عقب نشینی دولت آیا 4200 تومان برمی گردد؟

بعدی- وزیر اقتصاد با تشریح اینکه یک فوریت لایحه جدید برای بازگرداندن نرخ ارز محاسبه شده برای گمرک به 4200 تومان به مجلس نمایندگان ارائه شد، گفت: با توجه به تاثیر این موضوع بر قیمت تمام شده تولید، امیدواریم مجلس. شما با فوریت این قانون موافقت خواهید کرد.

به گزارش فرارو، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت قبض یک فوریتی بازگرداندن نرخ ارز محاسبه شده برای گمرک از نرخ ETS به 4200 تومان، گفت: لایحه قبلی که شامل موارد دیگر، به مجلس نمایندگان ارائه شد، اما دو تعقیب قضایی مورد تایید نمایندگان قرار نگرفت.

وی افزود: پس از رد یک فوریت لایحه قبلی توسط شورای اسلامی در خصوص اصلاح نرخ ارز برای حساب گمرکی و برخی موارد دیگر از بودجه 1401، با توجه به اهمیت ویژه این موضوع برای دولت مستقل و منفرد. لایحه یک فوریتی دوجانبه با محوریت بازگرداندن نرخ محاسبات گمرکی از نرخ ETS به 4200 تومان در شورای دولت تصویب شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: اهمیت این موضوع این است که نرخ محاسبه ارز در گمرک تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده تولید دارد و برای اینکه در سال 1401 قیمت ها بیشتر نشود، دولت تصمیم گرفت نرخ محاسبه را برگرداند. گمرک به نرخ سال گذشته گرفته شده.

برگشت 4200 تومان;  آیا باید منتظر قیمت ارزان در بازار باشیم؟مجلس با بازگشت 4200 تومان موافقت کرد
اقبال شکری نماینده تهران در مجلس نمایندگان است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دومین فوریت دولت برای بازگرداندن نرخ ارز محاسبه شده برای گمرک به 4200 تومان است، گفت: این قانون به زودی در مجلس ابلاغ می شود، هرچند در گذشته این موضوع از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود، اما با توجه به این موضوع از دیگر مواردی بود که اجرای آن به تصویب مجلس نرسید، اما اکنون که دولت مستقلاً تغییر نرخ ارز محاسبه شده در گمرک به 4200 تومان را به مجلس ارائه کرده است، فکر می کنم نمایندگان با این موضوع موافقت کردند. انجام خواهد داد

وی با تاکید بر اینکه سکه 4200 تومانی پایه همه کالاها نخواهد بود، گفت: با توجه به حذف ارز 4200 تومانی از چرخه اقتصاد کشور، این انتشار تورم زیادی را به جامعه تحمیل کرده است. برای یک سری کالاهای اساسی و نیازهای اساسی مردم و همچنین مواد اولیه تولیدی که از طریق واردات به داخل کشور تامین می شود، ارز 4200 تومانی را مبنای واردات قرار دهید تا هزینه واردات کالا به کشور افزایش یابد. سقوط.

شکری افزود: دولت با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور، لایحه ارز 4200 تومانی را تقدیم مجلس نمایندگان کرده است و با توجه به فوریت مضاعف آن، به محض ابلاغ این قانون در مجلس، بررسی آن آغاز می شود. بلافاصله چون این موضوع معیشت مردم است، در صورت تصویب می تواند قیمت برخی از اقلام اساسی وارداتی مردم را کاهش دهد.

این عضو کمیسیون سازندگی مجلس یازدهم افزود: از سوی دیگر با توجه به وارداتی بودن مواد اولیه برخی کارخانه ها و شرکت های تولیدی، تغییر نرخ ارز از 4200 تومان به حدود 2 میلیون و 425 هزار تومان برای واردات افزایش یافته است. قیمت تمام شده تولید در کشور و مشخص است که این موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی نیز می شد، اما اگر سکه 4200 تومانی مبنای محاسبه نرخ واردات در گمرک قرار می گرفت، این امر قطعی می شد. برای اینکه در کاهش قیمت تمام شده تولید کالا در کشور موثر باشد، تصویب و اجرای آن با هم در دستور کار مجلس و دولت قرار دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از کارشناسان و کارشناسان اقتصادی به اتفاق آرا بر این باورند که باید سکه 4200 تومانی حذف شود، گفت: این موضوع از نظر نمایندگان کار درستی بود و اجرایی شد و اجرا شد. دولت جدید سیاست هدفمندی یارانه ها و یارانه ها از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره یعنی مصرف کنندگان منتقل شد در حالی که سکه 4200 تومانی با تخصیص وسیله ای برای کسب سود و کسب سودهای غیرمنتظره شد اما این موضوع به نفع مردم نبود. ، اما به نام چنین سیاستی توسط مردم اجرا شد، اما تعداد کمی از مردم واقعاً از آن بهره مند شدند.

شکری ادامه داد: به عبارتی ارز 4200 تومانی از چرخه اقتصاد کشور خارج شد اما اکنون با توجه به آثار و تبعات این اقدام، دولت تصمیم گرفته است تا برای واردات برخی از کالاهای اساسی و همچنین نفت خام نرخ ارز را محاسبه کند. . مواد.. باید در گمرک 4200 تومان باشد که باعث کاهش قیمت در بازار و همچنین کاهش قیمت تمام شده تولید در کشور می شود که به نظر من سیاست درستی است که مجلس نیز از آن حمایت خواهد کرد.

برگشت 4200 تومان;  آیا باید منتظر قیمت ارزان در بازار باشیم؟با بازگشت 4200 تومان چیزی ارزان نمی شود
علی القنبری، کارشناس مسائل اقتصادی بین المللی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه استفاده مجدد از سکه 4200 تومانی بسیار اشتباه بود، گفت: به نوعی دولت دهم چوب و پیاز را خورد، زیرا در ابتدا که سکه 4200 تومان کنار گذاشته شد، با ابر تورم مواجه بودیم. با توجه به آثار و تبعات این اقدام، تمامی کالاها و خدمات در کشور چندین برابر شده است و اکنون که دولت می خواهد ارز 4200 تومانی را مبنای عوارض و عوارض گمرکی قرار دهد، این تصمیم منطقی به نظر نمی رسد.

وی افزود: قطعاً حتی با اجرای این تصمیم نیز کالاها در بازار ارزان نخواهند شد، زیرا تجربه سیاست های گذشته تایید خوبی بر این موضوع است که هیچ چیزی با کاهش قیمت مواجه نخواهد شد و اکنون باز هم این موضوع است. مشخص نیست دولت وقتی ارز می خواهد چه فکر می کند. 4200 تومان به روشی دیگر بهبود می یابد. زمانی که دولت در سال 1396 نرخ ارز را 4200 تومان اعلام کرد، فرض بر این بود که کالاهای اساسی با وجود افزایش قیمت با نرخ ارزان تری در اختیار مردم قرار گیرد که در واقعیت این اتفاق نیفتاد و تنها رانت و سود حاصل از این سیاست وارد شد. چند جیب جویندگان اجاره پس بهتر است دولت به جای پیروی از چنین سیاست های عجولانه، به فکر راه حل اساسی برای کنترل تورم و مهار گرانی باشد.

القنبری با تاکید بر اینکه با اقدامات دولت می توان به این نتیجه رسید که سیاست دقیقی برای کنترل وضعیت اقتصادی کشور وجود ندارد، افزود: در جریان اجرای سیاست حذف ارز از 4200 تومان علیرغم اینکه اینکه دولت اعلام کرد قیمت تنها چهار کالا آزاد می شود و مابه التفاوت این کالاها به صورت یارانه 300 و 400 هزار تومانی به مردم پرداخت می شود، اما در عمل شاهد بوده ایم که همه کالاها و خدمات در کشور با افزایش حداقل دو برابری مواجه بود در حالی که مجلس و دولت معتقد بودند با پایه گذاری سکه 4200 تومانی، قیمت کالاها در بازار کاهش می یابد یا به دلیل کاهش هزینه های واردات، قیمت تمام شده تولید کاهش می یابد. من فکر می کنم این اتفاق نمی افتد، زیرا موارد مشابهی را شاهد بوده ایم و هر چه دولت و مجلس تصور می کنند که اتفاق بیفتد، برعکس این اتفاق افتاد و واقعاً شاهد کاهش قیمت ها در بازار نبودیم.

این استاد دانشگاه گفت: دولت باید در سیاست های اقتصادی خود تجدید نظر کند و در تصمیم گیری ها از کارشناسان و صاحب نظران کمک بگیرد وگرنه با وضعیت فعلی اقتصاد کشور امیدی به بهبود وضعیت نخواهد بود و از سوی دیگر با تداوم تحریم ها و وضعیت مبهم احیای برجام روز به روز تورم افزایش می یابد و کالاهای اساسی و ضروری مردم نیز گران می شود.

برگشت 4200 تومان;  آیا باید منتظر قیمت ارزان در بازار باشیم؟اجرای این سیاست نوعی پسرفت است
حمیدرضا صالحی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه تعیین تکلیف سکه 4200 تومانی بر مبنای حساب های گمرکی یک سیاست ارتجاعی است، گفت: تمام تلاش ها برای حذف سکه 4200 تومانی بر این است که فساد، رانت، سوء استفاده و امضاهای طلایی ناشی از اجرای این امر است. با یک سیاست، همه چیز باید از بین برود و منابع ارزی برای کشور هدر نرود و اکنون دولت با در نظر گرفتن مضرات اجرای این سیاست می خواهد دوباره بخشی از سیاست قبلی را اجرا کند.

وی افزود: با اجرای این کار نظام چند نرخی شدن در کشور دوباره تشدید می شود، بنابراین بهتر است دولت از چنین سیاستی صرف نظر کند و اگر بخواهد آثار و تبعات حذف ارز را محدود کند. 4200 تومان این مشکل را می توان با استفاده از ابزار تعرفه حل کرد و به هدفی که می خواهد مدیریت کرد و رسید.

صالحی افزود: به عنوان مثال تعرفه کالاهای اساسی که در حال حاضر 6 درصد است را می توان به 1 درصد کاهش داد زیرا با حذف 4200 تومان قیمت کالاها به طور متوسط ​​5 برابر شد، بنابراین به همین درصد اگر تعرفه ها اصلاح می شود، تعرفه ها نیز می تواند دستیابی به هدف دولت برای کاهش قیمت ها باشد، اما با اجرای چنین سیاستی مشکلی برای بازگشت سکه 4200 تومانی ایجاد نمی شود.

نایب رئیس کمیته انرژی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: با توجه به عوارض و تبعات حذف سکه 4200 تومانی، دولت و مجلس چنین تصمیمی گرفتند اما همانطور که اشاره کردیم این سیاست را اجرا کنید. مشکلات را حل نمی کند، بلکه مشکلات استفاده از سکه را حل می کند. ارز 4200 تومانی ترمیم می شود، بنابراین دولت به جای تلاش برای تغییر نرخ ارز وارداتی در گمرک، می تواند از ابزار تعرفه و کاهش آن برای حمایت از معیشت مردم و کاهش قیمت کالاها در بازار استفاده کند.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما