ژله نبات

پودر ژله قرمز: 1 بسته
آب جوش: یک لیوان
بستنی وانیلی: 100 گرم
دانه انار: 1 لیوان
سیخ چوبی یا چوب بستنی: به میزان لازم

نکات مهم برای تهیه ژله نبات

برای تهیه این ژله می توانید از یک ظرف صاف مانند نعلبکی، پیش غذا یا فنجان ماست استفاده کنید. می توانید ژله را در سینی بریزید و بعد از بسته شدن با کاتر گرد یا قالب انار و هندوانه قالب بزنید. این یک روش بسیار آسان برای تهیه ژله آب نبات است. روش دوم که کمی پیچیده تر است، درست کردن ژله رول است که در این مقاله هر دو روش را به شما آموزش می دهیم.

روش اول طرز تهیه ژله نبات است

ژله آب نبات

ابتدا پودر ژله قرمز (انار یا آلبالو) را در یک ظرف شیشه ای بریزید و یک لیوان آب جوش بریزید. کاسه را روی کتری یا بخار سماور در حال جوش قرار دهید تا دانه های ژله حل شده و ژله شفاف شود، به روش بن ماری. سپس کف ظرف را با پنبه آغشته به روغن کمی چرب کنید و ژله را اضافه کنید. اگر می خواهید ژله را در یک نعلبکی یا پیش بند کوچک بریزید به 5 تا 6 نعلبکی یا مواد نگهدارنده نیاز دارید و اگر می خواهید ژله را در سینی بریزید و در حالت بسته قالب بزنید، کف سینی را با نم دار بپوشانید. پنبه کمی روغن چرب کنید و تمام ژله را داخل سینی بریزید.

سپس دانه‌های انار را در شیشه‌ها یا سینی‌های مختلف بپاشید و ژله‌ها را حدود ۲ ساعت در یخچال نگه دارید تا ببندند. بعد از این مدت قابلمه ها را از یخچال خارج کنید و ده دقیقه صبر کنید تا ژله داغ شود. در این مرحله اگر ژله را در بشقاب و نعلبکی ریخته اید با چاقوی تیز دور ظرف را جدا کرده و در سینی ظرف برگردانید و کمی فشار دهید تا ژله از ظرف جدا شود. سپس از ته و وسط در سیخ چوبی یا ژله چوب بستنی فرو کنید.

وقتی همه ژله ها را گرد کردید، می توانید این ژله شیرینی زیبا را در ظرف یا لیوان بریزید و روبان را دور سیخ ها بپیچید. اگر ژله را داخل سینی ریخته اید پس از بستن سینی آن را از یخچال خارج کنید و با کاتر یا قالب مخصوص قالب بزنید. سپس به آرامی با چاقو ژله های قالب زده را از سینی جدا کرده و همانطور که در بالا گفته شد در انتهای آنها یک چوب اسکی یا بستنی قرار دهید و در ظرف یا ظرف سرو بچینید. توجه داشته باشید که قطر این ژله نباید بیشتر از دو سانتی متر باشد.

روش دوم

ژله را حلقه حلقه کنید

یا می توانید یک رول ژله درست کنید و سپس یک سیخ در انتهای ژله قرار دهید تا شبیه آب نبات های رنگی شود. برای تهیه ژله رولی می توانید از ژله هر رنگی استفاده کنید. ابتدا پودر ژله را در یک ظرف شیشه ای بریزید و یک لیوان آب جوش بریزید. کاسه را روی کتری بخار پز یا سماور قرار دهید تا ژله کاملا حل شده و دانه بندی شود. سپس کاسه ژله را از روی بخار آب بردارید و کنار بگذارید تا کمی خنک شود. در همین حین بستنی را از فریزر خارج کنید تا خنک شود و یخ نزند. (بستنی باید کمتر از نصف آب جوش باشد.)

وقتی ژله از روی گاز پایین آمد بستنی را اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا فقط بستنی حل شود. اما ژله نباید با بستنی مخلوط شود و بستنی باید روی سطح ظرف بماند. کف سینی 20 در 30 را سلفون بپوشانید و ژله را به آرامی روی سلفون بریزید. بلافاصله سینی را در یخچال بگذارید و اجازه دهید 25 دقیقه بماند. توجه داشته باشید که ژله نباید خیلی سفت باشد تا ژله رولی درست کنید. اگر انگشت خود را به سطح ژله بزنید و مقداری بستنی روی آن بچسبانید. یعنی ژله آماده غلتاندن است. سینی را از یخچال خارج کنید و نوک چاقوی تیز را در آب بجوشانید. سپس یک برش طولی در سینی ایجاد کنید.

ژله را حلقه حلقه کنید

توجه داشته باشید که فاصله بین برش ها نباید زیاد باشد و هر چه باریکتر باشد ژله آب نبات ریزتر می شود. پس از برش، سر هر برش را با نوک چاقو بلند کنید. سپس چاقو را کنار بگذارید و به آرامی برشی را که ایجاد کردید با هر دو انگشت بچرخانید. وقتی رول را به ته سینی بردید، آن را با دست کمی بردارید و در بشقاب دیگری قرار دهید. همه برش ها را به همین ترتیب حلقه کنید و سپس ژله رول آماده شده را به مدت یک ساعت در یخچال نگه دارید تا خوب غلیظ شود. سپس کف هر کدام را به سیخ بکشید و در ظرف سرو ژله نباتی که آماده کرده اید قرار دهید.

[ad_2]

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما