عذرخواهی رئیس جمهور اوگاندا از کنیا به دلیل توئیت های نادرست پسرش در مورد تهاجم | CNNCNN

یووری موسوینی، رئیس‌جمهور کنیایی به خاطر توییت‌های پسرش موهوزی کینیروگابا که مکرراً به همسایه آفریقای شرقی اوگاندا تهدید کرده بود، از کنیایی‌ها عذرخواهی کرده است.

در یک سری توییت در روزهای دوشنبه و سه شنبه، کینیروگابا پیام های تحریک آمیزی را منتشر کرد، از جمله پیشنهادی برای اتحاد کنیا و اوگاندا.

کاینروگابا گفت: «تسخیر نایروبی برای ما، ارتش من و من دو هفته طول نخواهد کشید. نوشتبا اشاره به پایتخت کنیا.

“اتحاد یک واجب است! انسان شریف دیگر نمی تواند این مرزهای استعماری مصنوعی را اجازه دهد. اگر نسل ما مرد دارد، این مرزها باید سقوط کند!”

رئیس جمهور موسوینی از اظهارات پسرش عذرخواهی کرد و گفت که دخالت مقامات دولتی در امور دیگر کشورها اشتباه است.

موسوینی در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه در وب‌سایت رسمی خود منتشر کرد، نوشت: از برادران و خواهران کنیایی‌مان می‌خواهم که ما را به خاطر توییت‌هایی که ژنرال موهوزی، فرمانده سابق نیروی زمینی اینجا در مورد مسائل انتخاباتی در آن کشور بزرگ ارسال کرده است، ببخشند.

اظهارات او واکنش‌های خشمگین کنیایی‌ها را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت و Kinyerugaba را که به طور گسترده به عنوان فرمانده واقعی ارتش و جانشین منتخب او شناخته می‌شود، از سمت خود به عنوان فرمانده نیروی زمینی اوگاندا حذف کرد. مشخص نیست که آیا این تغییر پس از توییت های جنجالی او ایجاد شده است یا خیر.

بعد بود از رتبه تیمی ارتقا یافت بیانیه وزارت دفاع اوگاندا اعلام کرد که او به درجه ژنرال کامل رسیده است و مشاور ارشد ریاست جمهوری برای عملیات ویژه باقی خواهد ماند.

اگرچه او عذرخواهی کرد، اما موسوینی ارتقای کاینروگابا را توجیه کرد و گفت که پسرش فقط در نظرات خود اشتباه کرد و در خدمت او نبود.

رهبر اوگاندا گفت: “پس چرا پس از این اظهارنظرها او به ژنرال کامل ارتقا می یابد؟ این به این دلیل است که این اشتباه یکی از جنبه هایی است که او به عنوان یک ژنرال منفی عمل کرده است.”

او در حالی که کاینروگابا را یک «قهرمان مشتاق پان آفریقایی» توصیف کرد، افزود: «با این حال، کمک‌های مثبت بسیار دیگری نیز وجود دارد که ژنرال انجام داده و هنوز هم می‌تواند انجام دهد».

Kinyerugaba در رسانه‌های اجتماعی صریح است و اغلب با چهره‌های مخالف مخالفت می‌کند و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد، علی‌رغم نقش نظامی‌اش که مانع از انجام این کار می‌شود.

عکسی از یووری موسوینی رئیس جمهور اوگاندا در سال 2018.

کاینروگابا همچنین از بیش از 600000 دنبال کننده خود در توییتر پرسید که چند گاو باید به عنوان بهای عروس به جورجیا ملونی، یک سیاستمدار راستگرا که انتظار می رود در این ماه به عنوان نخست وزیر ایتالیا انتخاب شود، داده شود.

او می گوید: “من می خواستم بلافاصله 100 گاو Nkore به او بدهم! به خاطر شجاعت و حق بودنش!!” نوشت.

کاینروگابا بعداً گفت که این اظهارات به شوخی بیان شده است. در حالی که یکی از دستیاران فرانچسکو لولوبریجیدا به خبرنگاران گفت که پیشنهاد کینروگابا موضوع جدی نیست.

تحلیلگران و رهبران اپوزیسیون اوگاندا مدت هاست که موسوینی 78 ساله را متهم کرده اند که پسرش را برای گرفتن قدرت از او آماده کرده است، اما موسوینی که 36 سال در قدرت بوده است، بارها این کار را رد کرده است.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما