عدم پرداخت کمک هزینه مسکن به مدت 6 ماه؛ کارگران 4 میلیون تومان از کارفرما بدهکارند

آینده حق مسکن کارگران که در جلسه رسمی ۲۸ اسفند شورای عالی کار ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده بود، مورد تایید دولت قرار نگرفت. این در حالی است که مسئولان وزارت کار قول دادند از مهرماه حق مسکن کارگران را پرداخت کنند، اقدامی که هنوز اجرایی نشده است.

به گزارش فردا؛ در حال حاضر موضوع مهم کارگران پرداخت مابه التفاوت حق مسکن شش ماهه اول سال است. در صورت تصویب احتمالی حق مسکن برای 650 هزار تومان در این ماه، همچنان چالش بزرگی در پیش است. فعالان کارگری معتقدند هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد. همه چیز به آداب و رسوم کارگاه ها برمی گردد. در کارگاه های بزرگ که به طور معمول مصوبات دستمزد رعایت می شود، احتمال پرداخت این تفاوت بیشتر است.

اما در کارگاه های کوچک، اتحادیه ها، مغازه ها و حتی بسیاری از کارگاه های متوسط ​​در سراسر کشور، هیچ تضمینی برای پرداخت مابه التفاوت حق مسکن وجود ندارد. در این کارگاه ها اساسا تضمینی برای پرداخت تمامی مزایای مزدی وجود ندارد و معمولاً این مزایا نادیده گرفته می شود.

این در حالی است که قرار بود تا قبل از پانزدهم ماه جاری ابلاغیه اجرایی برای پرداخت حق مسکن 650 هزار تومانی کارگران جهیزیه صادر شود. البته مقدمات پرداخت و مراحل اداری کار به خصوص در شرکت های بزرگ که لیست حسابداری باید از قبل تهیه شود چندین روز طول می کشد و کار به تعویق می افتد و خبری از حق مسکن بازیکنان نخواهد بود. . کارگران

بالاخره کارگران حق مسکن دارند

عدم پرداخت کمک هزینه مسکن به مدت 6 ماه؛  ۴ میلیون تومان بدهی کارگران از کارفرمایان / در دست بررسیحمید حاج اسماعیلی، عضو سابق کارگری شورای عالی کار گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دولت باید هرچه سریعتر با حق مسکن کارگران موافقت و اعلام کند، گفت: دولت نیز با توجیه عدم اجرای مصوبه افزایش مستمری تامین اجتماعی، حق مسکن کارگران را تعلیق کرد. بازنشستگان.” در نهایت در خصوص مستمری بگیران، دولت مجبور شد به مصوبه شورای عالی کار عمل کند. در خصوص حق مسکن نیز کارگران باید پیگیری کنند تا این موضوع محقق شود.»

وی افزود: دولت با بی توجهی به مصوبات شورای عالی کار در واقع حقوق کارگران را نادیده گرفته است. همانطور که دولت نمی تواند در مورد افزایش مستمری بازنشستگان نظر خود را بیان کند، در مورد کارگران نیز باید قانون را اعمال کند. پس از فشارهایی که بازنشستگان و مجلس بر دولت وارد شد، دولت زیر بار گرفت. در این مورد تلاش و مطالبات بازنشستگان بسیار مهم بود.»

حاجی اسماعیلی گفت: در خصوص حق مسکن، نمایندگان کارگری در شورای عالی کار و همچنین تشکل های کارگری باید با جدیت با دولت در این زمینه برخورد و برای اجرای قانون تحت فشار باشند در غیر این صورت در صورت ادامه روال فعلی، مشخص نیست دولت چه زمانی حق کارگران را اعلام می کند از سوی دیگر موضوع مهم معوقات کارگران است که مبلغ 4 میلیون تومان کمک هزینه مسکن کارگران در 6 ماهه اول سال است. مشخص نیست که آیا برخی از کارفرمایان آن را پرداخت خواهند کرد.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه دولت باید به مصوبات شورای عالی کار احترام بگذارد، افزود: مذاکرات این شورا به صورت سه جانبه با حضور نمایندگان کارفرمایان و کارگران و بر اساس مذاکره و مذاکره انجام می شود. حداقل دستمزد سالیانه کارگران مشخص می شود و سایر سطوح حقوق مشخص می شود.» دولت خود مصوبات شورای عالی کار را امضا می کند اما اجرای آن را نادیده می گیرد که در نهایت به کارگران آسیب می زند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال و با توجه به تورم 50 درصدی، دستمزد کارگران کمتر از گذشته شده است، ادامه داد: اگر امروز دولت حق مسکن کارگران را اعلام کند به دلیل تورم نابخشوده، مقدار منشا مشکلات زندگی خواهد بود. کارگران شفا نخواهند یافت و همچنان از مشکلات معیشتی رنج خواهند برد.»

حاجی اسماعیلی با اشاره به اینکه دولت باید علاوه بر کمک نقدی و غیرنقدی و معیشتی به کارگران کمک کند، گفت: متأسفانه برنامه‌هایی که تاکنون در این زمینه از سوی دولت انجام شده تنها روی کاغذ بوده و هیچ اقدامی صورت نگرفته است. آخرین آن طرح محصول الکترونیکی بود که مدت هاست مطرح شده بود اما شاهد بودیم که قدمی برای اجرای آن برداشته نشده است بنابراین تا زمانی که چنین رویکردی وجود دارد نمی توان امیدوار بود. شرایط زندگی کارگران بهتر خواهد شد.»

این کارشناس روابط کار با اشاره به اینکه نمایندگان کارگری در شورای عالی کار باید توسط تشکل های واقعی کارگری انتخاب شوند، خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور ما کارگران اتحادیه و سندیکای قوی و مستقلی ندارند که بتوانند با دولت مذاکره کنند. به خاطر کارگران.” حقوق. ساختن زنان در شرکت های بزرگی مانند ایران خودرو و سایپا و همچنین شرکت های بزرگ نفتی، عموماً هیچ تشکل کارگری وجود ندارد. طبیعتاً در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت که کارگران بتوانند برای احقاق حقوق خود اقدام کنند.»

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما